Reklama

Siły zbrojne

100 dodatkowych Leopardów dla Bundeswehry

Fot. Bundeswehr/Mandt
Fot. Bundeswehr/Mandt

Siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec planują zwiększenie docelowej liczby czołgów Leopard 2 z 225 do 328. Oznacza to, że część zmagazynowanych maszyn będzie przywróconych do służby i zmodernizowanych.

Jak donosi agencja DPA, władze federalne potwierdziły wcześniejsze doniesienia „Der Spiegel” o planowanym podwyższeniu docelowej liczby Leopardów 2 na wyposażeniu Bundeswehry. Omawiane kroki pozwolą na pełne wyposażenie sześciu batalionów pancernych (zgodnie z obowiązującą, docelową strukturą) oraz jednostek pomocniczych.

W trakcie ostatniej reformy niemieckiej armii obniżono docelową liczbę Leopardów 2 z 350 do 225, co wiązało się między innymi z funkcjonowaniem systemu „dynamicznego” przydzielania sprzętu do jednostek, przez co w założeniu nie miały one być w pełni wyposażone, a jedynie w ok. 75 %. Omawiane cięcia umożliwiły sprzedaż partii 105 Leopardów 2A5 do Polski. Przypomnijmy, że 6 batalionów pancernych Bundeswehry powinno dysponować co najmniej 264 czołgami (nie licząc jednostek pomocniczych). Informacje o planach przywrócenia pełnego wyposażenia w broń pancerną niemieckiej armii pojawiły się już w lutym bieżącego roku.

Po zakończeniu przekazywania Leopardów 2A5 do Polski siły zbrojne Republiki Federalnej mają dysponować łącznie 245 wozami w głęboko zmodernizowanych wariantach (A5, A6 i A7). Do służby będzie zatem musiała zostać przywrócona część zmagazynowanych czołgów Leopard 2A4, które przypuszczalnie będą służyć w pierwszej kolejności w jednostkach rezerwowych. Według agencji DPA mają być modernizowane od 2017 roku.

Decyzja władz Republiki Federalnej, podjęta w świetle zagrożenia ze strony Rosji pozwoli na istotne wzmocnienie zdolności bojowej Bundeswehry w stosunku do obecnego stanu, zwiększając wiarygodność wobec sojuszników. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie czołgów, podobnie jak formowanie dodatkowego, czynnego batalionu pancernego będzie procesem rozłożonym w czasie.

Ponadto, Niemcy powinni rozważyć zwiększenie zdolności w zakresie wykorzystania jednostek artylerii polowej i mobilnych systemów przeciwlotniczych krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu, które były przedmiotem znacznych cięć w ramach ostatniej restrukturyzacji sił zbrojnych. Przykładem jest choćby wycofanie bez możliwości przywrócenia do służby zestawów przeciwlotniczych Gepard, przeznaczonych właśnie do osłony jednostek pancernych.

Reklama

Komentarze (16)

 1. mnsg

  Co to za batalion pancerny który ma 40 czołgów i 800 żołnierzy. Jeżeli przyjąć że to będą 3 kompanie czołgów po 13 szt plus czołg dowódcy batalionu czyli razem 49 szt . to do czego jest potrzebnych tych 800 żołnierzy,skoro w tych czołgach zmieści się max. 120 ludzi. Uwzględniając dodatkowe pododdziały zabezpieczenia i wsparcia i tak będzie za dużo o około 500 ludzi ,chyba że oni będą służyli do sprzątania rejonów. O tempo o raomores.

  1. Bor

   Jezu, czlowieku batalion czołgów to nie tylko załoga! Ktos musi dowiezc amunicje, naprawiac czolgi , ktos pracuje w sztabie, w łącznosci itd. Ty chyba nie byłes w wojsku.

 2. Trzcinsky

  Posiadane LEO i Twarde wystarczą. T-72 w magazynach i luzik. Modernizacje to normalny tok sprawy. Priorytety to OP-lot! Wiadomo że każdy chciałby posiadać najlepszy z możliwych sprzęt ale trzeba liczyć siły na zamiary. Potęgą nie jesteśmy. Faktem jest ich przerzutka bardziej na wschód kraju. Co do Niemiec. Niech sobie radzą sami i robią co chcą. Skończyć z bredniami typu wspólne jednostki! Pozdro

 3. panzerfaust39

  Tak wygląda upadające państwo opętane ekopacyfsocliberalizmem gdzie ministrem obrony zostaje się z przypadku i tylko dlatego że inne stołki były już zajęte a doktryny obronnej nie ma bo kto by nas atakował Rosja którą tak kochamy Podobne zwyczaje panują dzisiaj w całej Europie Zachodniej

  1. Casablanka

   Kolego ty wiesz co piszesz czy piszesz co wiesz,? Jedno jest pewne ,na pewno tego nie rozumiesz, poszukaj sobie innego zajęcia i nie podłączaj się do poważnych dyskusji na poważny temat.

  2. kol

   Człowieku byłeś kiedyś w Niemczech? Widziałeś ich gospodarkę?!

 4. zdzisław

  a co z osloną polskich sil pancernych wruci Loara,czy kupimy jakiś złom?np. Gepard

  1. wojak kanapowy

   Loara to taka wersja krabowa Geparda, wiec bym nie pisal bzdoor! Broni nie kupuje sie z sentymentow do kogos/czegos, tylkjo najlepsza z mozliwych.To co Niemcy, Amerykanie i Rosjanie mieli juz ponad 30 lat temu, Polacy chcieliby teraz produkowac? Pan chce? Teraz nie ma "zagonow" czolgow, dla ktorych potrzebne by byly "zagony" ciezkich, gasiennicowych pojazdow przeciwlotniczych ala Gepard czy Loara!

  2. Radogast

   WrÓć lepiej do szkoły zanim znowu coś napiszesz.

 5. Alfons

  Dziwny jest ten artykuł, gdyż Republika Federalna Niemiec posiada zmagazynowane 150 czołgów Leopard 2 A4 plus 835 czołgów Leopard 2 A5, A6, A7 i 950 czołgów Leopard 1 A5 stąd rozważania o modernizacji dodatkowych 103 maszyn Leopard 2 A4 do 2017 r., to właściwie jakaś śmieszna historia, bo stanowi klasyczną dezinformację, ponieważ Niemcy posiadają aż 1935 bardzo nowoczesnych czołgów.Natomiast według oficjalnych danych z RFN jedynie 225 czołgów Leopard 2 A5, A6 plus owe zmagazynowane 103 jednostki 2 A4.Straszny to wysiłek, aby zmodernizować owe 103 jednostki do 2017 r. (autor powyżej pomylił się, bo napisał od 2017 r.). Szanuje Niemcy, ale w sferze obronności ich oficjalnych komunikatów po prostu nie słucham.Swoją drogą mając 1935 bardzo nowoczesnych czołgów, to w Europie rzeczywiście posiadają potężną pięść pancerną.

 6. gosc

  Moze tak sie uda wspolna modernizacja naszych A4 i niemieckich A4? Moze byloby taniej i do lepszego standardu?

 7. Sido

  Może mi ktoś powie dlaczego nasi nie chcą kupić tych Holenderskich,brak kasy ?Zawsze to pare sztuk...

  1. GHLU

   Holenderskie mają być w kraju w okolicach czerwca br. Cicha transakcja celowo nie nagłaśniana przez mon.

  2. Arturo

   Pięść pancerna jest już prawie zamknięta.Zrozumcie to w końcu.To nie jest wypad jak do Tesco,to zaplanowane lata wstecz działania.Tak samo zaplanowane jest użycie T-72 ,które będą zastąpione lekkim(?) czołgopodobnym (po)tworem . Odpowiadając na pytanie.Obecnie są inne (ważniejsze?) priorytety i tak pozostanie do końca następnej dekady minimum.. Lata temu był plan (obecnie realizowany) :nowy sprzęt dla lotnictwa...nowy sprzęt na lądzie..OPLotka..MW itd.Są priorytety a pancerniaki już do nich na x lat nie należą..Mamy sprzęt,októrym wieeelu może tylko pomarzyć,my marzyliśmy od zawsze,ale jak to w Polsce same narzekania..Zamiast pochwalić(poklepać po plecach) to same dąsy i marudzenie. Modernizacja też będzie spokojnie..to nie jest jak z kupnem spodni czy kołderki..

 8. w

  Ciekawe skad wezma zalogi? Moze Arbeitsamt bedzie rekrutowal Polakow z Swietoszowa.

 9. Podbipięta

  Jak wyremontujemy te 144 A 4 A PO / sorry za tą obelżywą dla Polaka zbitkę słowną / tem w latach 2O ych te 1O5 A5 ątek to już będzie oki doki.Na moskalskim kierunku ewentualnej agresji północno wschodniej t o możem tem powojować.

 10. SZUR

  A KIEDY MODERNIZACJA POLSKICH LEO 2A4 -CIEKAWE KTO BĘDZIE SZYBSZY MON CZY RDZA ?

  1. gość

   Patrząc na dialogi techniczne to rdza będzie szybsza.

 11. hp7

  Jeśli Niemcom tak śpieszno jest do wspólnej armii to niech wykażą inicjatywę i połączą naszą i ich modernizację Leopardów a4. Oni ponad 100, my 142 a4 + 102 a5. W takiej sytuacji producent ma zapewniony kontrakt z Niemiec i 'nie musi' walczyć o każdy grosz z Polską.

 12. wolf

  Trzeba było brać A4 i modernizować do standardu MBT Revolution lub wprowadzić modernizacje kanadyjską. Po tych ulepszeniach Leo2 górowały by na rosysjkimi konstrukcjami przez najbliższe 20 lat, a rozwiązanie ekonomicznie tańsze niż zupełnie nowe konstrukcje (byłby spokojny czas na nią z uwzględnieniem sieciowych rozwiązań w wojskach lądowych). No i czas zrobic coś z T-72 i PT-91. Ciekawym rozwiązaniem modernizacji pancerza jest chorwacki Dagman. Projekt ten pokazuje że nawet z T-72 można zrobić coś ciekawego. Jako szybki czołg wsparcia lub jednostka obronny przeciwpancernej mógłby się sprawdzić. Ale to do analizy.

  1. jeep

   Chyba nie jest za późno... Moglibyśmy dołączyć i wziąć setkę A4 z magazynów...

 13. jacky?

  Ile w sumie Polska bedzie miala tych leo ? I czym jest teraz broniona przed sila latajaca? i jakie sa plany zakupu sprzetu przeciwlotniczemu?

  1. huh

   Trudno się z Googla korzysta?

 14. Bobo

  Polska powinna się wystarać o dodatkowe , nawet stare Leo2 A4 od Niemiec tak by móc całkowicie wycofać T72 z Pomorza, Podkarpacia i Mazur. W linii zostałyby tylko Leo i Twarde a t72 w magazynach na cza W. Stracono czas pomiędzy otrzymaniem Leo A4 a zakupem Leo A5. Te dziesięć lat można było wykorzystać na pozyskanie dodatkowych A4...

 15. wołyń

  Wysłać na orbitę parę stelit z działami protonowymi i po kłopocie.

 16. murison

  Ktoś wie ile jeszcze tych A5 mają nam dostarczyć? Byłbym spokojniejszy jakby wszystkie już były u nas...

  1. edeq

   dostarczą wszystkie, ale wybiorą najgorsze, do tego pewnie poprzekładają części na wyeksploatowane, aby to u siebie mieć najsprawniejszy sprzęt.

  2. wwww

   Spoko - wszystkie zakontraktowane L/A5 do maja br. będą w Polsce.

Reklama