Reklama

Siły zbrojne

10 rosyjskich samolotów przechwyconych w jednym locie

 • Fot. Google
  Fot. Google

Jak podało brytyjskie ministerstwo obrony, myśliwce RAF działające w ramach Baltic Air Policing przechwyciły w pobliżu granic Estonii formację dziesięciu rosyjskich samolotów. W jej składzie znajdowały się cztery bombowce Su-34, tyle samo ciężkich myśliwców MiG-31 i dwa transportowe samoloty AN-26.

Rosyjska formacja należała do największych, jakie przechwycono podczas misji Baltic Air Policing. Na spotkanie rosyjskich samolotów wysłano brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon, należące do 6. Eskadry RAF. Przechwytywane maszyny odbyły lot wzdłuż granic krajów bałtyckich z wyłączonymi transponderami i bez kontaktu radiowego. Incydent miał miejsce 24 lipca.

Aktywność rosyjskiego lotnictwa nie słabnie. 29 lipca samoloty Baltic Air Policing przechwyciły 11 rosyjskich maszyn: trzy transportowe samoloty An-26 i jeden Il-76, cztery myśliwce MiG-31 oraz cztery bombowce Su-24. Od początku maja brytyjskie myśliwce stacjonujące w bazie Amari już 18 razy startowały do przechwycenia niezidentyfikowanych „intruzów”, którymi okazywały się rosyjskie samoloty wojskowe z wyłączonymi transponderami.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Krzysiek

  A jak inaczej mieli lecieć, przez Litwę czy Łotwę ? To normalne że latają tamtędy, przecież muszą jakoś dotrzeć do Kaliningradu czy też z obwodu do Wyborga lub Petersburga. Można ośmielić się i stwierdzić że to Rosjanie "przechwycili" wrogie maszyny NATO, przecież UK leży 4 tysiące kilometrów dalej. To tereny Rosyjskie i Estońskie a nie Brytyjskie. Jak Rosjanie lecą do siebie do i po swoim to nie ma sensu tworzyć jakichś sensacji.

  1. kolo

   Kurcze gościu może Estońskie myśliwce miały się wzbić albo litewskie ???.... A zapomniałem przecież oni nie mają myśliwców może ztąd Brytyjskie hmmm

  2. lel

   Kaliningrad nie jest rosyjski, to terytorium okupowane od końca II wojny światowej. Obszar na który nawieziono obywateli sowieckich, dokonując brutalnej rusycyzacji. Obszar ten powinien być zwrócony, ale niedługo się dowiemy że obok Krymu, Królewiec jest kolebką "narodu rosyjskiego" i był "ichni" od eonów.

  3. edek

   koniecznie czerwony kolor głowicy.....koniecznie.....

 2. zdz

  Następna sensacja medialna . Zakładam że lecieli na trasie Petersburg - kaliningrad - ale w którą stronę ? Ponieważ nawet Ruscy nie latają tak sobie - co było celem ? - poza oczywiście awanturnictwem . Dystans to około 1500 km - bez mozliwości międzylądowania - więc dość ryzykowne przedsięwzięcie - biorąc pod uwagę słabą passe ich lotnictwa ostatnio - spora determinacja Warto by zastanowić się nad składem grupy : Su 24 - to chyba przebazowanie techniczne AN 24 - co przewoziły ? - to chyba cel przelotu Mig 31 - etatowo chyba nie bazują w Kaliningradzie - osłona dalekiego zasięgu ? - nie miel nic innego na chodzie ? Swoją drogą jeśli lataja bez transponderów to może kiedys skończyć się nieszczęściem , na razie chyba po prostu chcą grać na nerwach NATO

  1. BUBA

   MiG-31 BM to zawodnik ciężkiej wagi, i jak na razie w Europie niewiele mu zagraża, o ile nie wda się w walkę na krótkim i średnim dystansie. Na razie NATO nie posiada uzbrojenia lotniczego mogącego mu zagrozić z dużej odległości.

 3. sceptyk

  Super tajna taktyka Rosjan , to wykorzystywanie AN-26 jako bombowców, musieli długo nad tym myslec.

  1. BUBA

   Tak dla Twojej informacji jako ciekawostki historycznej An-26 używane przez Lotnictwo Wojskowe w Polsce miały możliwość podwieszenia klasycznych bomb i prowadzenia ataków bombowych na nie bronione cele bo takie też istnieją na wojnie i nie trzeba wtedy marnować rakiety za grube dolce. Nie wiem czy prowadzono szkolenie w tego typu zadaniach w Polsce, niemniej stare załogi An-26 to byli w większości piloci najwyższej klasy. Oczywiście na współczesnym polu walki żywot An-26 bombowca był by bardzo króciutki.

 4. Belfer

  Proponuję nową grę hazardową. Jaki typ rosyjskiego samolotu spadnie dzisiaj? Propozycja stawek: Tu - 95 1:5, Su - 25 1:6, Mig - 29 1:6,5, itd - to bardziej kręci niż totolotek. Tylko czy wkrótce nie zabraknie kul w bębnie maszyny losującej?

 5. jang.

  czy jakiś "prywatny sympatyk NATO" nie mógłby odżałowąć paru dolarów na kilka dronów ,które przypadkowo /wyłączone transpondery/ spotkałyby te zabłąkane samoloty rosyjskie?

  1. lel

   A tam drony, w sklepie sportowym BUK-M1 kupisz, a jak to dobry sklep to pewnie i jakiś S300/S400 się znajdzie.

 6. Taco Bell

  Pytanie który typ samolotu spadnie następny bo już chyba co najmniej 3 są zawieszone w lotach. Niedługo całe swoje lotnictwo uziemią towarzysze.

  1. kapralek

   Na razie przeszli na śmigłowce, dzisiaj rozwalił się Mi-28...

 7. BONkacapy

  czy ma to związek z tym że państwo-właściciel tychże zdaje się oskarżać chorego cara o nasłanie ivanów z materiałem RADIOAKTYWNYM do stolicy London? Putzfrau Angela ostrożnie WIE kto rozwalił pasażerskiego boeninga rok temu ale NEIN buki nie-ruskie były. Takich mamy sąsiadów, prędzej odda odda ocean na kilometry głeboki strzępy wraku jak KACAPY

  1. blondynka

   Co to za bełkot?

 8. łomot

  nie strasz mendo-cytat z Kroll. Integrowane do kupy 20 lat Su-34 zastępują sztandarowe Bear'y? Jeśli 2 dekady wstecz nad Jugosławią strzelali do mniejszego brata MiG-29 z 40 kilometrów (cyt.Skrzydlata Polska)...to? ruski prowokuje ale ich też widzą JAKO CELE, nie trzeba lecieć na manewry za ocean hehe

 9. gosc

  Pytanie co bylo w tych transportowcach? Cos waznego, ze byla az taka obstawa? Czy Iskandery by sie do nich zmiescily? Czy moze to byla raczej projekcja sily. W koncu co mogly zrobic 2 angielskie samoloty przeciwko 8? Czy tak ma wygladac ochrona?

  1. Mareusz

   Po prostu sprawdzają czujność i wytrzymałość NATO. Mysle ze chcieli by zając kraje bałtyckie i zastanawiają sie czy NATO by kiwnęlo palcem czy nie.

  2. Swiatowid

   Byly tam glowice atomowe do iskanderow. A iskandery skierowane przeciw polsce. A rosjan nie obchodzi ze polaka nie ma broni nuklearnej. Liczy sie pokonanie przeciwnika. A starczy na polske 3-5 rakiet.

  3. jasio

   No fakt, mogłoby im rakiet zabraknąć i to jest mały problem...

 10. obiektywnie

  To raczej rosyjskie samoloty przechwyciły w pobliżu Estonii 2 brytyjskie Eurofightery.

  1. realizm

   Tak, tak, wiemy, radzieckie lotnictwo i w ogóle siły zbrojne są największe, najnowocześniejsze i niezwyciężone, co potwierdziła Wielikaja Oticziestwiennaja Wajna (nawiasem, ciekawe gdzie zatrzymałby się Hitler, gdyby nie anglo-amerykańska pomoc dla Sowietów w czasie wojny: na Uralu, czy raczej na Kamczatce?). Mimo wszystko, w prawdziwym starciu tych dziesięciu radzieckich mega maszyn, latających potworów światowej rewolucji, z dwoma beznadziejnymi Eurofighterami, wszystkie pieniądze postawiłbym na Brytyjczyków. Ale to dlatego, że jestem imperialistyczno-syjonistycznym agentem i nie mam pojęcia o potędze woli radzieckich pilotów. Oni, jak wiadomo, polecą nawet na drzwiach od stodoły.

  2. meh

   Taa, konwój z bombowcami przechwycił dwa myśliwce, logiczne.

 11. zajjo

  znaczy sdjecia sobie porobili. my "przechwytujemy " i to wogole nie jest niebezpieczne a oni "agresywnie demonstruja" i to jest narusznie cielesnosci od razu a nawet ludobójstwo... nowomowa dla naiwnych

  1. kpt.red

   Oczywiście byłeś tam i widziałeś na jakich odległościach dokonano przechwycenia. Inaczej byś nie pisał bo było by to strasznie głupie.

  2. jasio

   kolego ze wschodu zmień sobie translator, bo ten strasznie kaleczy polski język i rzeczywiście wychodzi ci "nowomowa"

 12. amator asg

  Trzeba było je zastrzelić a jakby wybuchła wojna i co z tego to by się poszło wojować. By Putin zobaczył co znaczy potęga NATO.

 13. Pedro

  Niech Rosjanie dalej na siłę eksploatują swoje maszyny. Wylatane przez nie godziny ładnie rozkładają się między różne maszyny Natowskie kolejnych krajów biorących udział w BAP.

 14. zaniepokojony

  Przy takiej ilości wypadków lotniczych co mają ostatnio sami wykończą to swoje lotnictwo niedługo. ;)

 15. viggen

  Brawo!

Reklama