Reklama

Siły zbrojne

580 mln funtów na wsparcie brytyjskich Merlinów

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało z koncernem AgustaWestland kontrakt o wartości ok. 580 mln funtów (790 mln euro), dotyczący wsparcia eksploatacji floty śmigłowców AgustaWestland AW101 Merlin przez kolejnych pięć lat.

Umowa dotyczy przedłużenia działań producenta w ramach 25-letniego porozumienia zawartego między AgustaWestland i brytyjskim ministerstwem obrony w 2006 r. Przez kolejne pięć lat realizowane będą w ramach programu Integrated Merlin Operational Support (IMOS) prace w zakresie wsparcia eksploatacji i serwisowania całej floty brytyjskich śmigłowców Merlin.

Kontrakt obejmuje 30 wielozadaniowych śmigłowców Merlin HM Mk.2 należących do Royal Navy i 25 transportowych Merlin HC Mk.3 / 3A, przeniesionych do marynarki z Royal Air Force w ramach działań restrukturyzacyjnych. Niebawem maszyny zostaną zmodyfikowane do standardu Merlin HC Mk.4 / 4A w ramach umowy Merlin Life Sustainment Programme (MLSP) podpisanej w styczniu 2014 roku. Zwiększy to znacząco ich możliwości operacyjne, umożliwiając m. in. operowanie z pokładu okrętów. Zadanie zrealizują zakłady AgustaWestland w brytyjskim Yeovil.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Opamiętajmy się

  Anglicy kupują w AgustaWestland bo wspierają miejsca pracy w Anglii (Yeovil). Polacy przymierzają się do kupna w Airbus bo bratnio wspierają miejsca pracy w Marsylii. Niech żyje kolonializm!

  1. cynik

   chyba pomylilo ci sie z zakupem F16

 2. MamMaha

  A w Polsce nadal nic. Niech wreszcie kupią jakiś śmigłowiec byle nie caracala.

Reklama