Reklama

Siły zbrojne

1500 rakiet przeciwpancernych TOW dla Libanu

Strzelanie pociskiem TOW z wyrzutni na bazie pojazdu Humvee. Fot. Staff Sgt. Mark A. Moore II/US Army.
Strzelanie pociskiem TOW z wyrzutni na bazie pojazdu Humvee. Fot. Staff Sgt. Mark A. Moore II/US Army.

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż partii 1500 przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW-2 wraz z wyrzutniami do Libanu. Wartość potencjalnego kontraktu może sięgnąć 245 mln USD.

Zgodnie z komunikatem agencji DSCA w skład zestawu uzbrojenia miałoby wejść 1000 pocisków TOW-2A RF (z tandemową głowicą kumulacyjną) i 500 rakiet BGM-71H-1 RF TOW Bunker Buster przeznaczonych do zwalczania celów umocnionych. Ponadto, do sił zbrojnych Libanu miałoby trafić 50 wyrzutni typu M220A2 wraz z pakietem części zamiennych, wsparcia logistycznego i elementami systemu wsparcia eksploatacji.

Wartość ewentualnego kontraktu wynosi maksymalnie 245 mln USD. Jego wykonawcą będzie koncern Raytheon. W komunikacie agencji DSCA podkreśla się, że wsparcie sił zbrojnych Libanu będzie korzystne z punktu widzenia realizacji interesów Stanów Zjednoczonych z uwagi na wzmocnienie państwa, które przyczynia się do stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Libańska armia prowadzi obecnie walki z ugrupowaniami terrorystycznymi, w tym organizacją Państwo Islamskie. Władze w Bejrucie otrzymywały wcześniej ze Stanów Zjednoczonych dostawy uzbrojenia, w tym np. haubic M198 czy właśnie ppk TOW-2. 

Warto zwrócić uwagę na zawarcie we wniosku dwóch wersji rakiet TOW – wariantu 2A, przeznaczonego do zwalczania celów z przedniej półsfery oraz „Bunker Buster” do niszczenia umocnień. W dokumencie nie ma natomiast mowy o pociskach TOW-2B, przeznaczonych do zwalczania celów z górnej półsfery i tym samym charakteryzujących się większą zdolnością do rażenia słabiej chronionych punktów współczesnych czołgów podstawowych.

Najprawdopodobniej więc libańska armia nie spodziewa się konfrontacji z przeciwnikiem wyposażonym w najnowszej generacji pojazdy tej klasy. Pod uwagę brane jest za to użycie w szerokim zakresie ppk do zwalczania celów innych niż wozy bojowe, co jest charakterystyczne np. dla walk z ugrupowaniami terrorystycznymi. Świadczy o tym pozyskanie znacznej ilości rakiet „Bunker Buster” przeznaczonych do zwalczania umocnień.

Należy pamiętać, że opublikowanie notyfikacji dla Kongresu nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu na dostawę uzbrojenia. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Tyberios

  Ot i wiemy gdzie się podziały...

  1. pisar

   DOKLADNIE TO CHCIALEM NAPISAC

  2. rumtumtum

   Wszyscy myślą o tym samym ;)

 2. qwerty

  Będę się śmiał, jak je przejmie kiedyś Hezbollah.

  1. Tyberios

   Już jakieś używali kiedyś, mają za to sporo Kornetów nowiutkich to i raczej na brak pocisków pepanc nie narzekają.

 3. Pankracy

  Dobry zakup w stosunku do tego ile wydalismy np na jassm zadne pieniadze a jak podnosza obronnosc

  1. jasio

   A co ma piernik do wiatraka? TOW to uboższy krewny javelina, z JASSM nie ma kompletnie nic wspólnego to zupełnie inna broń i do czego innego przeznaczona

  2. Marek

   Dobry zakup? O ile się nie mylę, w interesie każdego zachodniego i nie tylko zachodniego normalnego państwa, jest wyciśnięcie wrzoda na tyłku, którym jest isis. Dostawa tych pocisków, to drobiazg w stosunku koniecznych do wyciśnięcia tego wrzoda potrzeb.

 4. Roman

  ppk TOW-2 są jak najbardziej efektywne w zwalczaniu pikapów Toyoty, które są zasadniczym środkiem transportu i wsparcia ogniowego dla wszelkich ugrupowań terrorystycznych na Bliskim Wschodzie

 5. Cygan

  http://www.defence24.pl/239661,kanadyjskie-rakiety-przeciwpancerne-sprzedane-za-bezcen A więc jednak trafiły do Libanu :)

Reklama