Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Saab z kontraktem na granatniki nowej generacji

Granatniki jednorazowe AT4 kalibru 84 mm w różnych wariantach. Fot. Andrzej Hładij/Rafał Surdacki
Granatniki jednorazowe AT4 kalibru 84 mm w różnych wariantach. Fot. Andrzej Hładij/Rafał Surdacki

Firma Saab poinformowała o otrzymaniu zamówienia na dostawę nowych wersji granatników AT-4. Dostawa ma zostać zrealizowana w przyszłym roku, nie ujawniono zamawiającego.

Firma Saab poinformowała o otrzymaniu drugiego zamówienia na dostawę nowych wersji granatników AT-4 - chodzi o wersje CS ER (Confined Space Extended Range) i CS HP (Confined Space High Penetration). W komunikacie, ze względu na charakter broni i "okoliczności związane z zamawiającym", nie ujawniono jego nazwy. Podano tylko, że dostawa ma zostać zrealizowana w 2018 r.

AT4-4 to seria lekkich, przenośnych granatników jednorazowych, przeznaczonych do użycia bez specjalistycznego przeszkolenia. Broń ta ma za zadanie zwalczania czołgów, pojazdów opancerzonych, punktów umocnionych i celów znajdujących się w budynkach. Wersja CS ER według deklaracji producenta oferuje możliwość skutecznego rażenia celów opancerzonych na dystansie do 600 m.

Czytaj też: Granatnik AT4 - artyleria pojedynczego żołnierza.

Pierwsze zamówienie na dostawę AT-4 w wersji CS ER producent otrzymał w 2014 r., zamawiającym była francuska agencja uzbrojenia Direction Générale de l'Armement.

Reklama

Komentarze (3)

 1. AA

  Jeżeli trafią na Ukrainę będzie można nareszcie sprawdzić jak wygląda ochrona T-90 z Kontaktem w praktyce...coś mi mówi, że fajczą się nie gorzej od tureckich Leo

 2. PRS

  ,,W komunikacie, ze względu na charakter broni i "okoliczności związane z zamawiającym", nie ujawniono jego nazwy" Ukraina???

  1. b

   Docelowo bardzo mozliwe, ciekawe kto sponsoruje.

 3. Zbulwersowany podatnik

  Ten granatnik nie jest Bóg wie jakim kosztem dla naszej armii, ale z uporem maniaka nie próbujemy pozyskać ani jednorazowych granatników jak właśnie AT4 ani wielokrotnego użytku (jak chociażby CG - działo bezodrzutowe)

  1. Olender

   Masz racje... Już nawet nie ma znaczenia czy mówimy tutaj o jednorazowym granatniku czy wielokrotnym... Po prostu nie ma nawet decyzji. Od paru lat nie stać nas na podjęcie jakiejkolwiek decyzji... Przecież taki granatnik to jest ostateczna broń całego systemu... ale wywalić kasę na Jassm to trzeba... chore

  2. b

   Bo to nie jest priorytet w tej chwili, a nie mamy miliardow na wydanie jak np Izrael (darowizna z USA ). Najwazniejsza jest obecnie kwestia OPL, BWP oraz polskiego PPK i program Homar reszta musi poczekac. Mamy Kraba, ktory potrzebuje precyzyjnej amunicji, Raka ,modernizujemy MTB do poziomu Leo2PL co umozliwi uzywanie skuteczniejszej amunicji ,mamy spiki , rpg czy komary.

Reklama