Reklama

Siły zbrojne

Siedemdziesiąt Super Hornetów dla amerykańskiej marynarki wojennej

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Amerykańska marynarka wojenna planuje zakupić około siedemdziesięciu samolotów F/A-18E/F Super Hornet. W tym samym czasie rozpocznie się również wycofywanie samolotów starszych wersji tego typu.

Realizacja przygotowywanego obecnie kontraktu ma się rozpocząć w roku budżetowym 2018. Amerykanie wprowadzając najnowszą wersję Super Hornetów chcą cały czas zachować gotowość swoich dywizjonów morskich do działań na współczesnym teatrze działań, jak również zyskać nieco więcej czasu na kompleksowe wprowadzenie samolotu wielozadaniowego 5. generacji F-35.

Program myśliwca przyszłości jest bowiem opóźniony i dlatego niezbędny będzie prawdopodobnie zakup około siedemdziesięciu Super Hornetów. Jest to bardzo dobra wiadomość dla ich producenta – koncernu Boeing, który dzięki temu będzie mógł jeszcze przez kilka lat utrzymać przy życiu linię produkcyjną w zakładach w St. Louis.

Zakłady te były w bardzo trudnej sytuacji po decyzji Pentagonu, zgodnie z którą w roku finansowym 2017 zrezygnowano z zamówienia dwunastu samolotów Super Hornet. Teraz dodatkowo zwiększa się również szansa na sprzedaż tych myśliwców do innych państw – w tym do Kanady i Kuwejtu.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Odkupić

  Czy staruszki nie beda lepsze od odnowionych Su22? :)

 2. 45

  Kupują bo F-35 padł i kwiczy.Nikt nie jest w stanie określić kiedy będzie gotowy. F-35 to paranoja techniczna i zdziwiony jestem że doszło do tego w USA. To zakup ratunkowy bo US Navy nie ma na czym latać. USA pada jak ZSRR. Z supermocarstwa zostały tylko wspomnienia -szkoda.

  1. Davien

   Bajki sobie daruj: Kupili F-18E bo części F-18C/D kończą sie resursy i trzeba je wymienić zanim wejdzie F-35, USA na to stac nie musza latac na rozsypujacych sie maszynach jak Rosja.

 3. Hunter

  Tia Rosyjskie zawsze lepsze.. tylko czemu takie newsy... http://www.defence24.pl/504170,rosyjski-mysliwiec-z-kuzniecowa-rozbil-sie-przy-ladowaniu..

 4. Plush

  No właśnie. Program F-35 jest opóźniony a sama maszyna droga. Życie linii produkcyjnej Horneta Boeing chce przedłużyć a więc czysty biznes. Spoza USA Tylko naiwniak zakupi Super Hornety.

  1. Davien

   Więc Australia która je kupiła to naiwniak wg ciebie? US NAVY kupuje F-18 by zastapić starsze wersje którym pokończyły się resursy i wymagaja wymiany

 5. KOSA

  Powinniśmy uczyć się od Amerykanów. Zapomnijmy o F35 to pieśń przyszłości za co najmniej dekadę NAWET dwie dekady. Kiedy nasz MON Zejdzie na ziemię i zacznie planować racjonalnie i optymalnie. Od dziesiątek lat brak wizji Całości sił tak Lotniczych jak Marynarki Wojennej. 48 F16 z Lockheed oki, ale po tej nauczce trzeba dołączyć się do zakupów Amerykańskiej Marynarki Wojennej i powinniśmy zakupić kolejne 48 F18 w wersji Super Hornet Advanced (32 + 16 Growler).Boeing kontra Lockheed. Nie było by ciekawie?

  1. xyz

   też uważam, że z f35 trzeba poczekać - jeszcze nas na to nie stać. ale zamiast tego dokupować f16 za zostające i marnujące się co roku z budżetu mon fundusze - dlaczego mają przepadać??

 6. yaro

  Super Hornetow ???????????? A gdzie F35C ??????? to powiedzmy szczerze z Rosji sie śmiejemy, że zamawia Su-35 w generacji 4++ a Ameryka mając super/hiper świeżo co otrzymały wstępną gotowość bojową zamawiamy samoloty o klasę niższą od SU ..... no bardzo przepraszam, ale może fan boye made in USA wyjaśnią jak to najnowocześniejsza marynarka wojenna na świecie zamawia samoloty o klasę gorsze od tego co produkuje koncern Sukhoya ...... jestem po wrażeniem bo potwierdzają się suche fakty dotyczące konstrukcji F35C --- ten samolot do niczego się nie nadaje, te wszystkie krytyczne artykuły na jego temat są jak najbardziej prawdziwe i cały tej PR nt. tej konstrukcji wynika z czysto zainwestowanych środków oraz konieczności utrzymania dobrego imienia koncernu bo inaczej była by to klęska która spowodowała by utratę co najmniej 130 tyś miejsc pracy w krajach partycypujących w tym projekcie a to już by było nie do przyjęcia !

  1. Ares

   Kolejne bajki panie yaro. Były szef operacji morskich admirał Jonathan Greenert już co najmniej rok temu mówił o potrzebie US Navy na 24-36 nowych Super Hornetów aby zastąpiąć nimi rozlatujące się F-18 Hornet. US Navy zamówiła łącznie 260 samolotów F-35C które miałyby trafiać na lotniskowce od 2020r. Problem jest taki, że do tego czasu niemodernizowanym F-18 A-D zaczną kończyć się resursy. Sytuacja jeszcze się może pogorszyć gdyby nastąpiło opóźnienie w dozbrajaniu samolotu V generacji. Wtedy po 2020r. US Navy zostaje z niedoborem podstawowego uzbrojenia lotniskowca jakim są samoloty bojowe. W związku z zagrożeniem zdolności operacyjnych jednostek morskich US Navy zgłosiło chęć zakupu dodatkowych samolotów F-18 Super Hornet. F-35C dysponuje takimi wahlarzem możliwościami bojowych że nikt w US Navy nie myśli o ich redukcji jak w przypadku Rosji, gdzie w końcu zamówiono PAK-FA w liczbie zaledwie 12 sztuk. F-35C w jednostkach US Navy i USMC będą pełnić pełny wahlarz zadań w tym samolotu wczesnego wykrywania AWACS, walki radioelektronicznej zastępując E-2D i EF-18G Growler. Dla US Navy i USMC F-35C i F-35B to absolutny priorytet. Nowy F-18 Super Hornet to samolot wyposażony w najnowsze systemy awioniczne w tym radar AESA, jammery nowej generacji, posiada zwiększony ciąg silników, konforemne zbiorniki, IRST wysokiej rozdzielczości oraz znacznie zredukowany RCS jak w przypadku F-15SE. Su-35 propagandowo nazywany generacją 4++ do pięt nie dorasta nowemu F-18, co tu w ogóle porównywać.

  2. Polanski

   Może dlatego, że na Su wystarczy?

  3. Marek

   Powiedzmy sobie szczerze, że słusznie się śmiejemy. SU-35 jest bowiem myśliwcem przewagi powietrznej, który służy do tego samego co F-22. A te ostatnie jak wiadomo już od dawna latają i tylko przez nieodpowiedzialne podejście Obamy do zbrojeń dziś nie lata ich znacznie więcej. Jakoś więc dziwnie długo Rosjanie nie są wstanie nadrobić dystansu, który dzieli ich od tej maszyny.

 7. Willgraf

  komentarz w artykule całkowicie nie prawdziwy ! amerykanie mają już dość zabawy z bublem Lockheed Martina F-35.... są prowadzone poważne rozmowy z Northropem na wznowienie nowszej wersji -f-23 black widow.....Pentagon dziękuje za samoloty od LM

  1. fx

   Dlatego zwiększyli zakupy ?

  2. bolo

   Pentagon może sobie marudzić ale my powinniśmy kupić kolejne F 16 od Lokheeda.

  3. QDark

   Taa pomału już myślą nad kupnem super hiper rosyjskich samolotów(złomolotów).... Przejawiają też zainteresowanie rosyjskimi samolotami nurkującymi w morzach...

 8. sojer

  Przecież Lockheed zakazał jakichkolwiek zakupów Raptorów i Super Hornetów, bo będzie to skutkował zmniejszeniem zamówienia na F-35, a w z rezultacie wzrostem ceny... a dalej efekt domina. Już teraz stosunek zakupów F/A-18E/F do F-35C jest na poziomie 550 do 260.

  1. olo

   Lockheed się nie wyrabia z ilością jaka została zamówiona a latać przecież czymś muszą. Jak tam ruskie ogniska PAK-FA dalej na sowieckich silnikach je próbują ?

 9. Maciej

  Można by przejąć wycofywane, ale to wygeneruje koszty z ich utrzymaniem itd, a są inne potrzeby WP.

Reklama