Siły zbrojne

Siarkowska: rozwój strzelectwa potrzebuje nowelizacji prawa [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl

Przewodnicząca Sejmowej Podkomisji ds. społecznych w wojsku Anna Maria Siarkowska podkreśliła, że „uregulowania, które wprowadzamy będą pozwalały na przekazywanie amunicji pochodzenia wojskowego dla certyfikowanych organizacji proobronnych, co obniży koszty szkolenia strzeleckiego”.

Dzisiaj występują bardzo wysokie koszty prowadzenia strzelania. Dzisiaj za nabój do przysłowiowego „kałasznikowa” na strzelnicy musimy zapłacić 3 zł. […] Podczas gdy wojsko ma wiele takiego typu amunicji na stanie i musi ją w jakiś sposób wykorzystać, bo jeżeli ona nie będzie wykorzystana, to będzie zutylizowana. Utylizacja też kosztuje, bo dzisiaj zutylizowanie jednego naboju do AK-47 to koszt ok. 5 zł. […] Uregulowania, które wprowadzamy będą pozwalały na przekazywanie amunicji pochodzenia wojskowego dla certyfikowanych organizacji proobronnych co obniży koszty szkolenia strzeleckiego.

Anna Maria Siarkowska, przewodnicząca sejmowej podkomisji ds. społeczenych w wojsku

Komentarze (8)

 1. kuchartek

  Przecież WOT będzie wyposażany w MSBS-Grot o kalibrze 5.56x45 , a armia ma zapasy 7.62x39. Możecie się pos......ć , i tak nie będzie pasowało. Gdzie na strzelnicy kosztuje 3 zł. ? . Chyba na komercyjnej gdzie w cenie jest korzystanie z broni. Amunicję można kupić w konsesjonowanych sklepach jak trafisz w dostawę , w tzw. konserwach 720 szt. po ok. 90 gr. sztuka. Proszę o weryfikację ceny , nie posiadam tego kalibru tylko .223 Rem . Moja wiedza w kwestii ceny jest związana z faktem ze tyle za szt. zwracałem koledze na zawodach.Broń użyczył mi gratisowo , a w nagrodę pozwolił mi ją rozłożyć i pomóc w czyszczeniu. Lepiej umożliwić zakup tej amunicji strzelcom sportowym lub kolekcjonerom którzy mają odpowiednią broń ( nie tylko '' kałasz '' ) łyka tą amunicję.Może czas zrobić konkurencję dla amunicji z Chin. Te Wasze certyfikowane organizacje obronne zrobią z tego niezły biznes. Otrzymana amunicję będą sprzedawać na rynku strzeleckim . Ciekawe do kogo trafia te setki milionów złotych. I jeszcze jedno żadnej broni samoczynnej na rynku cywilnym. Celowany jest tylko pierwszy strzał a reszta to najczęściej ( na szczęście ) marnotrawienie metalu. Wystarczy broń samoczynną sprzedawać na rynek cywilny tak jak było do tej pory - po ingerencji rusznikarza. I olać dyrektywę '' bandziorów '' z UE w tym temacie.A i jeszcze o cenie utylizacji - 5 zł. Czyli strzał do '' basenu ze zwykłą wodą '' i sprzedaż z zyskiem łuski i pocisku - polak potrafi , szacun wielki.

  1. rozczochrany

   W Polsce w organizacjach pro-obronnych wśród broni klubowej oraz wśród prywatnej broni strzelców sportowych i kolekcjonerów KBK-AK jest bardzo popularny, bo jest tani. Armia ma zapasy amunicji do nich na czas wojny. Natomiast ludzie w organizacjach pro-obronnych powinni prowadzić także ogień ciągły, bo w czasie wojny czasami będą musieli to robić i musza to umieć.

  2. Użytkownik

   Utylizacja amunicji polega na rozcaleniu nastepnie odseparowaniu prochu i splonki nastepnie materialy niebezpieczne sa utylizowane.

 2. bla bla

  "certyfikowanych organizacji proobronnych" OD KIEDY WOT TO ORGANIZACJA PROOBRONNA?

  1. Bren

   bla bla - od nigdy. "certyfikowane organizacje proobronne" to np. stowarzyszenia, które podpisały porozumienia z MON i szkolą według zaakceptowanego przez MON programu. One będą mogły prowadzić strzelnice i otrzymać broń wojskową do tego celu. Oczywiście są różne zdania, odnośnie do tego, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne (sposób ochrony magazynów i kwestia ew. wypoadków).

  2. Brzoza

   Wot to nie organizacja proobronna. Przy strzelnichach organizacje moga byc proobronne. Wot to rodzaj sil zbrojnych ...

 3. R.Thomalla

  Niewiem, czy by dostep i odkupywanie karabinow szturmowych od panstwa zprzeczalo sie z prawem Polski i EU pod warunkami np.: 1.). podpis determinacji o obronie Polski w sytuacji wojennej 2.). wymagania fizyczno-psychiczne co roku: -"bieg" z karabinem przez 10km bez czasu -plywanie z karabinem przez 200m dowolnym stylem -wspinaczka po grubej linie 10m z karabinem -test na narkotyki 3.).dostep do amunicji tylko na strzelnicach i punktow treningowych 4.).dostep do treningu z policja i wojskiem 5.)zabroniona dalsza sprzedaz karabinu dla osob bez pozwolenia 6.)utrata pozwolenia na 1rok przy jazdzie z alkoholem Gzies jakies minimalne fizyczno-psychiczne warunki trzeba zapewnic...ale prawo dostepu powinno brac pod uwage dzisiejsze potencjalne sytuacje zagrozenia...

 4. Dexo

  Przecież amunicji 7,62x39 WP już dawno nie ma. Skończyła się po konflikcie na Ukrainie i widać to po ofercie sklepów, dzisiaj kupienie polskiej konserwy graniczy z cudem a jak coś się pojawi na rynku to moment i schodzi.

  1. XRAF

   To amunicja z pociskami z rdzeniem twardym (np. stalowym) nieobecna na rynku cywilnym. Jednak strzelnica musi spełniać wymagania dla takiej amunicji - a nie każda spełnia!

 5. JSM

  Brawo. Krok po kroku rozerwać ten gorset bo kiedy przyjdzie bronić kraju to nie będzie ani czym ani kim.

  1. Extern

   Za specjalnie to go nie rozrywają, Dalej jest to tylko niestety wspieranie strzelectwa uspołecznionego. Obywatel ciągle co najwyżej może się ubiegać tylko o tymczasowe pozwolenie na pobawienie się nowoczesną bronią pod nadzorem jakiejś organizacji którą państwo kontroluje w ten czy inny sposób. A odebranego Polakom przez zaborcę prawa do posiadania broni nie zamierzają nam oddać.

 6. NoName

  Utylizacja to idealny temat na zrobienie kasy. Firmie zapłacą 5 PLN, żeby tylko tą amunicję zabrała / zutylizowała, a potem ta sama amunicja znajdzie się na rynku cywilnym. Czyli firma dwa razy na tym zarobi. Nabije co najwyżej CIP i już amunicja będzie koszerna na rynku cywilnym. Te zapasy magazynowe trzeba po prostu wypuścić na rynek cywilny w rozsądnej cenie. Tak jak to jeszcze do niedawna bywało. Wtedy każda strzelnica i strzelcy będą mieli z czego trenować, a nie wymyślać jakieś "certyfikowane organizacje".

 7. ret

  skąd ta Pani wzięła te ceny?

 8. infernoav

  To dobry krok i tyle. Jeśli armią ma duże zapasy amunicji, której zbliżają się rezusy to lepiej wystrzelać niż płacić za utylizację.