Siły zbrojne

5 tys. spadochroniarzy na ćwiczeniach NATO w Niemczech

Fot. U.S. Army (Wikimedia Commons)
Fot. U.S. Army (Wikimedia Commons)

Ponad 5 tys. spadochroniarzy z amerykańskiej 173. Brygady Powietrznodesantowej oraz żołnierze z 10 państw członkowskich NATO i sześciu europejskich krajów partnerskich weźmie udział w międzynarodowych ćwiczeniach Saber Junction 2016, rozpoczynających się 24 kwietnia. Już teraz organizator manwrów, The Joint Multinational Readiness Center (JMRC), rozpoczyna pierwszą fazę ćwiczenia w postaci treningu sytuacyjnego.

Saber Junction 16 dwudziestopięciodniowe wielonarodowe ćwiczenia, mające poświadczyć gotowość amerykańskiej 173. Brygady Powietrznodesantowej do prowadzenia operacji lądowych, ze szczególnym naciskiem kładzionym na współpracę z siłami państw członkowskich NATO i jednostkami państw partnerskich Sojuszu. W ćwiczeniach wezmą udział żołnierze 16 państw: Albanii, Armenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Węgier, Włoch, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Celem ćwiczeń będzie również wzmocnienie współpracy pomiędzy państwami europejskimi a stacjonującymi w Europie siłami armii amerykańskiej oraz lotnictwa USA.

Ćwiczenia będą podzielone na dwa etapy. Część 173. Brygady Powietrznodesantowej będzie wykonywać skoki spadochronowe w okolicach miejsca stałego stacjonowania, bazy Aviano Air Base we Włoszech. Natomiast pozostała część jednostki, stacjonująca w niemieckim Hohenfels, będzie doskonaliła taktykę i procedury współpracy wielonarodowej w ramach współdziałania drużyn, plutonu i kompanii. W ramach szkolenia ćwiczone będą procedury współpracy w ramach m.in. oddziałów piechoty, artylerii polowej, wojsk inżynieryjnych oraz pododdziałów medycznych.

Amerykańska 173. Brygada Powietrznodesantowa to samodzielna brygada armii Stanów Zjednoczonych, stacjonująca we Włoszech. Po zakończeniu w 2013 roku reorganizacji armii amerykańskiej i radykalnej redukcji amerykańskich sił wojskowych w Europie brygada pozostała jednym z trzech związków bojowych o sile brygady stacjonujących na Starym Kontynencie (obok stacjonujących w Niemczech 2. Pułku Kawalerii w sile brygady z bazą w okolicach Vilseck i 12. Brygady Lotnictwa Bojowego z kwaterą główną w Bawarii). Wydzielony pododdział 173. Brygady może być wykorzystany na terenie całej Europy, Afryki oraz Stanów Zjednoczonych w ciągu 18 godzin od decyzji jej użycia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.