Siły zbrojne

100 czołgów T-14 Armata dla rosyjskiej armii

T-14 Armata. Fot. Witalij W. Kuźmin/Wikipedia/CC BY-SA 3.0
T-14 Armata. Fot. Witalij W. Kuźmin/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Wiceminister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej Jurij Borisow poinformował media o podpisaniu umowy, zgodnie z którą armia Rosji otrzyma sto czołgów T-14 Armata.

Jak poinformował media wiceminister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej Jurij Borisow, jego resort podpisał umowę z przedsiębiorstwem Uralska Fabryka Wagonów Uralwagonzawod, na mocy której armia rosyjska otrzyma 100 nowych czołgów T-14 Armata. Wiceminister Borisow dodał, że armia jest "zadowolona z nowego czołgu, jednak nie stara się w żaden sposób wymusić jego zakupu". Wynika to, zdaniem polityka, z tego, że dużym potencjałem modernizacyjnym "nadal dysponuje czołg T-72". Warto jednak zauważyć, że już kilkanaście miesięcy temu przedstawiciele rosyjskiego resortu obrony twierdzili, że do pierwszych zakupów nowego sprzętu dojdzie dopiero w 2016 r.

Kilkanaście dni temu przedstawiciel producenta informował o bliskich końca testach T-14 prowadzonych przez wojsko, które "przebiegają całkowicie pomyślnie". W próbach ma brać udział 20 egzemplarzy tego czołgu.

T-14 Armata to najnowocześniejszy obecnie czołg rosyjski, pokazany publicznie rok temu podczas defilady z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja. Dane dotyczące pojazdu, pojawiające się w rozmaitych publikacjach fachowych, różnią się między sobą, często dość znacznie. Pewne jest, że uzbrojenie T-14 to stabilizowana wielopłaszczyznowo armata gładkolufowa 2A82-1M kalibru 125 mm, zamontowana w bezzałogowej wieży. Rosjanie podają, że czołg, wyposażony w nowoczesny system kierowania ognia, może prowadzić ogień generacyjnie nową amunicją o znacznie wyższej sile rażenia, niż używana w głęboko zmodernizowanych czołgach T-72B3M czy T-90A. Przy tym, jak większość rosyjskich armat, 2A82-1M może wystrzeliwać kierowane pociski rakietowe, co znacznie zwiększa zasięg i precyzję ognia.

Nowością jest całkowita redefinicja ochrony załogi, co może być rozwiązaniem problemu trapiącego rosyjskie pojazdy pancerne od dziesięcioleci. W T-14 Armata załoga czołgu zajmuje miejsca w silnie opancerzonym module, który ma, przynajmniej teoretycznie, zapewnić znaczne szanse przeżycia nawet w przypadku detonacji amunicji. Ponadto, nowy układ konstrukcyjny T-14 z bezzałogową wieżą ma umożliwiać znaczne zwiększenie poziomu osłony pancernej w stosunku do istniejących czołgów. 

Jak większość nowych konstrukcji, także i T-14 ma pewne problemy. Kilka tygodni temu pojawiły się informacje na temat planów zmodernizowania aktywnego systemu samoobrony Afganit, w jaki wyposażono ten czołg. Jest to, prawdopodobnie, spowodowane niższą od zakładanej efektywnością obecnie instalowanej wersji systemu. Z drugiej strony, dopracowanie tego systemu może przynieść jakościowy skok w odporności na środki przeciwpancerne, w tym te uznawane za skuteczne wobec współczesnych czołgów rosyjskich jak T-90A czy T-72B3M.

Zakup 100 nowych generacyjnie czołgów z pewnością zwiększy jednak możliwości bojowe armii rosyjskiej - niezależnie od drobnych bolączek, jakie mogą nękać tą konstrukcję. Pomimo, że ogłaszane kilka lat temu plany wprowadzenia ponad 2 tys. czołgów T-14 Armata do 2020 roku są całkowicie nierealne, to dostawy tych pojazdów mogą, w powiązaniu z wykorzystaniem głęboko zmodernizowanych wozów T-72B3 przyczynić się do dalszego zwiększenia potencjału bojowego rosyjskiej armii. Na kontynuowanie użycia i modernizacji T-72B3 wskazuje zarówno liczba zakontraktowanych czołgów, znacznie odbiegająca przecież od około 2000 deklarowanych wcześniej, jak i sama wypowiedź wiceministra Borisowa.

Komentarze (33)

 1. jacky

  Czyli rozumujac na chlodno nie stac ich do konca na armate. Albo armata nie jest skonczona jeszcze . albo nie jest tak uh ah. Obstawiam wszystkiego po trochu.

  1. Wolf

   Armata T-14,jest już skończona,a tylko nadal doskonalona.

 2. Martin Eden

  Panowie ...tak patrze....czytam Wasze posty i widze jedno- na kazdy temat, kazdy ma inna opinie... inny pomysl i tak wlasnie jest w Polsce ,papierowa armia ,tysiac roznych wizji na 1 problem .....a czasu nie ma....na 100% tak samo jest w MON jezeli chodzi o przetargi na sprzet i nic z tego nie wynika. Rosja jak juz cos nie ruszy na Polske chyba ze stanie sie bardzo slaba a wtedy zawsze jest niebezpieczna i bedzie szukala zewnetrznego zagrozenia. Rosja zajmie Panstwa nadbałtyckie ktore sa nie do obrony i kazdy o tym wie.Kiedys ktos powiedzial- ,,dajcie Polakom wolność a sami sie zalatwia,, po co Rosji atakowac Polske? z Polakami zawsze problem .Pozdrawiam

 3. 45

  T-14 to element triady,czolg,bwp i pojazd wsparcia artyleryjskiego.To jest nowośc która zdaniem sztabu generalnego nie może współpracowac z istniejącymi elementami triady.Dlatego armia zamawia wszystko.My daliśmy niemcom Leopardy bo kupiliśmy czołgi a nie kupiliśmy bwp i haubicy.BWP nie powinien współpracowac z Leo bo Leo musiałby pełnic rolę czołgu średniego co byłoby marnowaniem jego zalet.Nam Armata nie jest potrzebna bo mamy Leo a jego potencjał modernizacyjny jest tylko ograniczony kasą.Ja bym się bardziej niż T-14 interesował wozem z symbolem 15 czyli bwp.Ten wóz nie pływa/chyba/jeśli nie jest w stanie pokonywać rzek po dnie tak jak czołg.To najprawdopodobnie ten nowy system będzie nacelowany na ....Chiny.A tam ruscy będa działali jak NATO przeciwko Rosji w Europie.Wg mnie ten system działa-problemy jakie sa opisywane to typowa dezinformacja.Jaki jest? To wyjdzie w działaniu.Bo dla tych wozów trzeba opracować nowy regulamin.Czyli taktykę ja myśle że juz takowy istnieje i prawdopodobnie nosi nazwę R-14

 4. TRĄBKA

  T-14 Z BEZZAŁOGOWĄ WIEŻĄ SPRAWA PRZYSZŁOŚCIOWA dla przyszłych "pięści pancernych a może my byśmy też weszli w bezzałgowe wieże np poprzez modernizacje T-72 i zastosowanie tzw wariantu jordańskiego,czyli posadzenie na kadłubie wieży bezzałogowej z działem RUAG 120mm CTG L52. RUAG CTG daje identyczną szybkość wylotową pocisku jak Rheinmetal 120mm L55 i posiada automat ładowania.Do tego nasz przemysł ma przećwiczone opracowanie wieży do tej armaty przy okazji programu Anders...Załogę można by było usadowić w koszu ..co prawda ilość amunicji spadnie ale 24 pociski wystarczą na walkę ..masa czołgu spadnie. (ale przecież można obłożyć go pancerzem itp kwestia inwencji ) za to dynamika czołgu wzrośnie no i pojazd będzie odpowiadał charakterystyce terenu naszego kraju ..no i będzie miał środki ogniowe odpowiadające dzisiejszym wymaganiom

  1. KevinLomax

   wieża bezzałogowa Falcon z działem RUAG 120mm CTG L52 jest moc - zmodernizowany Twardy z czymś takim dawałby rade.

 5. rakieta

  W Rosji z powodzeniem przetestowano prototyp hipersonicznego obiektu latającego przeznaczonego dla istniejących i perspektywicznych międzykontynentalnych rakiet balistycznych, poinformowało zaznajomione z sytuacją źródło. „Testy uznano za udane” — cytuje „Interfax” słowa źródła. Według publikacji 22 lipca ubiegłego roku zaznajomione z sytuacją źródło poinformowało, że naddźwiękowy aparat latający, opracowany w Rosji w ramach tzw. projektu 4202, sprawi, że globalny system obrony przeciwrakietowej USA będzie bezużyteczny

 6. 45

  Dziś nikt nie buduje nowych większość to moderki,Wprowadzanie czegoś nowego to ryzyko.Ja osobiście jestem przecownikiem kraba raka i innych tylko dlatego że ich cena nie jest adekwatna do wzrostu ich możliwości wzgl Dany.Krab ma jeszcze jeden idiotyzm jest nim niestandardowe podwozie Ta konstrukcja zaprzecza idei standaryzacji wojsk sojuszu.Ja bym chciał przeczytać tłumaczenie MON dlaczego oni kupili to podwozie chyba że MON planuje współdzialanie z Koreą.Dla mnie NATO to pakt polityczny nie wojskowy.Armie sojuszu ze wzgl na różnorodnosc sprzętu nie są w stanie ze sobą współpracowacJa już nie pisze o roznicach doktrynalnych,takich jak najmn jednostka pancerna Niemiec to pluton a u nas Kompania i tak mozna by pisac i pisac.Ostatnia moja uwaga nie mozna porownywac teciaka do zachodnich bo to osobna klasa czolgu sredniego w term rosyjskiej do tej klasy/t-34,44,54,55,62,64,72,80,90zach Leo1,M48,60/czolgu ciezkie /t-10,Abrams,Leo2,90 japonska,Merkava.Roznica jest jedna te czolgi zajmuja inne miejsca w szyku natarcia i inne maja zadania.Dla mnie to jest oczywiste,bedzie i dla was jesli zapoznacie sie z reg44 ktory powstal w 1944 ale ze zmianami trwa do dzisiaj,i jest dalej aktualny.

 7. PiotrEl

  A jak tam ze zdolnościami produkcji czołgów u Naszych Sojuszników. W USA zakłady Detroit rozebrane do gołej ziemi. Tam gdzie coś tam robią (w Ohio?) to elementy do składania i drobne modernizacje - tu płytę grubszą wstawią, tam celownik zmienią - pewnie z kilkuset ludzi robi. Czy ONI nie utracili zdolności do konstrukcji i produkcji nowych MBT?

  1. dst

   Proponuję polecieć do USA i zobaczyć potęgę ich gospodarki. USA od 1941 do 1945 lat wyprodukowały 1,200 major combatant ships, including 27 aircraft carriers and 8 battleships. Wspomnę jeszcze, że choć rola przemysłu ciężkiego w PKB spadla z 65% w 1945 do 35% w 2010 to i tak ten przemysł produkuje 17 razy więcej niż w 1945r.

 8. magazynier

  Wszyscy forumowicze czują zapach prochu w powietrzu. Planujecie jakąś wojenkę z Rosją? Rozumiem, że to będzie odbicie Kaliningradu( Królewca). Ale po co? To będzie najkrótsza wojenka świata. Najwyżej od 8 do 16. Plany Armaty i Kalibra amerykanie kupili za kilka milionów dolarów. Więc te 100 sztuk to już będzie wersja M.

  1. suawek

   Oczadziałeś? Wojenkę to Rosja planuje: bezustanne manewry, prowokacje, pogróżki... My się tylko chcemy bronić.

 9. ja

  100 szt. to jak na warunki rosyjskie seria próbna. O tym, że w ogóle są zamawiane zadecydowały pewnie względy polityczne i presja ze strony przemysłu. Armia najwyraźniej nie pali się do tego dziwoląga, bo woli mieć sprawdzony sprzęt w większej ilości, nawet jeśli nie dorównuje zachodniemu. Ciekawe jaka będzie koncepcja użycia tych 100szt. Doświadczenia z Donasu pokazują, że operować skutecznie mogą nawet niewielkie oddziały - kilka, kilkanaście wozów. Tymczasem T14 ma podobno problemy ze świadomością sytuacyjną załogi, czyli może być problem z samodzielnymi operacjami. Więc co: połączą pododziały T72 i T14 w proporcji 3:1? Dziwne to wszystko. Wygląda na zwykłe działanie propagandowe.

  1. Maras

   Widizales moze filmy z tym czolgiem w roli glownej? Jak nie to sobie obejrzyj jest troche na YT. Ale Ci ulatwie technologia uzyta w nim jest jak na warunki rosyjskie rewolucyjna i na zachodnie pewnie tez. Chociazby kierownie tym pojazdem to totalna zmiana jak i SKO itd. Myslisz ze juz ruskie pala sie do tego zeby zalac tymi czolgami swoja armie? a kto tym bedzie jezdzil? a jeszcze kto bedzie z tego celnie strzelal. To jest normalne ze zamawia sie krotsze serie zeby jak najszybciej wyszkolic zaloge ktora to pozniej bedzie szkolic kolejnych. Armia sie nie pali? Spokojnie tam sa fachowcy najpierw sprzet musi udowodnic swoja przydatnosc, niech pancerniacy ogarna go dokladnie , pewnie znajda jakies problemy ktore trzeba bedzie wyprostowac. Nie martw sie ruskie dobrze wiedza co robia

 10. Hammerhead

  Dobry ruch. Z wielu powodów nie ma sensu by na siłę zastępować obecnie T72b3 i T90 Armtą. potęcjał Wraz ze stopniowym wdrażaniem do służby potencjał ich sił pancernych i tak będzie wzrastał a tym samym eliminowane będą wady wieku dziecięcego. Jakby nie było myślą ruskie. Podobnie powinno być i u nas. W czasie rozmów nad pozyskaniem licencji na nowy MBT oraz przygotowań do ich produkcji w kraju to posiadane już Leopardy 2a4/5 powinny wspierać "poprawione" PT91 Twardy. O ile w kwestii modernizacji Leo 2a4 wszystko wiadomo o tyle "poprawka" Twardego jest kwestią dyskusyjną.

  1. Podbipięta

   Do nowoformowanych brygad OT mają trafić T 72 /po 7 szt. na baon/.Mają otrzymać nowe SKO.Na bat. będą też 4 Spike i 8 możdzierzy.Moderne przejdą RPG 7./granaty na licencji z Bułgarii /Transport to Stary.A tu Panie bogacze chća kupowac koreańskie czołgi bazujące koncepcyjnie na LEO 2 z lat 80 tych.Następny polski czołg winien być jak Leo 3 a nie jakieś gó..o!

 11. dkdork

  Jesli to prawda o opancerzeniu wieży co donoszą media, to żaden przeciwnik. Nie wierzę w idee "niezniszczalny kadłub i jakos to będzie" tak jak nie sprawdziła się idea wycofywania tanków.

  1. inteligentnych myślenie nie boli

   Dlaczego? Opancerzenie bezzałogowej wieży zapewne wytrzymuje trafienie małym kalibrem a dużym po co ma wytrzymywać? Czy Leo2 trafiony w lufę lub w jej obsadę czymś większym niż mały kaliber może strzelać, a jak może, to czy celnie i bezpiecznie? Wieża bezzałogowa stanowi mniejszy cel od załogowej, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo jej trafienia, a to, co można trafić, w konwencjonalnej wieży i tak jest zbliżonych rozmiarów i wcale nie jest odporniejsze na wyłączenie czołgu z walki. Na T-14 ta wieża wydaje się duża, ale podobno zawiera elementy ochrony aktywnej i sensory oraz elementy zmniejszające sygnaturę radarową i termiczną. Jak zawiodą i się w nie trafi, to zapewne nie wyłączy to działa, jeśli nie zostało trafione bezpośrednio i czołg raczej dalej może jakoś walczyć. I gdy masz czołg konwencjonalny z uszkodzonym działem i czołg z wieżą bezzałogową z uszkodzonym działem to zapewne znacznie łatwiej jest naprawić ten drugi. Rosjanie już w latach 70. eksperymentowali z ideą czołgu z wieżą bezzałogową i pomysł wypadał bardzo dobrze, ale poległ na takim "drobiazgu" jak świadomość sytuacyjna załogi: ówczesna elektronika nie dostarczała obrazu z jakością dostępną przez peryskopy i celowniki optyczne. Nie miano zastrzeżeń co do przeżywalności bojowej takiej konstrukcji, przeciwnie! Jednak od tego czasu minęło pół wieku i dzisiejsze systemy optoelektroniczne nie muszą się znajdować bezpośrednio przy załodze, tylko zdalnie, w bezzałogowej wieży, bez utraty świadomości sytuacyjnej.

 12. 45

  Ja myślę inaczej,ten czołg to jest ekwiwalent Abramsa,Leo2,Leclerka,Ariete.To będzie maszyna dla profesjonalnej części AR i na misje zagraniczne.Będzie oczywiście na eksport w wariancie zubożonym.Teciak będzie trzonem armii pozostałej bo jest to czołg perfekcyjny do operowania na terenach na wsch od Wisły.T-72 to produkt rosyjskiej koncepcji użycia czołgu zwana Regulamin P-44 /P-to rosyjskie r/Zanim cokolwiek napiszecie złego o tym czolgu powinniście przeczytać ten regulamin Jeśli zastosujecie ten pojazd zgodnie z tymi zasadami Abrams czy Leo2 nie są problemem.Aha jedno przypomnienie Stalin ograniczył administracyjnie wagę czołgu do 46 ton.Jest to logiczne dla ZSRR i pół naszego kraju też.

  1. Ruski troll ale czy na pewno?

   Powiem ci coś. Zobrazowałeś temat w 100% trafnie. Więcej nie pisze bo nie mam już co a i nie będę nic pisał na temat tych wszystkich fan boyów super znafcuf i fantastów w okularach na nosie i o rzekomej super przewadze zachodu i totalnemu prostactwu pełnego szrotu w Rosji. Myślę że sztabowcy z USA i NATO mają na to inny pogląd i myślą realnie a nie na podstawie wikipedii i prasy w empiku.

 13. Emeryt z Intelligence

  Do tej pory sądziłem ,ze Rosja wytrzyma jeszcze z 2-3 lata w tym kryzysie. Ale teraz już wiem, katastrofa jest bliżej. Tylko nieliczni na tym forum uważają inaczej. Dla nich Rosja się rozwija a Zachód zwija. Te 100 "mitycznych czołgów" da chleb kilku tysiącom robotników, więc nie wyjdą na ulice. Ten rosyjski cud techniki po 2 SPIKACH będzie kupą złomu. A bajeczki o "cudownych aktywnych pancerzach" to można opowiadać dzieciom przy choince. Nie ma niezniszczalnych czołgów, potrzebna jest jedynie właściwa amunicja. Czołgi są reliktem przeszłości, niech się godnie "zestarzeją", Na razie rosyjscy decydenci jeszcze wspominają Łuk Kurski i dni chwały "zagonów pancernych" w czasie II wś i niech tak myślą dalej.

  1. tadek

   A bajeczki o "cudownych spikach" to można opowiadać żołnierzom, którzy zdają sobie sprawę z tego, że nie mają czym walczyć i dowódca musi ich nakłonić, by szli walczyć. Dla niektórych spiki to idealny zamiennik czołgu, samolotu i okrętu. Po co kupować cokolwiek innego skoro są mityczne spiki.

 14. Hammerhead

  Powtarzam. Modernizować Leoparda 2a4 oraz to co mamy i co potrafimy lub jest w naszym zasięgu czyt. modernizacja PT91 Twardy a jednocześnie kombinujmy zakup nowego czołgu np. K2 Black Panther bo innego wyboru nie mamy. Własny MBT czy nawet BWP to strata czasu i pieniędzy a nie stać nas, tak jak to ma miejsce w przypadku Niemiec na tak niewielką liczbę czołgów. ALE podstawa to OPL bo obecnie bez OPL wszystko co byśmy nie zrobili i kupili to puszko-cele dla rosyjskich dronów, samolotów i śmigłowców. Armatę wdrażają powoli co przy ich problemach natury finansowej bo o techniczną bym jakoś bardzo się nie martwił dziwić nie może. Wyeliminują wady i usterki dopracują i im wyjdzie pany niestety. Współdziałać będzie z T72b3 i T90 i to ma sens jakby nie patrzeć. Tak czy siak wzmocnią swój potencjał. I piszcie co chcecie ale Spike i Rosomaki naszych problemów nie rozwiążą! Marzenie ściętej głowy.

 15. fx

  SPIKE pokazały jak niszczą te ruskie T-72 po przeróbce w NK, a T-14 to NIC innego niż kolejna taka przeróbka tylko z lepiej chronioną załogą ale przez bardzo słabo opancerzoną wieżę dalej bardzo łatwy do wyeliminowania wóz.

  1. tadek

   Oj tak, naiwniaczku. Oszukuj się dalej. Już nie jeden dowódca się naciął nie doceniając wroga.

  2. szwej

   Po to rozwijają systemy aktywnej obrony

  3. faafd

   poszukaj sobioe filmikow o t14 to sie zdziwisz ogolnie z naszymi a5 to mozemy pojechacco najwyzej na rybu nad wisłe, Porostu polask armi jest w doopie nie ma co sie oszuwkiwac. Ruscy jacy sa ale na B+R przeznaczaj duzo u nas bida!!!!

 16. Tankman

  No to jesteśmy w czarnej D, bo bez ammo ppanc a podstawa broni pancernej to dalej T-72/91 co to nie trafi nawet w stodołę z odległości powyżej 300m, praktycznie brak możliwości działania w nocy bo dowódca tanka ślepy jak kret bez AVIS'a. Winnych oczywiście tej sytuacja brak, Polacy nic się nie stało.

  1. dsadasdas

   PT-91M jest na poziomie T-90 bez upgradów. Podobno Polacy pracują nad swoim MBT 4 generacji. Więc coś się dzieje a każdy wie, że Polacy aż tak chujowej inżynierii nie mają. Potrzebujemy własnego MBT aby potem się uczyć tworzyć co raz lepsze.

 17. Kane71

  Hmm. Czyli wszystkie posiadane przez nasz armią środki p.panc. w zasadzie stają się bezużyteczne (w tym Spike i polska amunicja do Leopardów..)

  1. AMD

   Spike moze atakowac top-attack. Armata jest bozbronna przed takim pociskiem. Z reszta w armii NATO wykozystuja tylko p panc top-attack. To swiadczy o niewiedzy o systemach jakie sa w armii NATO. Rosja do dnia dzisiejszego nie opracowala systemu ktory bylby wstanie zniszczyc p pancerne rakiety top-attack. Afganit rosyjski nie zabezpiecza gornej polsfery czolgu

  2. rabarbarus

   Czy jeżeli Spike nie jest w stanie przebić frontu pancerza T-14 to oznacza, że jest nieużyteczny? To nie jest jedyne miejsce, w które można celować, choć z oczywistych względów możliwość taka byłaby pożądana. Zresztą, jak to jest naprawdę z tą ochroną Armaty, tego jeszcze nie wiemy.

 18. Teodor

  Ja rozumiem, iż kaliber 125mm pozostaje, bo mają duży zapas amunicji, ciekawe tylko, czy przewidzieli zmianę kalibru na większy?! Te 100 sztuk widocznie jest po to, żeby nie przeżyć blamażu, z pewnością prace rozwojowe będą trwały i powstanie jakaś zbliżona konstrukcja o lepszych parametrach - choćby zawieszenia. Ponadto, chcąc przedłużyć lufę, muszą założyć obciążenie wieży z drugiej strony i lepsze łożysko. Po Rosjanach trudno spodziewać się jakiejś powtarzalności. T34 również był produkowany z różniącymi się parametrami mechanicznego dopasowania i niekiedy części nie pasowały do drugiego czołgu w trakcie kanibalizacji uszkodzonego. Założę się, że ta ich armata jest tylko marketingowym wytworem przejściowym. Nie wiem nic nt. skuteczności, nazwałbym to raczej partią próbną (20+80).

  1. Genowef

   a co maja od razu zamówic 1000 szt. , pomyśł troche to sa mozliwości produkcyjne na dzisiaj, czołg nowy, trzeba potestować, jakby nie patrzec to bardzo mądra decyzja ..

  2. Kiks

   Dokładnie. To zamówienie "na prztearcie". Są jakieś problemy. Albo je wyeliminują, albo zarzucą projekt zasłaniając się brakiem kasy. Zawsze to mniejszy wstyd.

  3. Hammerhead

   Ale przecież to co na zdjęciu to makieta na paradę sobie dali. Wieża na pewno będzie inna. 125mm to normalne a być może i większy dadzą. Niewiadoma. Wdrażają powoli cały czas udoskonalając. To ma sens

 19. komentator

  Czy nie lepiej z amerykanami się zbroić i kupować od nich sprzęt jednak on jest najlepszy i nie zawodny , można by rzec na nasza miarę i zasobność portfela ? A że sprzęt jest pierwsza klasa i nie zawodny , to niech świadczy pokaz nowej i atrakcyjnej broni w akcji https://www.youtube.com/watch?v=Zaz6HdbOuN0 , według mnie jeśli i my przyjmniemy taką taktykę jak właśnie amerykanie , to i nasze morale się zwiększy i eksperci i znafcy już nam objaśnią na czym ten fenomen tego uzbrojenia polega , i dlaczego ma taką siłę

 20. kshshs

  W konflikcie zbrojnym nie liczą się tylko dane na papierze, dowodcy, doswiadczenie zolnierzy, taktyka, strategia rozegrania konfliktu i mysl wyjscia z sytuacji miedzynarodowej jest wazniejsze. Żołnierze są ważniejsi. Jeśli chodzi o tanki, poczekałbym na nową generację a na razie modernizacje Leopardow, PT-91, doposazenie T-72, w końcu BWP i artyleria.

 21. Jaksar

  T14 jest w sferze domysłów i mitów i będzie tak długo dopóki rosjanie nie zdecydują się na exportową wersję lub dopóki nie uda się komuś "wykupić" planów tego czołgu. Czy on jest cokolwiek wart okaże się abo podczas operacji wojennych albo za dwadzieścia lat jak i ten model czołgu stanie się pospolity w armiach nie tylko FR. Do tego czasu bez względu na to co kto będzie pisał, będzie "Armata" straszakiem i głównym powodem do prac nad nową generacją czołgów na zachodzie.

 22. czf

  Potrzeba dodatkowej dywizji pancernej na wschodzie kraju, ktora przypilnuje podejscia do Warszawy. Wposazenie to nowe ciezkie czolgi, artyleria i silna obrona plot.

 23. Morgul

  pilnie wymienić T-72 i PT-91 na coś co stanowi realną siłę albo z K2 albo Leo2 doposażyć drużyny w Carl Gustav M4, samopowtarzalne karabiny wyborowe, UKM i łączność do tego precyzyjna artyleria i nowoczesne OPL i żadna armia się tu nie będzie zapuszczać ...

 24. olo

  Z tymi TEKTUROWYMI wieżami które po serii z kałacha przestaną działać ? Co z przekładnią napędu której Rosjanie nie mają a embargo zatrzymało licencje na NIEMIECKIE. Czy oni wszystkich uważają za frajerów którzy uwierzą że w dalszym ciągu PROTOTYP niedopracowany wprowadzają do armii. Niech wyślą jedną taką do Syrii to zobaczymy ile godzin będzie działała. 3 sztuki T-90 poszło w kosmos to tym bardziej to cudo z TEKTUROWĄ wieżą.

  1. yaro

   o T-90 piszesz, chyba Ci sie nawet nie chciało na yu.... zajrzeć a widac wyraźnie jak działa czołg z właczona aktywna obroną , dzieciaku nie pisz głupot ...

  2. git

   Jeżeli T-14 jest twoim zdaniem z tektury, to M1A2 musi być z bibułki :)

 25. myslacy

  Ale jak to możliwe - nasi forumowi "znafcy" od miesięcy powtarzają że program T14 leży i że one w ogóle nie jeżdżą /bo się jeden zepsuł na paradzie/ jak to możliwe żę jeżdżą, strzelają różną amunicją. A na nasze i niemieckie /chociaż nie zakładam możliwości takiego konfliktu/ Leopardy wystarczy im na razie T72BM3 nie mówiąc o T90. Nowe Su-35; Su-35, Mig-29, S400, BUK2 /z możliwością strzelania w ruchu/ ; Bujany; Kalibry, T14 Armata, Krużganiec, Boomernag, Tigry, Tajfuny, systemy walki radioelektronicznej - i oni są w kryzysie? to co powiedzieć o armii Polski, Turcji, czy Niemiec? - Turcja musi "wypożyczać OPL" o broni rakietowej nie wspominając, Polska męczy się z zakupem 10 !!!!! śmigłowców ; Niemcy ostatni nowy samolot myśliwski otrzymali przed 10 laty. A wszyscy błagają USA na kolanach o brygadę- ale UE kwitnie - zadłużenie wszystkich państw UE przekroczyło możliwości spłaty długu - rynek nasycony - i pompuje się kredyty na wszystko aby tylko kupować i kupować i napędzać konsumpcję

  1. Kiks

   Przestań już chlapać te brednie. Nie widzisz, że nikt tego nie czyta i ludzie śmieją się? Łykasz wszystko jak pelikan co napiszą ruscy. Czy będzie 100, czy 4000. Wy i tak wierzycie we wszystko. Jak dla mnie te mizerne 100 sztuk świadczy jednak o problemach finansowych, ale niewykluczone, że i o mocno niesprawdzonej konstrukcji, być może problematycznej. Dlatego taka krótka seria. Bo jak na Rosję to bardzo mało. Chcą "dotrzeć" kontrukcję. Albo to uda się, albo zarzucą pomysł tłumacząc się cięciami. To będzie mniejszy wstyd.

  2. szwej

   Znafcy tacy sami jak i Ty Miał awarie miał-jakie by powody nie były szydera ma podstawe, miał wszystkie wymagane próby zakładowe poligonowe czy jak tam to się określa w FR(niech mnie znawcy poprawia)-nie miał wiec był maszyna defiladowa Rosyjski przemysł potrafi zaskoczyć tak pozytywnie jak i negatywnie Su-35 czy S-400 bardzo długo czekały na dopracowanie a ciągłe Rosyjskie zapowiedzi że już już w tym roku wprowadzamy z których nic nie wynikało są winne temu ze wiele osób jest ostrożnych-pomijam zwykły troling i rusofobie. To że za mawiają też nie musi oznaczać że pojazd jest dopracowany i w formie docelowej. Najciekawsze jest to co mówił Putin na swoje konferencji tv do upadku daleko, ale problemy finansowe są budżet armii FR spadł o 5 % w tym roku a ropa i gaz na razie nie odbija