Reklama

Siły zbrojne

5 tys. systemów Ratnik dla rosyjskich wojsk rakietowych

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Wojska sprawujące kontrolę nad rosyjskimi międzykontynentalnymi systemami balistycznych pocisków rakietowych otrzymały 5 tys. zestawów „żołnierza przyszłości” Ratnik - donosi agencja TASS.

O dostawach systemów Ratnik poinformował w wywiadzie dla "Echa Moskwy" pułkownik Jewgenił Szczełkanow, szef wyszkolenia Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia. Zdaniem pułkownika formacja ta miała otrzymać w tym roku 5 tys. zestawów systemu żołnierza przyszłości „Ratnik”. Miały je otrzymać w pierwszej kolejności jednostki zwiadowcze oraz antysabotażowe.

Czytaj także: Ratnik-2/3. Nowe pokolenie rosyjskiego żołnierza przyszłości

Ratnik, czyli modułowy zestaw wyposażenia i uzbrojenia rosyjskiego żołnierza, zawiera ok. 52 elementów wyposażenia i uzbrojenia w kilku podstawowych modułach: walka, ochrona, przeżywalność, łączność, itp. Niektóre z nich, np. system komunikacyjny Strielec, daje nowe możliwości dla rosyjskich żołnierzy (komunikacja i dowodzenie) i wymusza zmiany w taktyce (system wykorzystywany jest w Syrii do naprowadzania lotnictwa). Ratnik według zapewnień rosyjskich waży ok. 20 kg i jest o 6 kg lżejszy od francuskiego systemu Felin.

W chwili obecnej szacuje się, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej dysponują już ok 100 tys. systemów Ratnik, z zamiarem corocznego zamawiania kolejnych kilkudziesięciu tysięcy.

Czytaj także: Tytan idzie do polskiej armii w 2020 roku

Reklama

Komentarze (3)

 1. tak tylko...

  Rosjanie słabo się starają. Ten zestaw powinien nazywać się "niezwyciężony zestaw żołnierza przyszłości" , sam "żołnierz przyszłości" może nie wystarczyć na współczesnym polu bitwy. Wielkie niedopatrzenie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego... P.S. Każdy promuje i broni kraju, który jest najbliższy, więc zastanówcie się towarzysze co piszecie...

  1. rozbawiony

   "żołnierz przyszłości" to wstawka propagandowa "polskich" mediów. Po rosyjsku nazywa się to rosyjskie wyposażenie wojskowe nowego pokolenia "Wojownik". Chciałeś błysnąć a tylko się ośmieszyłeś proamerykański trollu. Ale trzeba przyznać, że USA takich niedopatrzeń nie ma i np. najwolniejszy od 60 lat amerykański myśliwiec, czyli F-35, nazwali... Błyskawicą! :-D

 2. xyz

  Ubogi ten "Ratnik". Takimi zestawami US Army i US Navy SEALs dysponują juą co najmniej od 15 lat...

 3. Niniu

  Wedlug Rosyjskich mediów kupili już ponad 120 tys. kompletów Ratnika.

Reklama