Reklama

Siły zbrojne

29 maja - Dzień Weterana

Fot. mjr D.Kudlewski/10BKPanc.
Fot. mjr D.Kudlewski/10BKPanc.

29 maja obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, który został ustanowiony w 2011 r. ustawą o weteranach. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Z tej okazji Minister Mariusz Błaszczak złożył serdeczne podziękowania za służbę weteranom. Jednocześnie zapewnił, że weterani mogą liczyć na szacunek i wsparcie.

29 maja obchodzimy Dzień Weterana. Z tej okazji składam Wam serdeczne podziękowania za służbę. Chylę czoła przed Waszymi dokonaniami i wkładem w budowanie dobrego imienia Polski na całym świecie. Wiem, że jesteście grupą osób, z których możemy być naprawdę dumni. Zapewniam, że możecie liczyć na nasz szacunek i wsparcie. W imieniu Polski dziękuję Wam za służbę!

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Składając życzenia szef MON przypomniał, że polscy żołnierze oraz pracownicy wojska od lat uczestniczą w misjach zagranicznych na terenie całego świata i stali się symbolem profesjonalizmu, żołnierskiego kunsztu a także wrażliwości na krzywdę słabszych.

Przypomnijmy, że w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. Podczas misji poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a ponad 800 zostało rannych.

Szef MON podziękował także rodzinom żołnierzy i pracowników wojska.  "Wasze poświęcenie i wsparcie było i jest bezcenne. To dzięki Wam żołnierze będący poza krajem, mogą skupić się na wykonywaniu zadań, które przed nimi postawiono" – zaznaczył minister.

W Warszawie od grudnia 2014 roku działa Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, którego zadania to pomoc i wsparcie byłych uczestników misji wojskowych, popularyzowanie wiedzy o kontyngentach, pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych na misjach, począwszy od 1953 r. i misji nadzorczej w Korei.

MM/PAP

Reklama

Komentarze (3)

  1. Sprawiedliwy

    U nas się obchodzi. Jest spotkanie Weteranów z Dowódcą i wszystko gra.

  2. Weteran

    Szkoda że w Jednostkach się nie obchodzi!!!

  3. Weteran

    Szkoda że Jednostkach się nie obchodzi!!! Dzień jak co dzień!!!

Reklama