Reklama

Siły zbrojne

12. Wielkopolska BOT ma w swoich szeregach 2000 żołnierzy [FOTO]

Fot. 12.WBOT
Fot. 12.WBOT

Jak poinformowało biuro prasowe 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ponad 70 rekrutów w ostatnich dniach rozpoczęło w skwierzyńskich koszarach szkolenie podstawowe. Za 16 dni po przysiędze wejdą w skład brygady, która osiągnie liczebność 2000 żołnierzy.

W piątek 14 maja w Skwierzynie, gdzie stacjonuje 151. batalion lekkiej piechoty, pojawiło się 18 kobiet i 64 mężczyzn, w celu odbycia 16-dniowego szkolenia podstawowego. Każdy z nich został poddany badaniu na obecność COVID-19. Część z nich, po zakończonej „szesnastce” zasili 122. batalion lekkiej piechoty w miejscowości Dolaszewo k. Piły.

Przed nami kolejny, wielki moment. Ochotnicy, którzy dziś wstępują w szeregi 12 WBOT, złożą niebawem uroczystą przysięgę i tym samym przyczynią się do rozbudowy dowodzonej przeze mnie jednostki. Oficjalnie, od 29 maja, w wielkopolskiej brygadzie będzie służyć 2000 żołnierzy.

płk Rafał Miernik, dowódca 12. WBOT

Przez najbliższe 16 dni czeka ich trening wojskowy, który rozpoczął się już w sobotę. Ochotnicy musieli zdać sprawdzian z wychowania fizycznego. Każdy z nich musi nauczyć się m.in. bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią. Instruktorzy będą także uczyć przyszłych terytorialsów podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki oraz taktyki.

Na koniec szkolenia, instruktorzy przeprowadzą sprawdzian „pętli taktycznej”, który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia. Na egzamin składa się pokonywanie różnego rodzaju przeszkód, kontaktu ogniowego, działań w strefie skażonej, bądź ewakuacji rannych żołnierzy. Najbardziej zdeterminowani rekruci, którzy przejdą pomyślnie przez „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę 29 maja, na terenie koszar w Skwierzynie.

Pełne wyszkolenie żołnierza OT trwa trzy lata. W kolejnych miesiącach żołnierze będą powoływani dwa dni w miesiącu, a raz w roku uczestniczyć będą w dwutygodniowym zintegrowanym ćwiczeniu poligonowym.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy już ponad 2000 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie. W niej skład wchodzą w tej chwili cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, nowo sformowany 122 blp w Dolaszewie oraz 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Reklama
Reklama
image
Fot. 12.WBOT
image
Fot. 12.WBOT
image
Fot. 12.WBOT
image
Fot. 12.WBOT
Reklama

Komentarze (1)

  1. Poznańczyk

    Czas na zmianę podległości. Z ministra na dowódcę wojsk operacyjnych.

Reklama