Reklama

Siły zbrojne

490 mln funtów na wsparcie brytyjskich Tornado do 2019 roku

Fot: Crown Copyright
Fot: Crown Copyright

Koncern Bae Systems podpisał kontrakt przedłużający program ATTAC (Availability Transformation: Tornado Aircraft Contract) do roku 2019. Za obsługę samolotów Panavia Tornado GR.4 przez dodatkowe 3 lata RAF zapłaci 125 mln funtów. Natomiast łączna wartość programu ATTAC w latach 2015-2019 wyniesie 490 mln funtów. 

Jak podkreślają zarówno przedstawiciele koncernu jak i rządu brytyjskiego, zapewni to nie tylko dalszą obsługę techniczną i podtrzymanie zdolności bojowych samolotów Tornado, ale też 600 etatów przez dodatkowe 3 lata. Wszystkie prace będą wykonywane w kraju, przez warsztaty baz lotniczych RAF w Marham i Lossiemouth oraz w zakładach BAE Systems w Warton i Samlesbury.

Pierwotnie umowa ATTAC opiewała na 10 lat i została podpisana w 2006 roku. Jej celem była obsługa techniczna, modyfikacje, modernizacja oraz podtrzymanie zdolności operacyjnych samolotów szturmowych Panavia Tornago GR. 4 do ich wycofania ze służby i zastąpienia przez samoloty Eurofighter Typhoon.

Przedłużenie programu o dodatkowe trzy lata wiąże się między innymi z opóźnieniami w uzyskiwaniu przez brytyjskie Eurofightery zdolności do atakowania celów naziemnych z użyciem broni inteligentnej.

Koncern BAE Systems podpisał w styczniu, kontrakt na wsparcie eksploatacji myśliwców Eurofighter Typhoon do końca 2014 roku za sumę 100 mln funtów. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Scooby

    a My potrafimy załatwić wsparcie dla Su-22 na 10 lat i to bez kosztowo. p.s. Jak takie dobre te Su-22 to może dokupić eskadrę ... .

Reklama