Siły zbrojne

Siedemdziesiąt Super Hornetów dla amerykańskiej marynarki wojennej

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Amerykańska marynarka wojenna planuje zakupić około siedemdziesięciu samolotów F/A-18E/F Super Hornet. W tym samym czasie rozpocznie się również wycofywanie samolotów starszych wersji tego typu.

Realizacja przygotowywanego obecnie kontraktu ma się rozpocząć w roku budżetowym 2018. Amerykanie wprowadzając najnowszą wersję Super Hornetów chcą cały czas zachować gotowość swoich dywizjonów morskich do działań na współczesnym teatrze działań, jak również zyskać nieco więcej czasu na kompleksowe wprowadzenie samolotu wielozadaniowego 5. generacji F-35.

Program myśliwca przyszłości jest bowiem opóźniony i dlatego niezbędny będzie prawdopodobnie zakup około siedemdziesięciu Super Hornetów. Jest to bardzo dobra wiadomość dla ich producenta – koncernu Boeing, który dzięki temu będzie mógł jeszcze przez kilka lat utrzymać przy życiu linię produkcyjną w zakładach w St. Louis.

Zakłady te były w bardzo trudnej sytuacji po decyzji Pentagonu, zgodnie z którą w roku finansowym 2017 zrezygnowano z zamówienia dwunastu samolotów Super Hornet. Teraz dodatkowo zwiększa się również szansa na sprzedaż tych myśliwców do innych państw – w tym do Kanady i Kuwejtu.

Komentarze