Siły zbrojne

162 mln dolarów na pociski przeciwpancerne Javelin

Fot. J. Scanlan/US Marines
Fot. J. Scanlan/US Marines

Pentagon przeznaczył 162,4 mln dolarów na przeciwpancerne systemy rakietowe Javelin. Będą one przeznaczone dla amerykańskich wojsk lądowych, piechoty morskiej oraz odbiorców zagranicznych: Jordanii i Nowej Zelandii. 

Kontrakt, który ma zostać zrealizowany do końca września bieżącego roku, obejmuje: 137 wyrzutni i 361 pocisków Javelin dla U.S. Army, łącznie 336 rakiet dla U.S. Marines i 20 pocisków, które w ramach programu Foreign Military Sales trafią do Jordanii i Nowej Zelandii.

System przeciwpancerny Javelin jest produkowany w USA przez konsorcjum firm Raytheon i Lockheed Martin. Przeciwpancerny pocisk kierowany ma w najnowszej wersji zasięg do 4750 metrów i może być odpalany z wnętrza budynków lub schronów bojowych. Masa wyrzutni wynosi poniżej 7kg a cały zestaw gotów do odpalenia waży nieco ponad 18 kg. Oprócz sił zbrojnych USA ppk Javelin wykorzystują wojska 12 innych krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Czech, Norwegii, Jordanii, Nowej Zelandii i Austrii. Zainteresowanie ich pozyskaniem wyraziła również w ostatnim czasie Estonia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.