Reklama

Siły zbrojne

1,5 mld USD na transportowe Herculesy

Fot. Lockheed Martin.
Fot. Lockheed Martin.

Departament Obrony USA poinformował, iż podpisał umowę z koncernem Lockheed Martin na dostarczenie średnich samolotów transportowych rodziny C-130J Super Hercules. Wartość kontraktu określana jest na 1,5 mld dolarów.

Podpisany kontrakt jest rozszerzeniem wieloletniej umowy, opłacanej z funduszy na lata 2014-2018. W ramach nowej umowy producent ma przygotować komponenty dla kolejnych 27 maszyn, które mają zostać zbudowane w kilku odmianach, w tym np. HC-130J i MC-130J, ale też standardowej C-130J.

Prace zostaną wykonane w zakładach Lockheed Martin Corp. w  Marietta w stanie Georgia. Zaś ich termin został wyznaczony na 31 lipca 2019 roku.

Samolot C-130J Super Hercules to jedyny obecnie produkowany model bazowy, który stanowi rozwinięcie konstrukcji mającej już blisko 60 lat. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów, wyposażenie maszyny w cyfrową awionikę, a także głęboka modernizacja układu napędowego spowodowało, że nadal cieszy się on zainteresowaniem sił zbrojnych USA i użytkowników eksportowych (w tym np. Francji). Obecnie tego wariantu samolotu używa 16 państw na całym świecie. 

Reklama

Komentarze

    Reklama