Reklama

Siły zbrojne

2,5 mld USD na rakiety THAAD dla Arabii Saudyjskiej

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Pentagon zawarł umowę z firmą Lockheed Martin Corp. Missiles and Fire Control, będąceą modyfikacją wcześniej zawartej umowy ramowej. Na podstawie nowego kontraktu koncern wyprodukuje pociski THAAD dla Arabii Saudyjskiej.

Umowa o wartości blisko 2,5 mld USD mówi o wyprodukowaniu pocisków antybalistycznych THAAD dla Arabii Saudyjskiej, która dokonała zakupu tego systemu w ramach programu Foreign Military Sales. Produkcja pocisków i powiązanych z nimi elementów wyposażenia odbędzie się w ramach zawartej wcześniej umowy ramowej, której wartość wzrosła z nieco ponad 1,4 mld USD do 3,88 mld USD.

Przewidywana data zakończenia produkcji to 1 kwietnia 2026 r.

Arabia Saudyjska zwróciła się do rządu USA z oficjalną prośbą o umożliwienie kupna systemu THAAD w 2017 r. Umowę formalizującą warunki sprzedaży w ramach procedury Foreign Military Sales podpisano w listopadzie ubiegłego roku. Zgodnie z nią Arabia Saudyjska kupi 44 wyrzutnie THAAD, pociski i inne wyposażenie wchodzące w skład systemu. W ramach umowy Stany Zjednoczone zmodernizują również wykorzystywane obecnie saudyjskie systemy obrony przeciwlotniczej, przystosowując je do współdziałania z nowokupowanym uzbrojeniem. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Pol

  Jak widać na zdjęciu nośnikiem jest solidna ciężarówka 4 osiowa Ukraina też takie posiada a my co, składanka w jelczu. Niedługo 100 lat po wojnie a u nas nawet solidnego podwozia brakuje. Może piszę nie na temat ale to pokazuje jakich cymbałow mamy u władzy lub celowe działanie na szkodę I nawet dziś mamy kontynuację. Wyniszczyc przemysł krajowy za wszelką cenę. Przykład można by cześć pzl Świdnik wykupić I tym samym zakupić nowe heli dla policji oraz do gaszenia lasów państwowych. A kasę że sprzedanych zainwestować gruntowną modernizację rodzimej konstrukcji.

 2. BUA

  Jak widać na załączonym obrazku zmodernizowana w Iranie R-17 spowodowała ze Patriot PAC-3 z pociskami PAC-3 CRI okazał się niewystarczającym systemem antybalistycznym i zakupiono THAAD...

  1. Davien

   BUBA ty naprawdę ostatnio jesteś śmieszny:) PAC-2 radzi sobie bezbłednie z tymi wynalazkami z Iranu weć dawno tak się nie usmiałem. THAAD to raczej jak cos odwali Rosji czy Iranowi( temu do końca i zacznie walić pociskami gdize popadnie.) Zasieg THAAD-a to 200kmczyli 3x dalej niż PAC-3MSE.

  2. MaG

   Ja tak z innej beczki,to jaki w końcu zasięg mają te Patrioty które my tam kiedyś za X lat dostaniemy ?????????

  3. Rafal

   "PAC-2 radzi sobie bezbłednie z tymi wynalazkami' ta Davien strzelajac np. 4 albo i wiecej do jednego skudopodobnego wynalazku.

 3. trx

  Musimy dobudować jeszcze jedno piętro. W związku z wycofaniem się USA i Rosji z INF Polska potrzebuje THAAD a nie drugiego etapu Wisły. Przy rakietach o zasięgu 5000km (specyficzna prędkość i trajektoria) potrzebny jest inny pułap antybalistyczny ... 2 baterie THAAD pokryją swoim zasięgiem kluczowe obszary naszego kraju. Samoloty śmigłowce pociski samosterujące będą zwalczane Narwią, Popradem, zmodernizowanymi Osami. 2gi etap Wisły traci sens, nabiera sens IBCS w pierwszym etapie Wisły.

 4. PL

  A u nas nikt nie myśli o zakupie tego systemu przeciwrakietowego ???? Ponoć dwie baterie THAAD wystarczą do całkowitej osłony nieba nad Polską więc może powinniśmy pomyśleć nad takim rozwiązaniem a raczej nie może tylko na pewno.

  1. Davien

   Panie PL, THAAD nie obroni przeciwko pociskom manewrującym czy samolotom, bo nie jest w stanie, Patriot jak najbardziej.

  2. Lis

   Tak sam bzdura jak z S-400.

  3. vvv

   thaad byl i jest wielokronie testowany a wyniki testow sa jawne. powstaje thaad-er a jego odpowiednik to sm-3. thaad to system przeciwbalistyczny o zasiegu +200km, a thaad-er o dubluje ten zasięg. s-400 to wydmuszka nigdy nie przetestowana w praktyce oraz z niejawnymi probami.

 5. www

  Taniej wyszło niż z naszymi dwoma bateriami Patriot.

Reklama