Reklama

Siły zbrojne

113 interwencja myśliwców NATO nad Bałtykiem

Fot. RCAF
Fot. RCAF

Kanadyjskie myśliwce CF-18 Hornet ponownie przechwyciły w pobliżu krajów bałtyckich rosyjski samolot szpiegowski Ił-20. Był to 113 incydent z udziałem rosyjskich maszyn wojskowych i myśliwców NATO. 

Alarmowy start dyżurnych myśliwców biorących udział w misji NATO Baltic Air Policing miał miejsce 19 listopada. Kanadyjskie CF-18 Hornet napotkały nad Bałtykiem, w pobliżu granicy łotewskiej przestrzeni powietrznej, rosyjski samolot rozpoznania elektronicznego Ił-20.

Maszyna tego typu od wielu tygodni operuje nad Morzem Bałtyckim wywołując alarmy po stronie NATO. Ostatni taki incydent miał miejsce 13 listopada, gdy Ił-20 dwukrotnie próbowała naruszyć granice Łotwy, został jednak przechwycony przez startujące z Malborka holenderskie myśliwce F-16 Falcon.

Zgodnie z szacunkami ministerstwa obrony Litwy ostatni incydent był 113 interwencją samolotów NATO w bieżącym roku. Dla porównania w 2013 roku zdarzeń tego typu odnotowano 47 a rok wcześniej 44. 

Komentarze (5)

 1. tom

  W/g mnie, fakt wyłączenia transpondera można uznać za działanie w złej wierze. Może zapowiedź, że brak możliwości określenia tożsamości samolotu zbliżającego się do granicy przestrzeni powietrznej danego państwa, będzie skutkowało jego zestrzeleniem, ograniczy zapędy rosyjskich samolotów.

  1. Eddie

   W zlej wierze? Wcale nie, przeciez takie samoloty mozna kupic w kazdym sklepie ze szpiegowskimi samolotami, to na pewno jacys separatysci.

 2. fruuuu

  A spuścić jednego na ziemię, i powiedzieć, że to nie nasze samoloty, bo takie samoloty może sobie każdy kupić w sklepie z samolotami, a rakiety tak samo. Palić głupa i lać na rosyjskie groźby, niech poczują jak to jest. Ich przewaga nad nami to fakt, że oni się nie samoograniczają jak cywilizowane europejskie kraje. Oni zachowują się jak dresiarz a potem łgają do końca w żywe oczy i żądają, byśmy im wierzyli... W sytuacji, gdybyśmy zaczęli grać ich kartą, może zaczęliby nas traktować poważnie. I panów opowiadających się za wiecznym ustępowaniem sowietom - proszę o niekomentowanie.

  1. Eddie

   Wtedy dopiero rozgorzala by wojna.

 3. ArtB

  Ciekawy jestem czy samoloty NATO wykonują podobne loty tylko przy granicach Rosji, a jeżeli tak to dlaczego nasza prasa nic o tym nie pisze.

  1. z prawej flanki

   a skąd niby ma o tym wiedzieć?

 4. x

  Skoro Rosjanie mogli uprowadzić z Łotwy oficera wywiadu, to należy to samo zrobić w stosunku do ich Iła-20. Przechwycić i zmusić do lądowania. Samolot skonfiskować, załogę do aresztu za szpiegostwo i piractwo powietrzne. Samolot będzie można potem wymienić na wrak naszego Tupolewa. Można? Można! :)

  1. z prawej flanki

   dobry Panie Boże ratuj! - przed podobnymi "mądrościami"...

 5. michmu

  113 ruskich pilotów lubi to!

  1. Lemur

   zapomniałeś o pozostałych członków załogi ;)