Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

"Separatysta" z Donbasu skazany w Kazachstanie

Fot. Gennadiy Dubovoy/Wikimedia, CC BY 3.0
Fot. Gennadiy Dubovoy/Wikimedia, CC BY 3.0

W Kazachstanie rozpoczął się proces mężczyzny, który podejrzewany jest o branie udziału w walkach na wschodzie Ukrainy. Obywatel Kazachstanu miał wspierać prorosyjskich separatystów.

Jak podaje Radio Free Europe/Radio Liberty, proces rozpoczął się 24 października. Oskarżony mężczyzna to Kazach, który miał wspierać prorosyjskich separatystów walczących na wschodzie Ukrainy. Maksim Yermolov nie przyznaje się jednak do winy. Jak podają media, Yermolov ma rosyjskie korzenie.  

Kazach został zatrzymany w lutym 2015 roku, po powrocie do kraju z Ukrainy. Mężczyzna miał przebywać i walczyć w regonie Doniecka, pomagając w zwalczaniu wojsk Ukrainy. Oznacza to, że Yermolov został oskarżony o "branie udziału w konflikcie militarnym poza granicami kraju". Do aresztu trafił jednak dopiero po tym, jak dwa razy nie stawił się na rozprawie. 

Wiadomo, że w areszcie znajduje się jeszcze co najmniej dwóch obywateli Kazachstanu, którzy podejrzewani się o aktywny udział w walkach na wschodzie Ukrainy między 2014 a 2015 rokiem. Podkreśla się to, że walczyli oni po stronie sił prorosyjskich. Co więcej, kazachski wymiar sprawiedliwości skazał również czterech innych obywateli, których powiązano z walkami na Ukrainie. Udowodniono, że udostępniali oni treści separatystyczne oraz szerzyli nienawiść etniczną w sieci. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.