Reklama

Siły zbrojne

14 tys. pocisków dla polskich Leopardów

Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc

Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczął negocjacje w sprawie zakupu amunicji odłamkowo-burzącej kalibru 120 mm dla czołgów Leopard 2. Dostawcą 14 tysięcy nabojów w latach 2014-2017 mają pozostać zakłady Mesko S.A. 

Amunicję 120 mm x 570 mm z pociskami odłamkowo-burzącymi wprowadzono oficjalnie na uzbrojenie Wojska Polskiego w grudniu 2012 roku.  Już w styczniu 2013 roku podpisano kontrakt na dostawę 3300 naboi tego typu, produkowanych przez zakłady Mesko. 1500 sztuk zakontraktowano na rok 2013 a kolejnych 1800 na rok bieżący.  

Inspektorat Uzbrojenia przesłał 19 sierpnia do unijnego systemu TED (Tenders Electronic Daily) informację o rozpoczęciu negocjacji z zakładami Mesko w sprawie zamówienia z wolnej ręki na dostawy dla Wojska Polskiego 14 tysięcy naboi 120 mm x 570 mm z pociskami odłamkowo-burzącymi w latach 2014-2017.

W uzasadnieniu przyjęcia takiej procedury, z pominięciem przetargu, IU informuje, że wprowadzenie nowego typu nabojów znacznie skomplikowałoby zarówno proces szkolenia, jak też funkcjonowanie systemu dostaw i konserwacji oraz wymagałoby pozyskania dodatkowego wyposażenia do obsługi. Przede wszystkim powołano się jednak na ograniczenie techniczne systemu kierowania ogniem polskich czołgów Leopard 2A4. 

Gestor wskazuje na brak możliwości wprowadzenia do systemu kierowania ogniem (SKO) czołgów Leopard 2A4 danych balistycznych dla kolejnego typu naboju odłamkowo-burzącego. SKO czołgów Leopard 2A4 będących w zasobach SZ RP pozwalają na wprowadzenie danych balistycznych dodatkowo jeszcze jednego naboju jednak możliwość ta zarezerwowana jest dla planowanego do pozyskania nowego wzoru 120x570 naboju z pociskiem podkalibrowym.

Czytamy w uzasadnieniu przyjęcia procedury.

W ten sposób zabezpieczono zarówno długoterminowe zaopatrzenie czołgów Leopard 2A4 w pociski odłamkowo - burzące, jak i zamówienie dla polskiego producenta. W ramach podobnej procedury Wojsko Polskie zakontraktowało w lipcu bieżącego roku  dostawy pierwszej partii amunicji artyleryjskiej kalibru 155mm dla dział samobieżnych Krab. 

Reklama

Komentarze (10)

 1. obserwator

  To dobra wiadomość! Oby zakłady przeznaczyły wypracowany zysk na rozwój nowych technologii i pozyskanie nowych typów aminucji. Przy okazji czy wiadomo już coś o konkretach modernizacji 2A4 do standardu 2PL? Kiedy jakieś decyzje? Ostatnie kilka miesięcy kompletna cisza.

  1. sfasd

   Jaki wypracowany zysk i dla kogo ???

 2. człek

  odłamkowo burząca -_- Niech lepiej dostarczą pociski z lepsza penetracją typu przeciwpancerne i podkalibrowe czy jakoś tak. Fakt że odłamkowe się przydadzą ale też są potrzebne pociski przeciwpancerne bo odłamkami to gówno zdziałają -_-

  1. druz

   Jak dla ciebie, to nawet g.wna nie zdziałają. Gdybyś znalazł się w polu rażenia pocisku odłamkowo-burzącego, to nawet nie zdążyłbyś zesr.ć się w gacie ze strachu.

  2. Scooby

   bardzo dobrze kombinują . Iść czołg na czołg np z FR to samobójstwo - maja znacznie więcej. Od tego są Spike, bofors strix itd. siłę żywą i umocnione gniazda km , idealne w natarciu.

 3. ssss

  Dobrze, że zamawiając, Ale nie wiem kilku rzeczy... 1. Mozę mi ktoś powiedzieć jak się nazywają pociski produkowane przez MESKO dla leopardów? Czy jest to licencja czy produkt własny ? 2. A co z wozami A5 ? Dla nich też będą te pociski ? czy mają zamiar kupić wprzyslosci DM63 /12 ? 3. Co do krabów, orientuje się ktoś co z produkcją pocisków BONUS blok II ? Miała ruszyć w Polsce,

  1. Boczek

   W rozszerzeniu 3. - czy jest mozlive i planowane uzycie amunicji OTO Melara Vulcano? Jest 3,5 raza tansza od n.p. Excalibur i ma duzo wiekszy zasieg 155/52L - 80km i dokladnosc (SAL) 1-3 m.

 4. Kapik

  Jeszcze od Żydów by się LAHATy przydały.

  1. patriota

   Zbroic zbroic brawo. Tak jak ktoś mówił w tv broń w każdym domu. I liczyc tylko na siebie. Powolac AK. Pozdro

 5. baggi

  Jakaś mała inwazja?

  1. Zółkiewskiemu ad memoriam

   Ach,jak to pomarzyć miło.. Moj pradziad był w Moskwie w 1610 Były czasy

  2. Swiatowid

   Glupie pytanie ! A zydom zaczelo brakowac amunicji do zelaznej kopuly, tak ze amerykanie dodali im 400mil $ na nowe anty rakiety. 400 mil to nie z puli co rocznej 3 miljardow na silu obrony izraela.

 6. siema

  Pytanie od laika. Czyli chcemy zamówić tą amunicję na, którą wszyscy narzekają? z lat 80 czy jakoś tak. Czy jakąś porządną?

  1. podbipieta

   A 5 ma zmodernizowany mechanizm armaty do nowych pocisków a A 4 idą do moderny.2016>2019 128szt.

 7. ja

  Czas na programowalne pociski czolgowe służące do wykurzania z okopów żołnierzy. Niemcy od kilku lat takie pociski posiadają. Taki pocisk wybucha nad okopem i niszczy siłę żywą. Takie pociski potrzebne są też do KRABów. Dotrze to do tego 'wojskowego betonu'?

  1. Niespotykanie spokojny człowiek

   Po co wykurzać, jak można walnąć pociskiem termobarycznym, który udusi również tych, którzy bezpośrednio nie zostaną rozerwani przez ciśnienie i pozostaje tylko zasypać okop i zatknąć krzyż z hełmem. Taniej i bezpieczniej.

  2. wróg

   Kiedy ostatnio widziałeś w teatrze działań okop służący do krycia się przed czołgiem?

  3. podbipieta

   Amunicje naprowadzana do 155 rozwijamy z Ukrainą.Zmodernizowany Krasnojarsk bodajze,czy jakos tam .Pele do 120,no może .Ważne ze zakupy są .20000 tys odłamkowych,to przeliczcie na jednostkę ognia czolgu,nie zapominajac o sabotach ,Lahat? tanie to ale laserowy ppk dla czołgu raczej sie nie sprawdza>vide wojna w Gruzji> Po prostu nie śmiem dziś MONu krytykować.Ale pytam?Co z zps Pionki?

 8. podbipieta

  A martwilismy sie tu niedawno o ammo dla naszych Leo a tu nie jest tak żle.Zmiana tabel balistycznych w naszych A4 nastapi po ich modernizacji,wiec decyzja wydaje sie słuszną.Pytanie co z sabotami bo wszak ZPS Pionki zamknięto rok temu a to ten zakład je produkował .Rdzenie były z Izraela.Obiecywali że zakład wznowi produkcje w oparciu o nowy park maszynowy>tam mlyny prochowe z lat 20 są> ale zarobią jednak ,jak mniemam Niemcy

 9. Zoonk

  Bardzo dobra wiadomość. Jeszcze bardziej się cieszę z powodu planów wprowadzenia nowego wzoru pocisku podkalibrowego. Oby tak dalej

 10. sebol

  dobrze ale co z pociskami podkalibrowymi bo amunicją odłamkowo-burzącą to czołgów nie przebijemy?

Reklama