Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Samoloty C-130 biją rekord Guinnessa

  • Pobito rekord Guinnessa jeżeli chodzi o wielkość pojedynczej formacji samolotów C-130J– fot. US DoD

Podczas ćwiczeń JOAX (Joint Operational Access) w Północnej Karolinie amerykańscy piloci z 317 Grupy Transportu lotniczego z Dyess pobili rekord Guinnessa tworząc w powietrzu największą w historii formację samolotów C-130J.Joint Operational Access (JOAX) to 12-dniowe ćwiczenie, które przygotowuje personel lotniczy i żołnierzy do różnych wariantów działania w wypadku światowego kryzysu. Podczas jednego z epizodów piloci sformowali w powietrzu pojedynczą formację złożoną z 20 samolotów C-130J.

Czytaj także: Poseidon w służbie US Navy

Tak duża grupa lotnicza mogła jednorazowo przewieźć oddział 2426 spadochroniarzy i 140 ton ładunku dla wsparcia ćwiczeń. Poza załogami samolotów liczącymi 87 osób w rekordzie mieli też swój duży udział ludzie z obsługi technicznej, którzy zapewnili szybki i ciągły start transportowców.

Zobacz również: III rotacja US Air Force w Łasku

Ciesząc się z rekordu Amerykanie jednak chyba po cichu wzdychają do czasów, gdy ich siły powietrzne były w stanie wystawić formację samolotów zdolnych do przerzutu całej dywizji powietrzno - desantowej wraz ze sprzętem. Jakie czasy – takie rekordy.

(MD)

Komentarze (1)

  1. jakovlew

    na zdjęciach Boeing C-17 Globemaster III