Reklama

Siły zbrojne

2,3 mld USD na wsparcie śmigłowców Sea Hawk

Fot. MC2 Damon Grosvenor/US Navy.
Fot. MC2 Damon Grosvenor/US Navy.

Służby US Navy zawarły kontrakt na wsparcie logistyczne floty śmigłowców rodziny H-60 typu Sea Hawk należących do lotnictwa marynarki wojennej. Wartość umowy, obejmującej okres do początku 2027 roku, wynosi 2,3 mld USD.

Naval Supply Systems Command Weapon Systems Support (NAVSUP WSS) odnowił H-60 ​​Seahawk Performance Based Logistics (PBL) w ramach kontraktu z Lockheed Martin Rotary and Mission System (LMRMS). Wartość tej czwartej już od 2004 roku umowy wynosi 2,3 mld USD. Ostatni zawarty kontrakt upływał w lutym bieżącego roku. Nowy potrwa do 20 stycznia 2027 roku i zawiera klauzulę o możliwości jego kolejnego przedłużenia o dwa lata. To korzystne rozwiązanie dla US Navy, a przy tym ciągle modyfikowane tak by, w jak najlepszym stopniu spełniać rosnące wymagania floty. 

Umowa BPL została oparta na części 15 Federal Acquisition Regulation dotyczącej zawarcia kontraktu poprzez negocjacje. Zapewnia pełne wsparcie dostaw ok. tysiąca pojedynczych elementów dla śmigłowca MH-60R/S w ramach Weapon Replaceable Assemblies (WRA) i Shop Replaceable Assemblies (SRA). Obejmuje więc m.in. łopaty wirnika głównego, przekładnię oraz sonar (Airborne Low Frequency Sonar – ALFS). Ten ostatni element to nowość obecnie podpisanego kontraktu. 

Seahawk PBL będzie obsługiwany z trzech centrów gotowości floty - południowo-wschodniego, wschodniego i południowo-zachodniego oraz z Naval Undersea Warfare Center Division Keyport i Tobyhanna Army Depot.

Umowa jest tak skonstruowana, że umożliwia korekty cen pozyskiwanych elementów w zależności od wielkości potrzeb floty w danym okresie. Ma to ponadto zmusić LMRMS do wdrażania ulepszeń oferowanych produktów, zwiększenia czasu ich niezawodnej pracy, zmniejszenia awaryjności i usprawnienia łańcucha dostaw. Skróceniu ulec ma też czas od zgłoszenia zapotrzebowania do otrzymania części. To niewątpliwie przyczyni się do właściwego utrzymania większej liczby śmigłowców w stanie zdolnym do natychmiastowego wykorzystania.

Oprócz US Navy poprawie ulegnie też zaopatrzenie w części dla śmigłowców amerykańskiej straży przybrzeżnej i dziewięciu zagranicznych odbiorców tych wersji śmigłowca (m.in. Arabii Saudyjskiej, Danii, Grecji, Australii). Za zawarcie tego korzystnego i zarazem innowacyjnego kontraktu  NAVSUP WSS przyznano nagrodę, którą otrzyma od  Sekretarza Obrony w kwietniu tego roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama