Siły zbrojne

103 Rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP [FOTO]

Fot. Jarosław Ciślak, Defence24.pl
Fot. Jarosław Ciślak, Defence24.pl

28.11.1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret polecający utworzyć marynarkę polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego szefem Sekcji Marynarki przy Ministerstwie Spraw Wojskowych. Dzień 28 listopada jest obchodzony jako rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP lub rocznica jej odtworzenia jeśli uwzględni się tradycje polskich flot kaperskich i królewskich.

Z okazji 103. rocznicy tego dekretu w Gdyni odbył się Piknik Marynarski. Przy nabrzeżu Pomorskim zacumował okręt szkolny ORP Wodnik (251), a przy Nabrzeżu Prezydenta mały okręt rakietowy ORP Piorun (422) i niszczyciel min ORP Kormoran (601). Dwa pierwsze z nich należą do 3.Flotylli Okrętów, a trzeci do 8.Flotylli Obrony Wybrzeża. Pokłady okrętów zostały udostępnione dla zwiedzający, a na ORP Wodnik uruchomiono okrętowy punkt szczepień przeciwko COVID-19, gdzie można było tego dokonać w marynarskich warunkach.

[GALERIA_20068]

Na parkingu w pobliżu Okrętu Muzeum ORP Błyskawica można było zapoznać się z wybranymi pojazdami i wyposażeniem jednostek nadbrzeżnych 3.Flotylli Okrętów, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP i Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Gdyni oraz ze stanowiskami informacyjnymi Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gdyni oraz Agencji Mienia Wojskowego. Komenda Portu Wojennego w Gdyni przygotowała wojskową grochówkę.

[GALERIA_20069]

Oprócz tych atrakcji dla zwiedzających 103. rocznica miała również swoją bardziej oficjalną cześć. O godz. 8.00 na wszystkich okrętach MW podniesiono uroczyście bandery i wielką galę banderową. W Kościele Garnizonowym na Oksywiu odbyła się uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Przed Pomnikiem Polska Morska na Skwerze Kościuszki w samo południe odbył się uroczysty apel połączony ze składaniem wieńców, a z pokładu niszczyciela ORP Błyskawica został oddany salut świąteczny składający się w 21 wystrzałów armatnich.

Fotografie w galeriach - Jarosław Ciślak, Defence24

Komentarze (22)

 1. Anonim

  Dwa OHP z USA w służbie od 1980, do Polski trafiły w 2000, jest 2021, wiec na złom. Kaszub 1987 jest 2021, 34 lata, co najwyżej zdjąć uzbrojenie przeciwpodwodne i zrobić z niego patrolowiec. Orkany 1992-1995, najstarszy ma 29 lat, ale to małe okrety - 50 m. wiec zdjąć RBSy i przekazać SG do ochrony wybrzeża. Okrety podwodne mamy z ....1964, 1966, 1967 wiec najmłodszy ma 54 lata. Jedyne do czego sie nadają to maskotki w miastach nadmorskich ustawione na brzegu. Najmłodszy Orzeł 1985 a wiec 36 lat już nigdy nie wypłynie w morze wiec dołączy do Kobbenów. Zostają trzy nowe trałowce nazywane niszczycielami min typu Kormoran II, oraz dziwna hybryda - korweta z której zrobiono patrolowiec Gawron/Ślązak. Jest jeszcze cień nadziei że dozbrojona ( rakiety przeciwlotnicze i przeciwokretowe ), stanie sie na powrót korwetą. Potrzeba na dziś trzech, okretów podwodnych, a przynajmniej jednego pomostowego. oraz dwu korwet w stylu Ślązaka tak ze 105 m. ( Ślązak 95 m. ). oraz 2-3 mniejszych 80-85 m. za Orkany ( 50 m. ), na których bedzie można zamontować uzbrojenie przeciwlotnicze. A fregaty nie zając poczekają, zresztą na Bałtyk i tak są za duże. A jak już mamy topić pieniadze to lepiej dokupić ze 2 NDRy. Tak wiec kondycja MW RP w jej 103 rocznice powstania, wskazuje na stan przedzawałowy. Smutne ale prawdziwe, no ale chociaż plany rozbudowy MW mamy dziś realne, bo w 2 RP to marzyli o pancernikach i krążownikach, a skończyło sie na niszczycielach które odpłyneły bronić ...Anglii.

  1. Davien

   Więc patrząc na twoje wyliczenia taka Rosja powinna posłać na złom wszystko poza kilkoma fregatami i korwetami z Kuzniecowem na czele.

 2. say69mat

  @defence24.pl: 103 Rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP ... Hmmm Piłsudski powołał. Jakimś cudem 103 lata temu Piłsudski nie miał żadnych wątpliwości w zakresie posiadania przez Polskę floty wojennej. Problematyczną jest metodologia przyjęta przy realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia w wymiarze strategicznym. To znaczy, czy potencjał uderzeniowy i defensywny naszej floty był skonstruowany na miarę całkiem realnych zagrożeń??? Kolejna kwestia, dlaczego nasza MW nie wykazała żadnego zainteresowania potrzebą posiadania lotnictwa??? Zdolnego do obrony baz morskich i okrętów w trakcie realizacji misji bojowych. Wreszcie, zdolnego do przygotowania załóg okrętów do realizacji misji bojowych w środowisku oddziaływania lotnictwa oraz zwalczania samolotów, z wykorzystaniem okrętowej opl. Czyli zdiagnozowania pięty achillesowej naszej floty ad 39'.

 3. Monkey

  Wszystkiego najlepszego dla Polskiej Marynarki Wojennej z okazji jej odtworzenia czy utworzenia. Nawet Babcock złożył życzenia;-)))))) Niemniej jednak mam nadzieję, żę jeśli Brytyjczycy oferują dobre warunki, trzeba je przyjąć. Nie chodzi oczywiście tylko o fregaty. A naszym marynarzom raz jeszcze życzę lepszych czasów.

  1. Anty 50 C-cali przed 500+

   Bo ten Babcok pewnie wygra...( i to "wskazanie" na camm/Narew). A skoro jednej seniorze brzydko pachnie nasza kopalnia, a ci zza Odry przeciw finansowaniu ogrodzenia na naszej granicy...to ja za babcokiem. Bo i trzymam kciuki za "upakowaniem" CAMM do 95 - metrowej korwety....Indonezji.

  2. Monkey

   @Anty 50 C-cali przed 500+: Zgadzam się, ponieważ nam robią koło przysłowiowego "pióra" to nie zasługują na kontrakt. Seńores zresztą mają zbyt duży udział produktów z USA w swoim projekcie, a ci nam się rozwinąć nie dadzą. O tych zza Odry także nie mam ostatnio zbyt dobrego zdania. A ci zza kanału chyba czują pismo nosem i liczą, że mogą ugrać więcej niż jeden kontrakt. Dlatego oferują dużo. Tylko trzeba ich sprawdzić, ale akurat tym razem jest w ich najlepszym interesie żeby nie oszukać. Pecunia non olet.

 4. Andrzej

  Miś i nie jest to nasze ostatnie słowo ! Józef Unrug przewraca się w grobie.

  1. Namiestnik Nowosilcow

   To Niemiec, ale to nasz Niemiec...

 5. Lord Dramat

  Koszty ogromne, efekty mizerne winnych brak. Esencja Rzeczypospolitej.

  1. Logik

   Szanuj Polskę i naucz się rozróżniać

  2. dropik

   Koszty nie są ogromne bo idzie na to ok 500 mln , plus jakieś kwoty a centralnego wsparcia. Zapewne razem 1,5 mld zł czyli mniej niż na WOT. Co nie znaczy , że po redukcjach tej niepotrzebnej floty nie mogłoby być mniej.

  3. mxxa

   Skoro rządzący nie szanują Polski i Polskiej Marynarki Wojennej.....

 6. BUBA

  PMW ... to sie nawet plakac niechce ... dlaczego nikt nie rozlicza tych ktozy do tego doprowadzili ... czy istnieje jeszcze w Polsce prokuratura ...

 7. dropik

  więszkość okrętów mogłoby być zezłomowana bez straty dla możliwości bojowych M.W. To tylko miejsce pracy ,etaty do czasów uzyskania EMki.

 8. men

  I pomyśleć żę wychowałem się na książce "Wielkie dni małej floty"................... żal dzisiejszej mizerii, zresztą............ klęską całej sfery marynistyki z wszystkimi komandorami razem wziętymi jest fakt że przez tyle lat (ponad 30) nie wypracowano jednej, spójnej, realnej wizji MW, niejednokrotnie dla swych dupowatych ambicji i nadętego ego doprowadzając do wzajemnych walk i wojenek podjazdowych - efekt jak widać

 9. DDF

  Ok. Popili i pośpiewali. ... A jakieś konkrety? Co z OP? Co z radarami do NSM? Co z fregatami i lotnictwem MW?

 10. Ślązak

  Skończyć program Kormoran II jak należy mamy dwa dywizjony trałowców, a niszczeciele min budujemy tylko dla jednego wydłużyć serię o kolejne okręty 3-4 okręty dla kolejnego dywizjonu i załatwimy sprawę tej klasy okrętów na następne 30 lat, o kosztach jednostkowych nie wspomnę jeżeli powstaną dziś jak druga seria Kormoranów II, niż gdy za 10 lat będziemy startować z nowym programem okrętu przeciwminowego.

  1. Prawda

   wszystko fajnie ale na co nam okręty które o ile w razie czego byłyby w Polskich portach nikt przy zdrowych zmysłach nie próbowałby na nie wchodzić bo zatoną tylko jak wyjdą w morze jak nie zostałyby zniszczone w porcie

  2. Piotr ze Szwecji

   Więcej Kormoranów nie potrzeba do zabezpieczenia przed minami i patrolowania podejść do wszystkich polskich portów. Tak wiele portów w Polsce nie mamy. Poza Trójmiastem to są dosyć wąskie tory wodne. Mylę się? Równie dobrze jak 3-4 więcej można zbudować 30-40 więcej Kormoranów i przemianować flotylle we floty. Jaki sens to ma? WP nie ma już co robić ze swoimi żołnierzami i marynarzami?

  3. Ślązak

   Miny to podstawowe zagrożenie na Morzu Bałtyckim, to udowadnia ostatnie 100 lat, a gdy zostaną użyte w działaniach hybrydowych mam nadzieję że te trzy Kormorany się wyrobią. Przeciwlotniczego RAM-a mi brakuje na tych jednostkach masz rację teraz muszą siedzieć w porcie.

 11. gosć

  103 rocznica i w zasadzie niewiele od tamtego czasu się zmieniło, sprzęt mniej więcej ten sam...

  1. W3-PL

   RBS 15MK3 Nie pasi? Tosz niemiecki kumpel ma I nawet Na fregaty za petrodollar montuje

  2. mxxa

   RBS to według ciebie "geniuszu" cała Marynarka Wojenna :) Na wodzie kilka przerdzewiałych wraków bez wartości bojowych a dywizjon OP już całkowicie poszedł na dno.Brawo :) A admirał który powiedział że marynarskie nadzieje zostały zawiedzione musiał odejść do cywila bo prawdy mówić nie można tylko propaganda tvpis

  3. Gts

   A nawet okrętów co raz mniej, zwłaszcza tych ważnych strategicznie.

 12. zeus89

  Do brzegu z okazji obchodów zacumowały ORP Wodnik (251), ORP Piorun (422), ORP Kormoran (601) Czyli jakieś 90% tego co ma jakiekolwiek zdolności bojowe w Polskiej MW. Trochę smutny żart.

 13. XYZ

  Ubogo. Pobożnym życzeniem było by dodatkowo mieć 2 korwety + dozbroić obecna, 3 fregaty i 3 OP.

  1. X

   Ok, ale te fregaty dopiero wtedy, gdy będzie ta reszta. Niestety, na razie zmierza to w inną stronę.

 14. Andrzejek

  Niewiele zostało tych jako tako użytecznych okrętów...

  1. kmdr

   Zależy co się rozumie przez słowo użyteczny. Zawsze może posłużyć za cel ćwiczebny. No może się zdarzyć, że w wyniku awarii jednostka zatonie, nie fortunie blokując tor wodny, wejście do portu. Lub w trakcie opadania na dno przypadkiem zahaczy o rurociąg jeden czy drugi. Na morzu wypadki się zdarzają nie tylko Marynarce Wojennej, ale i jednostką cywilnym.

 15. prawnik

  PMW życzę tak wyczekiwanych nowoczesnych i w wystarczającej ilości okrętów wojennych

  1. Opty(k)

   Te nowości to dopiero w lepszej przyszłości. Obecnie inwestowanie w nowoczesne okręty, to forsa w błoto! Gorzej niż w ll RP, bo wtedy chociaż chodziło o sowiety. Teraz nowe ORP trafiłyby, od razu, jako wsparcie do zachodnich "sojuszników". Już to przerabialiśmy. Więc sens mają trałowce, ścigacze, NDRy ze środkami poza widnokrąg, eskadra lotnicza i masa, wielozadaniowych dronów.

 16. Marynarz

  A kto to taki pułkownik Nawrotny??? Myślałem, że chodzi o pułkownika Nowotnego ale cóż, mogłem się pomylić… Taka Marynarka Polska jak medialna wiedza o niej… Mimo wszystko ciągle wierzę w jej lepsze czasy…

  1. abcd

   Pułkownik Nawrotny to taki pułkownik co się nawrócił i już nie chodzi po Krupnik z %

 17. SZACH-MAT

  SMUTNE.. Marynarka Wojenna Rzeczpospolitej Polskiej w dzisiejszej rzeczywistości to tylko określenie z pogranicza fantazji a nawet rzekłbym idiom językowy zachowany dla potrzeb sztabowców że siły zbrojne mają to cuś ale cóż bez emocji....mimo to życzę strukturom zwanym MW wszystkiego najlepszego w kreowaniu tej wielkiej sztuki jakim jest improwizacja wszak osiągnęli zdolność bojową Floty Pińskiej i sile ognia jej monitorów

 18. 123

  I likwidacji ...

 19. Luke

  Nie mamy zadnej powaznej jednostki ogniowej, szkoda mi MW RP

  1. Extern

   No są dwa NDRy z NSMami, trzy Orkany z RBS-15, no i dwa OHPy z kilkunastoma przeciwlotniczymi SM-1. Czyli generalnie bardzo słabo. W praktyce tylko NDR z tego stanowi realną siłę ogniową, którą da się wykorzystać w razie W. Nie wiem nawet czy te Orkanowe RBSy nie powinniśmy przenieść na Jelcze, może większy z nich by był wtedy pożytek.

  2. Chyżwar

   RBSy to na Ślązaka raczej. Pod warunkiem, że trafią tam CAMMy a na rufę RIM-116 RAM, albo w ostateczności OSU-35. Do kompletu jeszcze sonar holowany i MU90. Bez czegoś takiego ta niedoszła korweta to pieniądze wyrzucone w błoto

  3. Monkey

   @Chyżwar: Wszystko w punkt, ale jakoś nic nikt nie mówi o modernizacji ORP Ślązak.

 20. Janusz Pawlaczet

  Grupa rekonstrukcyjno-historyczna się wystawiła

 21. Zawisza_Zielony

  Nowych okrętów, nowych zdolności, najlepszego.

 22. mxxa

  Jest co świętować :) MW leży całkowicie na dnie wraz z flotą podwodną.