Reklama

Siły zbrojne

17 Brygada Zmechanizowana trzonem misji w Bośni i Hercegowinie

Trzon PKW Eufor w Bośni i Hercegowinie stanowią żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej / Fot. 17. WBZ
Trzon PKW Eufor w Bośni i Hercegowinie stanowią żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej / Fot. 17. WBZ

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie pod kryptonimem „ALTHEA”. Trzon kolejnych zmian PKW EUFOR MTT będzie stanowiła 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

10 listopada 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienia o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie. Postanowienie Prezydenta umożliwi polskiej jednostce wojskowej dalsze uczestnictwo w operacji zwanej „operacją ALTHEA”, prowadzonej od 2004 r. przez Siły Unii Europejskiej (EUFOR).

Zgodnie z postanowieniem, w okresie od dnia 12 listopada 2016 r. do dnia 8 listopada 2017 r., na obszarze Bośni i Hercegowiny, zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy o liczebności do 50 żołnierzy i pracowników wojska, w celu udziału w misji pokojowej. Trzon kolejnych półrocznych zmian (XIII i XIV) mają stanowić żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Warto wspomnieć, iż obecnie w Bośni I Hercegowinie operuje XII zmiana PKW EUFOR MTT również złożona z żołnierzy "Cyfrowej Brygady", zaś jej dowódcą jest ppłk Tomasz Stachera (dowódca 15. batalionu Ułanów Poznańskich).

Głównym zadaniem mandatowym Sił Unii Europejskiej prowadzących operację ALTHEA jest nadzorowanie wcielania w życie wojskowych aspektów „Porozumienia z Dayton”, związanych z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na obszarze Bośni i Hercegowiny. Siły Unii Europejskiej udzielają także wsparcia Siłom Zbrojnym Bośni i Hercegowiny w budowie ich zdolności oraz szkoleniu.

Do podstawowych zadań Polskiego Kontyngentu Wojskowego należy szkolenie i budowa zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny, a także monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa oraz współpraca z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w strefie odpowiedzialności.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Herr

    Ten z tym pm Glauberyt to tak na poważnie? A gdzie mają maski pgaz, wstydzą się nosić tych olbrzymich czemodanów z ceraty taktycznej? A gdzie celowniki optyczne do karabinków? Oni aby wiedzą że to XXi wiek?

Reklama