Reklama

Siły zbrojne

16 myśliwców MiG-29SMT dla Rosji w latach 2015-2016

Fot. MiG
Fot. MiG

Szesnaście samolotów MiG-29SMT trafi do rosyjskich sił powietrznych w latach 2015-2016. Wartość kontraktu to 17 mld rubli (ok. 473 mln dolarów). Informacje te potwierdził przedstawiciel producenta maszyn podczas odbywających się w Astanie targów KADEX 2014 . 

Informacje o planach zakupu pojawiły się na początku 2014 roku. De facto jest to metoda dofinansowania zakładów MiG, które mają obecnie ogromne problemy ze względu na opóźnienia w programie myśliwca MiG-35S. Samoloty w  wersji MiG-29SMT stanowią tymczasowe rozwiązanie w związku z brakiem funduszy na równoległe zakupy samolotów MiG-35 i rodzimych Su-30/Su-34 przez siły powietrzne Rosji. Moskwa za priorytet uznała bowiem wprowadzenie do linii maszyn uderzeniowych Su-34, zastępujących wysłużone Su-24, oraz ciężkich myśliwców Su-30 a w perspektywie maszyn piątej generacji PAK-FA.

Jak poinformował w Astanie dyrektor generalny zakładów MiG, Siergiej Korotkow, osiem samolotów MiG-29SMT zostanie dostarczonych w 2015 roku a kolejne 8 w roku następnym. Suma 17 mld rubli obejmuje nie tylko same płatowce, ale również niezbędne wyposażenie obsługowe i diagnostyczne. Pierwsze informacje o podpisaniu umowy pojawiły się w połowie kwietnia.

Samolot MiG-29SMT różni się od wcześniejszych wersji tych myśliwców unowocześnionym radarem, nową awioniką, cyfrowym kokpitem, poprawionym system nawigacyjnym i zwiększonym zasięgiem (do 1550 km) dzięki widocznemu z zewnątrz powiększonemu zbiornikowi paliwa w kadłubie (powstały w ten sposób „garb” to najbardziej widoczny element odróżniający wersję SMT od starszych maszyn). Wyposażenie i uzbrojenie tej wersji jest w dużym stopniu zunifikowane z samolotem pokładowym MiG-29K.

Reklama

Komentarze (3)

 1. cynik

  Taniej podtrzymywać przy życiu konkurencję niż potem przepłacać u monopolisty jak USA u Lockheed Martina. USA jeszcze zapłacze, że ulegli łapówkarzom i zrezygnowali z 2 silników do F-35!

  1. szyMuss

   A co ten komentarz ma do tematu newsa? Co ma wspólnego "przepłacanie u monopolisty jak USA u Lockheeda..." i poj. silnik F-35 z wymuszonym przez sytuację w programie rozwojowym MiG-35 zakupem maszyn MiG-29 w celu uzupełniania wycofywanych maszyn z w. lotniczych Rosji??? Z takimi bredniami kolego to na onet/inny portal ogólny a nie tutaj!

 2. Miroo

  mimo rozwiniętej siatki lotnisk, tankowania w powietrzu, róznych opcji przebazowania a nawet niezłego zasięgu - to mało jak na tak wielki kraj..

 3. dddd

  niech ktoś napisze od razu w jakich latach już się dozbroją i zaatakują globalnie ?? bo jako Rosja to na niczym nie przystopuje.

Reklama