Siły zbrojne

2,5 mld USD na rakiety THAAD dla Arabii Saudyjskiej

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Pentagon zawarł umowę z firmą Lockheed Martin Corp. Missiles and Fire Control, będąceą modyfikacją wcześniej zawartej umowy ramowej. Na podstawie nowego kontraktu koncern wyprodukuje pociski THAAD dla Arabii Saudyjskiej.

Umowa o wartości blisko 2,5 mld USD mówi o wyprodukowaniu pocisków antybalistycznych THAAD dla Arabii Saudyjskiej, która dokonała zakupu tego systemu w ramach programu Foreign Military Sales. Produkcja pocisków i powiązanych z nimi elementów wyposażenia odbędzie się w ramach zawartej wcześniej umowy ramowej, której wartość wzrosła z nieco ponad 1,4 mld USD do 3,88 mld USD.

Przewidywana data zakończenia produkcji to 1 kwietnia 2026 r.

Arabia Saudyjska zwróciła się do rządu USA z oficjalną prośbą o umożliwienie kupna systemu THAAD w 2017 r. Umowę formalizującą warunki sprzedaży w ramach procedury Foreign Military Sales podpisano w listopadzie ubiegłego roku. Zgodnie z nią Arabia Saudyjska kupi 44 wyrzutnie THAAD, pociski i inne wyposażenie wchodzące w skład systemu. W ramach umowy Stany Zjednoczone zmodernizują również wykorzystywane obecnie saudyjskie systemy obrony przeciwlotniczej, przystosowując je do współdziałania z nowokupowanym uzbrojeniem. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.