Reklama

Siły zbrojne

60 śmigłowców Mi-28UB dla Rosji

Prototyp śmigłowca szkolno-bojowego Mi-28UB - fot. Russian Helicopters
Prototyp śmigłowca szkolno-bojowego Mi-28UB - fot. Russian Helicopters

W celu usprawnienia szkolenia pilotów śmigłowców szturmowych Mi-28 N „Night Hunter” Rosyjskie Siły Powietrzne zakupią do 2020 roku co najmniej 60 nowo opracowanych maszyn szkolnych Mi-28 UB. Pierwszy egzemplarz oblatano w miniony piątek.Szkolno-bojowy wariant śmigłowca Mi-28 posiada sterownice i przyrządy pilota w obu kabinach. Dolna kabina, dotąd zajmowana przez operatora uzbrojenia, przeznaczona jest dla pilota-ucznia. Górna kabina przeznaczona dla instruktora została podwyższona i wyposażona w dodatkowe przyrządy. W dolnej kabinie zachowano większość systemów sterowania uzbrojeniem.

Czytaj też - Bathlon czołgów w Rosji z udziałem Włoch i Niemiec

Dzięki temu maszyna zachował większość swych możliwości bojowych i nadal jest zdolna do zwalczania celów naziemnych i powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych. Mi-28 UB, podobnie jak wersja bojowa, jest produkowany w zakładach Rostvertol w Rostowie nad Donem.

"Zakupimy od 4 do 6 śmigłowców dla każdej jednostki, w której służą śmigłowce Mi-28N," – oświadczył uczestniczący w oblocie dowódca lotnictwa, gen. Wiktor Bondariew. Maszyny będą wprowadzane do linii wraz ze śmigłowcami Mi-28N, które mają zastąpić Mi-24/35 do końca 2015 roku. Mi-28UB mają być wprowadzane 5 lat dłużej. Oficjalny debiut maszyny odbędzie się na wystawie statycznej, tegorocznych targów MAKS.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama