Reklama

Siły zbrojne

50-letni bombowiec na cyfrowym polu walki

Bombowce B-52 pozostaną w USAF co najmniej do 2040 roku. Fot. USAF.
Bombowce B-52 pozostaną w USAF co najmniej do 2040 roku. Fot. USAF.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych odebrały pierwszy samolot bombowy B-52H, zmodernizowany w ramach programu CONECT i wyposażony w zaawansowane systemy elektroniczne.

Program CONECT (COmbat NEtwork Communications Technology) ma na celu zintegrowanie bombowców strategicznych B-52H z systemami elektronicznymi, niezbędnymi do funkcjonowania na współczesnym polu walki. Zakres prac obejmuje między innymi wyposażenie modernizowanych B-52H w cyfrowe systemy zobrazowania, elementy sieci komputerowych oraz systemy łączności pozwalające na przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym.

Nowe systemy elektroniczne pozwolą załogom bombowców B-52 otrzymywać najbardziej aktualne dane w czasie wykonywania misji, zapewniając zdolność do utrzymania łączności także poza horyzontem radiowym. Ponadto, umożliwią one szybkie przekazywanie informacji o zmianach w zadaniach bojowych, co ma szczególne znaczenie podczas prowadzenia działań z zakresu wsparcia sił lądowych we współpracy z naziemnymi kontrolerami wsparcia powietrznego.

USAF planuje przeprowadzenie modernizacji wszystkich bombowców B-52H znajdujących się w linii do 2020 roku. Amerykańskie siły powietrzne zamierzają eksploatować samoloty tego typu co najmniej do 2040 roku, a prace wykonane w ramach programu CONECT znacząco ułatwią instalowanie w bombowcach B-52H nowych elementów opartych na technologii cyfrowej w przyszłości.

(JP)

Reklama

Komentarze

    Reklama