Reklama

Siły zbrojne

10 bombowców Su-24M2 dla Syrii. Pierwsze użycie bojowe

Fot. Syrian Arab Army
Fot. Syrian Arab Army

Rosyjskie siły powietrzne przekazały lotnictwu Syrii dwa bombowce Su-24 w najnowszym wariancie Su-24M2, zdolnym do wykorzystywania kierowanych bomb i pocisków rakietowych powietrze-ziemia. Zostały one już wykorzystane w działaniach bojowych. Łącznie do służby w syryjskich siłach powietrznych ma trafić 10 samolotów tego typu. 

Syryjskie siły zbrojne poinformowały o wykorzystaniu samolotów Su-24M2 w działach bojowych. Brały one m.in. udział w 30 nalotach w rejonie Aleppo na wspierane przez Amerykanów oddziały ruchu Hazm. Maszyny miały przeprowadzić ataki z użyciem broni kierowanej, najprawdopodobniej bomb korygowanych.

Rosjanie planują przekazać siłom Asada łącznie 10 samolotów Su-24M2. Najprawdopodobniej będą to maszyny eksploatowane obecnie w ramach rosyjskiego kontyngentu w Syrii, który wykorzystuje od 12 do 16 maszyn tego typu. Moskwa zadeklarowała również wsparcie eksploatacji samolotów i dostawy nowoczesnej amunicji kierowanej w ramach „wsparcia syryjskiej walki z terroryzmem Państwa Islamskiego.”

Su-24M2 to najnowszy wariant bojowy, wprowadzony do służby w rosyjskim lotnictwie na początku bieżącego stulecia, opracowany jako modernizacja Su-24M. Maszyny otrzymały nowocześniejsze systemy nawigacyjne SWP-24, HUD produkowany na francuskiej licencji oraz zmodyfikowany system sterowania uzbrojeniem, umożliwiający wykorzystanie pocisków powietrze-ziemia Ch-31P i Ch-58MK oraz bomb kierowanych KAB-500S. Znacznie zwiększyło to możliwości operacyjne Su-24, będących w służbie już ponad 40 lat. Ostatnia transza zmodernizowanych maszyn Su-24M2 została dostarczona w 2009 roku. Ze względu na opóźnienia w dostawach mających je zastąpić samolotów Su-34, zakres modernizacji Su-24M do standardu Su-24M2 był w rosyjskim lotnictwie większy niż pierwotnie planowano. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. rozczochrany

  I to mi się podoba. Mam na dzieję, że Asad odbije całą prowincję Aleppo.

  1. yaro

   mnie też, jak na razie mu coraz lepiej idzie w tej prowincji

  2. publikuj!

   trzymam za nich kciuki!!!

 2. endras1

  A na tylnym siedzeniu siedzi sołdat z beczką paliwa, podpala ja i zrzuca na najbliższy szpital. Howk

 3. WESOŁE USA

  Poradziecki złom SU 24 największe zagrożenie stanowi dla pilota który siedzi za jego sterami, bo nie wiadomo czy ten"cud" techniki sam się nie rozleci w locie. A tak poważnie mówiąc, to widać jakie problemy mają ruscy, skoro zamiast wprowadzać do służby nowsze SU 34 ( idzie im to chyba trochę kiepsko ) to modernizuja stare poradzieckie zlomy i nic więcej. Zapowiadali PAK-FA i nic z tego, bo brakuje ruskim pieniążków i odpowiednich technologii aby zbudować prawdziwy stealth, na otarcie łez pozostaje im "szpachlowanie" starych złomow.

  1. sdsdsdsdsds

   i co z tego "stealth" obecnie wynika ? tyle co nic. F-16 uzywane przez beneluks to niby liga mistrzów ? poza tym po co PAK FA- do bombardowania facet z kałachami na pickupie ? :D

  2. Fancy Bear

   Ten "złom" osiągnął 10X lepsze rezultaty w walce z ISIS niż amerykańskie badziewie.

 4. 45

  Wesołe USA ,przyganial kocioł garnkowi.Ile lat ma B-52?.Ile lat ma Tornado?Jakie wyposażenie jest napisane.Uważasz że Francuskie jest gorsze?Chłopak ruscy zmodernizowali go w oparciu o francuskie technologie.Za które zapłacili.A ja myślę że system naprowadzania bomb ma wasz ten co był w tym F-117.Za ten system nie zapłacili ale twoja armia nie kupiła od ruskich licencji na pługi do wyorywania min które miały Abramsy i mają do dzisiaj.Piractwo jest naganne ale wy też jesteście piratami.Ty nie uprawiaj polityki tylko napisz dlaczego Wasze tj USA Uniwersytety nienawidzą własnej armii.Twoja wypowiedź jako ,,amerykanina,,będzie ciekawa.

 5. ono

  dziś zamknęli kocioł w aleppo. Skuteczność sprzętu z rosji oceniamy na podstawie użycia w boju. W syrii spisuje się znakomicie !

Reklama