Reklama

Siły zbrojne

18 Dywizja Zmechanizowana oddała blisko 140 litrów krwi

18 Dywizja w trakcie akcji krwiodawstwa / Fot. facebook.com/ZelaznaDywizja/
18 Dywizja w trakcie akcji krwiodawstwa / Fot. facebook.com/ZelaznaDywizja/

W odpowiedzi na apele o krwiodawstwo żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej oddali w środę blisko 140 litrów krwi – poinformował rzecznik prasowy dywizji kpt. Przemysław Lipczyński.

Rzecznik podkreślił, że akcję przeprowadzono w całej Polsce – w 11 garnizonach, w których są rozlokowane jednostki tworzące 18DZ. W zbiórce krwi uczestniczyli m.in. żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich,  1 Warszawskiej Brygady Pancernej, 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina, 19 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, 16 Batalionu Saperów z Niska, 18 Pułku Logistycznego z Łomży, Dowództwa i Sztabu Dywizji oraz 18. Batalionu Dowodzenia z Siedlec.

Nasi żołnierze oddają krew także w inne dni, ale dzisiaj zorganizowaliśmy specjalną zbiórkę. 311 osób oddało 139 950 ml krwi. To nasza odpowiedź na apele o udział w akcjach krwiodawstwa w związku ze zmniejszająca się liczbą krwiodawców i malejących zapasów krwi

Kpt. Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZmech

"Żołnierze naszej brygady nie pozostają bierni wobec sytuacji w kraju związanej z epidemia koronawirusa; odpowiadają na pojawiające się wyzwania" – powiedział  oficer prasowy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej ppor. Artur Wróbel.

image
18 Dywizja w trakcie akcji krwiodawstwa / Fot. facebook.com/ZelaznaDywizja/
image
18 Dywizja w trakcie akcji krwiodawstwa / Fot. facebook.com/ZelaznaDywizja/

 "Oddawaliśmy krew wczoraj i dzisiaj, będziemy ją oddawali na początku przyszłego tygodnia. Dziś mieliśmy okazję oddać krew razem z naszymi kolegami z innych jednostek tworzących 18. Dywizję. Nasza akcja to odpowiedź na apel centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa" – zaznaczył ppor.Wróbel.

image
18 Dywizja w trakcie akcji krwiodawstwa / Fot. facebook.com/ZelaznaDywizja/

W zorganizowanej przez wojsko ochotniczej akcji krwiodawstwa do wtorku 375 litrów krwi oddali także żołnierze WOT i podchorążowie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Krzysiek

  Proszę się pdoinformować....16 batalion saperów z Niska wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich....poza tym świetna akcja

 2. Majki

  Krew to dar życia. Nie można jej wyprodukować. Po co złośliwe komentarze

 3. Niuniu

  Dywizja to ponad kilka tysięcy żołnierzy. Normalny dawca krwi za jednym pobraniem daję 0,5 l krwi. Wiem bo sam tyle kilkukrotnie oddawałem. Czyli 140l krwi to ok 280 dawców. Jak na kilkutysięczny związek wojskowy - dywizję. to poniżej 5% jej stanu. I tym się WP chwali? 5% stanu osobowego oddało krew - żenada.

  1. Beryl77

   Jednego dnia.

  2. Sobiepan

   Przecież ta dywizja jeszcze nie jest w pełni ukompletowana i pewnie nie będzie, więc czego dziwi i się żenuje. Brawo żołnierze-krwiodawcy.

  3. Kałboj

   Niuniu, czytałeś artykuł? Sprawiasz wrażenie że nie;))) napisane jak wół: 311 chłopa oddało krew. Kiedy oddawałeś krew? Ja oddaję tak od lat 90tych i zawsze to było 450ml "pełnej". Pół litra to się pije;))) tak na poważnie: nie pluj na nikogo, kto to robi i nieważne, że według ciebie za mało. Każdy worek krwi ratuje życie, każdy kto to robi i namawia innych do oddawania - szacunek.

 4. Podhale Nowy targ

  Bravo 21BSP Bo reszta to mocno skadrowana Cala żelazna to batalion Złomow i 3,000 ludzi

Reklama