Reklama

Siły zbrojne

50 lat lotnictwa Marynarki Wojennej w Darłowie - Morskie Pokazy Lotnicze

Pokładowy śmigłowiec Kaman SH-2G Kaman uchwycony w czasie treningu przed pokazami - fot. kpt. mar. Mariusz Kalinowski
Pokładowy śmigłowiec Kaman SH-2G Kaman uchwycony w czasie treningu przed pokazami - fot. kpt. mar. Mariusz Kalinowski

Samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych. Pilotaż indywidualny i zespołowy, prezentacja elementów działań zwalczania okrętów podwodnych i poszukiwawczo – ratowniczych.To wszystko będzie można zobaczyć już w najbliższy wtorek, 14 sierpnia, na jedynych w kraju pokazach lotniczych nad morzem. Pokazy odbędą się w Darłowie (plaża wschodnia), początek o godzinie 14.00.

We wtorek, 14 sierpnia, o godzinie 12.00, na darłowskim rynku rozpoczną się uroczystości związane z prezentacją nowego sztandaru 44. Bazy Lotnictwa Morskiego oraz 50-letnią historią lotnictwa Marynarki Wojennej w Darłowie.

O godzinie 14.00, zapraszamy na jedyne w kraju pokazy lotnicze nad morzem. Przewidziane na blisko 2 godziny loty będzie można obserwować z plaży, po wschodniej stronie główek portu w Darłowie. Pokazy rozpoczną samoloty Sił Powietrznych Szwecji JAS 39 Gripen, następnie w powietrzu zobaczymy samoloty polskich Sił Powietrznych Su-22 i MiG-29 oraz śmigłowiec Mi-24 z Wojsk Lądowych. Około godziny 14.30 rozpocznie się blok morski pokazów. Otworzy go śmigłowiec pokładowy SH-2G. Jego załoga zaprezentuje między innymi elementy pilotażu wykorzystywane podczas działań zwalczania okrętów podwodnych i radiolokacyjnego wskazywania celów. Następnie w indywidualnym pilotażu zobaczymy śmigłowiec Mi-2. Kolejnym elementem pokazów będzie pilotaż zespołowy oraz elementy działań poszukiwawczo ratowniczych w wykonaniu załóg samolotów patrolowo - rozpoznawczych Bryza. Po ich zakończeniu załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R zaprezentuje operację podjęcia rozbitka z wody i przekazania go na jednostkę Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Tajfun, a załoga śmigłowca Mi-14PŁ - elementy działań zwalczania okrętów podwodnych. Pokazy zakończą zespołowo samoloty i śmigłowce 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

44. Baza Lotnictwa Morskiego powstała 1 stycznia 2011 roku po przeformowaniu 44. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej i włączeniu w jej struktury 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej oraz 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. W jej skład wchodzi obecnie Grupa Lotnicza Siemirowice wyposażona w samoloty patrolowo – rozpoznawcze An-28B1R i An-28B1RM Bis, samoloty monitoringu ekologicznego An-28E oraz Grupa Lotnicza Darłowo wyposażona w śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowce ratownicze Mi-14PŁ/R i W-3RM „Anakonda” oraz śmigłowce Mi-2. Do głównych zadań bazy należy rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu oraz monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku. Jednostką dowodzi kmdr pil. Jarosław Andrychowski.

(kmdr ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej)
Reklama

Komentarze

    Reklama