Reklama

Siły zbrojne

200 kierowanych bomb ćwiczebnych dla polskich F-16

Bomby ćwiczebne - fot. J.Sabak
Bomby ćwiczebne - fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia MON uruchomił przetarg dotyczący dostaw dwustu kierowanych bomb ćwiczebnych dla używanych przez Siły Powietrzne samolotów F-16C/D Jastrząb. Oferenci mogą zgłaszać się do 11 lutego 2016 roku. 

Postępowanie dotyczy dostaw ćwiczebnej amunicji kierowanej, mogącej służyć do szkolenia w zakresie użycia znajdujących się na uzbrojeniu Polskich Sił Powietrznych bomb kierowanych GBU-12B/D Paveway II i GBU-24(V)1B Paveway III. Dostawy mają zostać zrealizowane do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach i 32. BLT w Łasku, w dwóch transzach po 100 sztuk, w terminach upływających z końcem października 2017 i 2018 roku. Ocena ofert będzie dokonywana w 90% na podstawie ceny i w 10% w oparciu o okres przydatności. Termin zgłaszania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 11 lutego 2016.

Szczegółowe wymagania techniczne mają być zawarte w przekazywanej zakwalifikowanym oferentom Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, jednak można przyjąć iż będzie ona oparta na dialogu technicznym z roku 2014. Zakładał on  wymóg współpracy bomby ćwiczebnej z zasobnikami celowniczymi SNIPER i wskaźnikami celów używanymi przez wysuniętych nawigatorów naprowadzania (JTAC), jak również zastosowanie identycznej procedury przygotowania misji, użycia oraz zobrazowania w kabinie pilota (interfejsu), jak w bombach GBU-12B/D i GBU-24 (V)1/B.

Reklama

Komentarze (7)

 1. ww

  Profilaktycznie potrzebny jest zakup BLU-108

 2. Postal

  Info o broni ćwiczebnej jakos nie podnosi morale a jeśli już powinno to cos za malo tych bomb... Jak i samych nosicieli bo jednak 48 maszyn to jak na taki kraj malutko.. Może to nie w temacie ale caly czas zastanawiam się co by bylo gdyby do Polski trafiły Grippeny...

 3. Wujek

  Moim skromnym zdaniem w nawiązaniu do poprzedników.. Opcja Rosyjska jest bardzo silnie obecna na naszych najwyższych szczeblach.. Wiadomo od dawna ze sąsiedzi ze wschodu mają wtyki w każdym miejscu na świecie ale u nas moga sporo namieszać..

 4. anakonda

  panowie Gottard i kaspian to ruskie trole? przecież wiadomo ze jak nie nauczysz sie poslugiwac sprzetem to ten sprzet nie posiada zadnej wartosci bojowej ! to tak jak trzymac czołg w hangarze alezawsze zaladowany ostra amunicja i nagle kazac załodze ktora go tylko oglada wskoczyc nań i wykonac jakies polecenie hehe pol dnia beda sie krecic wkolo zanim cokolwiek zaczna robic nie mowia c juz o strzelaniu na dodatek celnym .Panowie ogarnijcie sie strzelania najtaniej wychdza amunicja cwiczebna i sa nieodzownym elementem szkolen bez ktorych calokształt wyszkolenia nie mial by wiekszego sensu i dotyczy to również przekrojów jak i slepaków i to wszystko jest bardzo istotne bo zaoszczedzamy na tym mnostwo kasy ktora przeznaczymy na inne zakupy a w razie w zawsze mozemy od kogos wypozyczyc ( jestesmy w nato ) amunicje ostra czy bojowe pociski kierowane.

 5. Piotr

  Bomby treningowe wiadomo ważna rzecz. Rekiety przeciwradiolokacyjne nieważna rzecz.

 6. Gottard

  A co z przekrojami bomb i bombami oświetlajacymi? To najpilniejsze, a z bojowymi można poczekać, nie pali się, najważniejsze jest BHP i zabawa. Jakiś może dialog techniczny? Albo opracowanie bajeranckiego malowania dla bomb?

 7. Kaspian2012

  Dlaczego tylko 200 ? Powinnismy kupic przynajmniej 1000 i jeszcze drugi 1000 JASSM-ER tez cwiczebnych. Jestem przekonany ze USA sprzedaliby nam takie cos bez problemu. A jesli jeszcze w pakiecie bedzie 40 Tomahawkow (tez cwiczebnych) to juz byloby pieknie. Jestem ciekaw jaki jest aktualnie stan posiadania bomb kierowanych ale w wersji bojowej. To mnie najbardziej ciekawi. Mysle ze grubo ponizej 200 ! Ktos tu kiedys powiedzial ze rosyjska agentura w IU siedzi mocno... No i cos w tym musi byc.

Reklama