Reklama

Siły zbrojne

26 tys. Beryli dla Wojska Polskiego

 • Fot. foxmulder.blox.pl

Inspektorat Uzbrojenia opublikował ogłoszenie o zamówieniu w trybie tzw. „wolnej ręki” dostawy karabinków szturmowych 5,56 mm wz. 96 Beryl i karabinków 5,56 mm wz. 96 Mini Beryl. Obejmie ona łącznie ponad 26 tys. sztuk broni obu typów.

Inspektorat Uzbrojenia opublikował ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości, w ramach którego poinformował o udzieleniu zamówienia bez uprzedniej publikacji na dostawę karabinków szturmowych 5,56 wz. 96 Beryl i karabinków 5,56 wz.96 Mini Beryl. Dostawa ma zostać wykonana w latach 2016-2019, obejmie ona dostawę 17621 kompletów karabinku szturmowego Beryl i 8400 kompletów karabinka Mini Beryl. Wykonawcą zamówienia jest Fabryka Broni "Łucznik"-Radom Sp. z o.o. Obecnie trwają jeszcze ustalenia dotyczące szczegółów zamówienia, w tym kwoty kontraktu. 

Zgodnie z komunikatem Inspektoratu decyzja o zakupie została podjęta bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu ze względu na spełnianie wymogów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z 13.7.2009 w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy, i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Zastosowano więc regulacje, pozwalające na wyłączenie zamówienia spod wymogów Prawa Zamówień Publicznych.

Siły Zbrojne RP używają bowiem wymienionych wyżej broni od 1998 r., jest ona produkowana przez tylko jednego producenta - Fabrykę Broni Łucznik-Radom, a zmiana wykonawcy wiązałaby się do uzbrojenia broni o innych właściwościach technicznych, z czym związane byłyby nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w utrzymaniu i użytkowaniu.

Dodatkowo skomplikowałoby to obsługę sprzętu, gdyż wiązałoby się z koniecznością rozszerzenia zakresu i asortymentu zaopatrywania materiałowo-technicznego, szkolenia, obsług, specjalistów pododdziałów remontowych, pozyskania dodatkowego oprzyrządowania do realizacji obsług, napraw i remontów.

Reklama

Komentarze (36)

 1. nikt ważny

  Widzę że MSBS zdeterminował komentarze. Pewnie dlatego bo "fajny" i jest w wielu grach. A przyszło komuś do łba że wprowadzenie nowego karabinu z innym typem magazynka to jest niewąska zabawa logistyczna? Chwilowo pominę ważne szczegóły użytkowe które powodują że MSBS do zastosowania na szeroką skalę i na prawdziwą wojnę nadaje się tak jak ferrari na off-road.

  1. rAFAŁ

   Tobie do łba przyszło ,co ,jak,ile czasu było potrzebne wyśmiewanym przez nas -Czechom ,którzy wymyślili ,skonstruowali ,przetestowali,i WDROŻYLI swój nowoczesny karabinek CZ 805 BREN ?????????????? POMYSŁ Z MAJA 2014 ROKU -CAŁY PROCES TWORZENIA ,ITD DO FINALNEGO PRODUKTU,I DOSTARCZENIA wojsku trwał 3-3,5roku wojskowy geniuszu,

 2. Rafał

  Dlaczego Beryle?Gdzie się podziały MSBS-----Y

 3. ja

  Pewnie po to by nie przyjąć na uzbrojenie polskiego MSBS a beryl to przecież zmodyfikowany kałach

 4. qba

  Beryl ??? widocznie z tym msbs to jakaś lipa wielka jest i ściema ?

  1. Olek

   Dobrze ująłeś meritum sprawy. Poza zabiegami marketingowymi - publikowaniem filmów i wystawami - MSBS nie przeszedł póki co żadnego testu. Wielokrotnie już pisałem o tym, że gdy ktoś chce skakać ze spadochronem nie zdecyduje się na model z 17 (!) patentami, który nie przeszedł żadnych prób polowych. Pozdrawiam!

 5. Kris

  W armii zawodowej w wielu jednostkach, szczególnie tych słabiej rozwiniętych dominują kałachy, sprzęt radziecki, wyposażenie osobiste i hełmy z lat 60. Taki Beryl to jest spory krok na przód, choćby dlatego, że to sprzęt nowy. MSBS wejdzie może za 5 lat po testach (kolejne 5 lat na poprawki) , a wszyscy żołnierze zostaną w nie wyposażeni może za 2-3 dekady licząc od dziś. W takim przypadku i dodatkowo ze względu na fakt, iż pojawił się pomysł OT, którą trzeba będzie wyposażyć na dzień dobry w co najmniej 5 tys. sztuk broni dla 3 brygad (a raczej pułków) zakup Beryli to rozsądny pomysł. Lepiej mieć w ręce sprawdzoną, nową broń, aniżeli 50-letniego kałacha lub nie mieć broni wcale.

  1. pezet

   Wolę Kałacha 7.62 niż nowiutkiego cieniasa 5.56

  2. Asfone

   Kris co ty gadasz, nie chcesz mieć 50 letniego kałacha, a piszesz, że MSBS będą na wyposażeniu za 15 lat od dziś, czyli konstrukcja będzie już leciwa bo 25 letnia. Co to będzie za nowość? Kicha po całości! Naprawdę trudno mi zrozumieć tak długi okres testowania karabinu. Skandal.

 6. Masakra

  Beryl ?! A gdzie MSBS ja się pytam !?

  1. Qba

   MSBS nie jest nikomu potrzebny, bo są pilniejsze wydatki

  2. Marek

   Nie przesadzaj. To akurat dobrze, że zamiast kierować się hura optymizmem postanowiono co nieco zaczekać. MSBS to jest nowa broń i zanim zacznie się ją kupować, powinien przejść najpierw wszechstronne i długotrwałe testy. Że jest ergonomiczny, nowoczesny i strzela, to jeszcze za mało. Proponuję żebyś przeanalizował co działo się w Wietnamie z przyjętym już na uzbrojenie M16, później prześledził karierę M60 do czasu aż zrobiono z niego spełniającą wymagane standardy broń i jak to się dla tego karabinu zakończyło. Potem zwróć uwagę na karierę brytyjskiego L85, który ich armia kierując się optymizmem przyjęła bez wszechstronnych testów, no i jeszcze wtopy jakie zaliczyło FN przy okazji karabinów FN CAL i FNC. Moim zdaniem lepiej opóźnić wprowadzenie broni sprawdzając dokładnie, żeby nie zaliczyć wtopy. Co z tego bowiem, że po poprawkach zniknie, skoro negatywna opinia o karabinie powędruje w świat?

 7. Ggreg

  Dlatego ważne jest wstępne szkolenie. W ramch kn realizuję program strzelań z mojego m4 i tantala z młodzieżą. Chłoną szybko i WP czy OT dostaną wstępnie oszlifowany materiał- wojaka ostrzelanego. Spory czy Beryl czy MSBS to dysputy akademickie.zh

 8. DARO

  Z tego co policzyłem to wraz z tym kontraktem w WP będzie ponad 106 tyś Beryli (w 2015 roku podpisano kontrakt na 7,9 tyś Beryli i mini Beryli- czyli obecnie na stanie miały być już ponad 80 tyś. sztuk tej broni)- całkiem nieźle:) P.S.Skoro prawdą jest to co piszecie- czyli że MSBS jest 2 razy droższy od Beryli i nie jest do końca przetestowany, to logicznym jest w tej chwili wybór Beryla.

  1. box

   dokładnie, tymbardziej jezeli uwzględnimy że armia ma mieć 150tys i że przecież musi być jakiś zapas plus broń dla rezerwistów w razie powszechnej mobilizacji... nie wiem jakie sa plany na taka ewentualnosć ale zapas 200tys sztuk to wydaje sie byc minimum, a dobrze zeby było z pol miliona, co nawet w wariancie minimum daje zapotrzebowanie na 350tys zeby wymienić stare kałachy do poziomu beryla. Więc kupienie 26tys sztuk nie jest tak naprawdę czymś co jak tutaj niektórzy lamentują zatrzyma modernizację bo to kropla w morzu potrzeb, chociaż lepsze to niż kupowanie pontonów i drabin szturmowych jak za poprzedniej ekipy

  2. Bolo

   Tak wyliczasz +100 tys szt Beryli. Czy ktos sprawdzal w jakim stanie sa Beryle z pierwszych partii? Może być gorzej niż w przypadku 60cio letnich AK47.

  3. Podbipięta

   Bisko 90 tyś. jest na stanie.Dyche się pan machnął.

 9. Dumi

  Nikt publicznie nie wyjaśnia dlaczego wojsko nie zamawia MSBS tylko uparcie brną w Beryla. Oczywiście doceniam 150 sztuk MSBS dla wojska reprezentacyjnego, ale 26 tyś Beryli ni jak się ma do 150 MSBS. Czekam na logiczne, nie pokrętne, wytłumaczenie. Miło by było gdyby MON się tu wypowiedział...

  1. Krzysiek

   Odpowiedź nasuwa się sama MSBS jest jeszcze niedopracowany dlatego tylko jest na pokaz.

  2. Jakub

   WP nie potrzebuje systemu MSBS w tym momencie. Plutony w naszej armii potrzebują granatników rewolwerowych, karabinów wyborowych i wsparcia ogniowego. To zwiększy znacząco ich możliwości operacyjne. Na "ładny i nowoczesny" MSBS naprawdę można poczekać. Najnowszy Beryl jest jest całkiem przyzwoity. Poza tym najstarsze Beryle i wszystko przed nimi zostanie przesunięte do OT.

 10. PAT

  Nie wiem co złego niektórzy widzą w Berylu. Takiej broni nigdy za dużo, a na MSBSA przyjdzie czas.

  1. hmm

   posiada wszystkie ergonomiczne wady systemu AK, osunięto to co było atutem kałachów czyli niezawodność, brak zaciec do tego doszły wady znane z 5,56

 11. Kris K.

  Ale o co chodzi ??? Beryle kupować jeśli w kolejce na produkcje czeka MSBS ???

  1. Qba

   MSBS nie jest nikomu potrzebny

 12. Antoni M - zmusili mnie

  MSBS nie będzie droższy od Beryla. Takie zdanie powiedział z rok temu przedstawiciel FB Radom. Zakup Beryli w tym momencie kiedy MSBS jest gotowy to jakiś chory pomysł.

  1. Qba

   Raz że nie jest gotowy, dwa kosztuje dwa razy więcej

 13. zLoad

  W Polsce kazdy musi miec mozliwosc swobodnego dostepu do broni. Tylko to zapewni stabilnosc panstwa. I uzdrowi relacje. To o czym mowili poslowie PO to jest po prostu brak rownowagi miedzy systemem a spoleczenstwem. Slowa politykow jedno a pamiec i doswiadczeia (narodu) drugie. Ja tu nie widze innego rozwiazania zeby bylo naprawde sprawiedliwie. Po tylu latach komuny i takich doswiadczeniach take prawo powinno byc ustanowione w 1989r(choc byly emocje). A przy okazji sposob zapewnienia bezpieczenswa krajowi juz na zawsze. Czemu nie jest rozwazany? Czemu bardzo rzadko pojawiaja sie glosy domagajace sie tego?

  1. Luzak

   Popieram w 100% . Każdy dorosły, zdrowy psychicznie, niekarany obywatel, powinien mieć z automatu prawo posiadać w domu broń. Choćby do celów sportowych - doskonalenia umiejętności, które mogą się kiedyś przydać.

 14. SLAW69

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! "...spełnianie wymogów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego..." Być może Beryl jest tańszy i może MSBS jest niedopracowany ale... W wielu już artykułach pojawiał się tekst o sprostaniu przepisom unijnym (całkiem niedawno podpisywanym) podczas zakupów dla WP. Mało tego! Niedawno był cały artykuł o tym jak to jakaś komisja europejska ma się dokładnie przyjrzeć naszym przetargom. Zachodu nie interesują zakupy u nas, zachód życzy sobie abyśmy wszystko kupowali u nich (chociaż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w obecnej chwili nikt nie sprzeda nam jakiejkolwiek amunicji). Możliwe, że MSBS pojawi się dopiero z Tytanem mimo, że zapowiadano kupno już na 2016. Pytanie: czemu "do jasnej Anielki" nie kupią Beryla z integralną górną szyną montażową?!?!

 15. kol

  Beryl już dawno osiągnął graniczne możliwości dalszej modernizacji. Poczytajcie opinie naszych żołnierzy, którzy używali tego sprzętu w Afganistanie, zagłębcie się w opinie specjalistów i ekspertów od broni strzeleckiej, byłych komandosów itd... Te zakupy to decyzja polityczna mająca na celu utrzymywanie związków zawodowych poprzez ciągłość produkcji.

 16. przezorny

  Nic z tego nie rozumiem!! Miały być MSBS i to wkrótce, a tu dalej klepiemy Kałachy, tyle że pod inną nazwą. Wydaje mi się, że rzeczywiście zagrożenie wojenne już niebawem nas dosięgnie, ponieważ robimy takie same błędy jak tuż przed wojną. Wtedy też próby z różnymi prototypami przedłużały się w nieskończoność. Choćby radiostacja do "Łosia", albo jeszcze śmieszniej, worki na łuski do "szczeniaków" na stanowiskach strzeleckich w tym bombowcu. Problemu nie rozwiązano do wojny!!! Wiadomo, jak są próby, to i kasa jest ekstra dla producenta i dla kooproducentów. I wszyscy są zainteresowani, żeby takie bardzo ważne próby trwały i trwały. Będzie kupa śmiechu, kiedy już wreszcie ruszy produkcja, broń zostanie rozdysponowana do jednostek i wtedy okaże się, że prosty Jasio Zieloneucho wykryje jakiś zwyczajny i oczywisty mankament. Nie chcę być złą wróżką, ale np. z WISTEM było tak samo. To miał być świetny, nowoczesny i polski pistolet.

  1. Zenio

   Skoro potrzebujemy nie "wkrótce" tylko teraz to chyba dobrze ze kupujemy?

 17. Miłośnik WAT

  A co ma kupić wojsko skoro nawet w WAT gdzie zlokalizowany jest ośrodek z konstruktorami tej broni nie posiada ich na stanie. Podobno są ich cztery sztuki w tym jedna popsuta przez studentów wojskowych. Ponad 1000 studentów wojskowych, realizacja programu strzeleckiego przez cały rok w różnych warunkach atmosferycznych i nikt tej broni w tych warunkach nie testuje. Brak jakichkolwiek informacji o zachowaniu się tej broni w strzelaniu z amunicji tzw. ślepej. Brak strzelań naprzemiennych tzn. bojowa-ślepa. Wszelkie wady i niedoskonałości powinny być poddawane ocenie i konstrukcyjnym poprawkom a tak nie jest. Szkoda szanowni Państwo z Łucznika.

 18. MDx

  śmiałem się niedawno pod jednym z artykułów, że jak tak dalej pójdzie z OT to zakup Beryli będzie największym programem modernizacji. I proszę spełnia się. A decyzja o Caracalach miała być już na początku roku. A tak serio to beryle w wersji C są naprawdę dobrą bronią. Szkoda tylko, że MSBS tak się wlecze. Czesi w tym czasie wypuścili druga generacje Brena. Fakt, pierwsza nie miała dobrej opinii ale to była opinia z terenu. MSBS jest dopracowywany, tylko że ciągle testowany w małej skali. A kilku specjalsów to nie ta "kultura" użycia co w wojsku.

  1. Qba

   Nie może być dopracowany skoro nawet nie był używany w warunkach bojowych.

  2. daj spokuj

   ''Decyzja o Caracalach'' uśmiałem się . Ile tych caracali twoim zdaniem jest potrzebne Ukraińcą żeby wygrać wojne w Donbasie ? Śmigłowce transportowe naprawde nie są priorytetem, a ci co mówią inaczej pewnie myśla że Polska to jakaś wyspa na bałtyku.

 19. Ula2

  To jak kupowanie nowych szabel tuż przed 2 wojną światową.

  1. Teodor

   Miło że Ula nie napisała, że w natarciu na czołgi, bo to już chyba dawno zostało wyjaśnione. Swoją drogą, jeszcze w czasie II Wojny Światowej szabla idealnie nadawała się w ataku z zasadzki na uciekającą piechotę, wzmagała strach tak jak obecnie obcinanie głów przez Arabów. Oczywiście Niemcy w 1939r. również posiadali jednostki używające konie. Wehrmacht nie był niestety w 100% nowoczesny i zmotoryzowany. Karabin jak karabin, zasięg niewielki i zniszczenia również. Dla żołnierza, który dźwiga coś przez wiele kilometrów, widocznie może mieć znaczenie, czy niesie kilogram więcej czy mniej. Współczesne produkcje z użyciem polimerów wydają się być jak zabawki, ale z drugiej strony magazynek ma podtrzymać naboje, nie służy do zadawania ciosów. Amerykanie stosowali polimery bodajże juz w Wietnamie.

 20. gl

  W ubiegłym roku Filipiny nabyły 54 tyś. sztuk karabinków M4, tym samym stając się kolejnym elitarnym użytkownikiem tego naprawdę dobrego sprzętu strzeleckiego. W Polsce zawsze idziemy pod prąd, jak już coś kupujemy to w ilościach muzealnych. Przy takim tempie modernizacji i dokonywanych zakupach nigdy nie zmodernizujemy armii, która not bene jest w stanie agonalnym. Ps. Dla wszystkich tych, którzy będą hejtowli mój wpis wykazując wyższość rodzimej konstrukcji nad amerykańską. Niestety gdyby nasz Bery był dobry to odziały specjalne nie użytkowały by M4 obecnie zastępowane przez HK416 i tam jakoś nikt nie mówi o nieproporcjonalnie dużych trudnościach technicznych w ich utrzymaniu.

  1. war is coming

   Gdyby M4 był tak dobry to 3/4 świata nie latałoby z kałachem i jego pochodnymi. Co zaś do zastępowania innych konstrukcji przez m4 to kwestie polityczne, lobbystyczne i logistyczne związane z sojuszami. Dziwnym trafem te same oddziały w wirze walki chętnie biorą do ręki zdobyczne koszmarne i potwornie stare kałachy i zapominają o m4. Pole walki to nie strzelnica liczy się niezawodność, odporność beryl odziedziczył to co najlepsze po kałachach z wyjątkiem amunicji co wiązało się z NATO i kwestiami logistycznymi... Swoją drogą widać że Polska zaczyna się zbroić jednak nowoczesnej broni potrzebuje wielokrotnie więcej.

 21. sorbi

  Nie można zamówić tak dużej ilości MSBS, kiedy nie zostały jeszcze sprawdzone i zatwierdzone. Najpierw zostaną zakupione małe partie, które będą testowane w jednostkach, a to trwa. BErylami trzeba zastąpić chociażby karabinki Kałasznikowa ,które PO-PSL wyprzedawał za grosze, żeby pokazać, że (PHO,PGZ)_ ma się dobrze i zarabia.

  1. Koleś

   Karabinki Kałasznikowa leżały zapakowane w worki foliowe wypełnione smarem. Raz na 2 lata chłopaki zamiast na poligon zabierali się do czyszczenia. Kałachy z lat 60tych... co drugi ma lufę w kaloryferze zwichrowaną...

 22. Przemo

  Czyli MSBS tylko na paradę. Obecna ilość karabinów typu Beryl to ok 60 tys sztuk , jak na 37 mln naród to bardzo mało.

  1. 368

   40 mln narod * mamy juz 150 tys sztuk berily

  2. Realizacja

   Zgadzam się za mało karabinów. PS. Jest nas 38 467 000.

 23. maniek

  Nasuwa się pytanie - dlaczego nie MSBS?

  1. Qba

   Zacina się i kosztuje dwa razy tyle co Beryl

 24. Czeczen

  MSBS będzie dla OT.

  1. Qba

   Ogarnij się, OT dostanie AKMSy z magazynów

 25. Wafel

  Czyżby wojsko nie było zadowolone z partii próbnej MSBSów?

  1. Qba

   Dokładnie

Reklama