"Wstrząs dla sojuszu". Kolejne amerykańskie sankcje na Turcję

15 grudnia 2020, 12:00
840_472_matched__qig63m_S400SAMduringtheVictoryparade2010
S-400 Triumf / Fot. Aleksey Toritsyn (CC BY-SA 3.0)
Reklama

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na szefa i trzech pracowników działu przemysłu obronnego ministerstwa obrony Turcji za zakup rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400 - poinformował w poniedziałek resort finansów USA swych stronach internetowych.

O tym, że Waszyngton wprowadzi restrykcje w związku z nabyciem przez Turcję systemu S-400, informował już w czwartek Reuters, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji. Kongres USA zawarł też w budżecie Pentagonu klauzule, przewidujące retorsje wobec Ankary.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oznajmił, że Waszyngton ostrzegał Turcję, iż zakup S-400 będzie stanowił zagrożenie dla amerykańskiej technologii wojskowej i żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Zaapelował do tureckich władz, by w porozumieniu z Ameryką rozwiązały ten problem.

image
Reklama

 

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Ankara oczekuje, iż NATO i USA będą wspierały Turcję jako swego sojusznika i nie będą nakładały na nią sankcji w związku z nabyciem systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Retorsje zastosowano na mocy Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA).

Przedstawiciele resortu amerykańskiej dyplomacji podkreślają, że do ogłoszenia sankcji dochodzi po serii ostrzeżeń pod adresem Ankary, oficjalnie sojusznika USA w ramach NATO.

Zakup przez Ankarę systemu S-400 od początku wzbudza sprzeciw USA. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. Przeciwne umowie Turcji z Rosją jest także NATO, którego dowódcy twierdzą, że rosyjska broń nie jest kompatybilna z systemami militarnymi Sojuszu.

Za nieco ponad miesiąc urząd prezydenta USA obejmie Demokrata Joe Biden. Jego otoczenie zapowiada zaostrzenie kursu wobec Ankary.

"Wstrząs dla sojuszu"

Minister obrony Turcji Hulusi Akar oświadczył we wtorek, że nałożenie przez USA sankcji na jego kraj z powodu zakupu od Rosji systemu rakietowego S-400 wstrząsnęło sojuszem między tymi państwami. Sankcje USA wobec Turcji potępiło również MSZ Iranu.

Akar wezwał jednak do odnowienia współpracy między Turcją i USA. "Powrót do współpracy i solidarności z USA (...) będzie stanowić istotny wkład w pokój i bezpieczeństwo na poziomie regionalnym i globalnym" - cytuje jego słowa agencja Reutera.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
Oto
piątek, 18 grudnia 2020, 11:48

Kiedy CAATSA na Polskę za posiadanie radzieckiej technologii wojennej?

Davien
środa, 23 grudnia 2020, 18:07

Nigdy, za to dla Turcji niedługo kolejna seria sankcji:)

Oto
piątek, 18 grudnia 2020, 11:47

Grecja także posiada S-300, czekamy więc na to samo dla nich

Davien
niedziela, 20 grudnia 2020, 15:10

To sobie czekajcie, a najpierw sprawdzcie za co oberwaliscie sankcje :)

mazu
środa, 16 grudnia 2020, 13:36

Pan Kaczyński: UE to żadna rodzina czy krąg przyjaciół, to samo mozna powiedzieć" sojusz to nie żaden sojusz czy krąg przyjaciół, co własnie amerykanie udowodnili.

tagore
środa, 16 grudnia 2020, 12:24

Wypada wyprosić Turcję z NATO i przestać udawać ,że nic się nie dzieje. Kluczem jest zmiana polityki wobec Syrii i uznanie Haftara w Libii by wyjąć dywanik z pod nóg Moskwie.

Davien
niedziela, 20 grudnia 2020, 15:12

Niestety, nie da się, nikt w NATO jak powstawało nie przewidział takiego Erdogna. Musza sami zrezygnowac a sa na to za wielkimi tchórzami.

Jabadabadu
wtorek, 15 grudnia 2020, 22:35

Strasznie bolesne te sankcje. Lepiej uważać, bo nowe Imperium Osmańskie (oczywiście wyhodowane przez Amerykanów) tupnie nóżką i USA straci kontrolę nad cieśninami prowadzącymi do Morza Czarnego i nad całym basenem wschodnim Morza Śródziemnego. A i w Izraelu czkawką się to może odbić.

Kapitan LWP
środa, 16 grudnia 2020, 15:37

Kontrolę zawsze można stracić

dim
środa, 16 grudnia 2020, 12:08

Zauważ, że jeśli Turcy zablokowaliby Amerykanów w cieśninach, sami także zostaliby zablokowani. Gdyż cieśnin, siłą geografii, mogą pilnować i także Grecy. A wtedy wystarczy, że Amerykanie przeniosą trochę sił do greckich baz. Co zresztą bardzo dokładnie badają, zwłaszcza w Alexandroupoli, tj. na samej tureckiej granicy, skąd "rzut beretem" jest do Dardaneli (wystarczy wznieść się w górę i już widzisz je jak na dłoni) względnie spacerek nawet pieszo do europejskich przedłużeń rosyjsko-tureckich rurociągów. Przebiega też tędy jedna z dwóch tylko lądowych tras towarowych, łączących Turcję z Europą. Druga, to przez Bułgarię. Stąd turecka rosnąca nerwowość, w miarę jak Amerykanie częściej i częściej zaglądają do tej właśnie lokalizacji. A to ambasador, po raz n-ty, a to generałowie, a to transportowane od roku tędy, a nie przez Dardanele, oddziały wojskowe do Bułgarii.

Marek
środa, 16 grudnia 2020, 11:01

To imperium hodowali wszyscy, więc UE ma także sporo za kołnierzem. Sankcje są nie tylko amerykańskie. A czy są skuteczne? Cóż, najlepiej popatrzyć się na to, jak bujają się z modernizacją posiadanych Leo2A4 i powerpackiem do niedoszłego Altaya. Podobnych kwiatków oczywiście jest troszeczkę więcej

śmiech na sali
wtorek, 15 grudnia 2020, 17:34

Niesamowite: sankcje z piekła rodem w ramach mitycznego CAATSA za zakup S-400 tak zapowiadane od miesięcy przez wiadome towarzystwo okazały się zwykłym puszczeniem bąka przez upadające mocarstwo. Czterech Turków z zakazem wjazdu do USA i zamrożeniem kont. Ale jazda.

bender
środa, 16 grudnia 2020, 18:40

Obecna administracja była przeciwna uderzeniu w Erdogana. Po następnej możesz spodziewać się więcej. Jeśli, jak się spodziewasz, obecne sankcje nie skłonią Turcji zrewidowania stanowiska, to pojawią się cięższe.

śmiech na sali
środa, 16 grudnia 2020, 21:28

Nie rozśmieszaj mnie proszę.

młody
wtorek, 15 grudnia 2020, 20:43

Dokładnie tak jak napisałeś :-)))

Zz
wtorek, 15 grudnia 2020, 18:07

Bezpieczeństwo państwa żydowskiego jest priorytetem dla polityki zagranicznej USA, jakiekolwiek faktycznie szkodliwe sankcje dla Turcji, miały by wpływ na pogorszenie geopolitycznej sytuacji Izraela w takim wypadku USA może tylko głośno szczekać na Turcję

Davien
środa, 16 grudnia 2020, 10:55

Jakie niby pogorszenie sytuacji izraela?? A co im Turcja może zrobić?

SZEPTUN
wtorek, 15 grudnia 2020, 14:02

Na sankcje USA ..Turcja ma jedną odpowiedź .....trąbka.....Imperium Osmańskie budzi się do życia....Turcja nic ale to nic nie potrzebuje od USA .....a USA bardzo

bender
wtorek, 15 grudnia 2020, 18:36

O fajnie, opowiesz nam bajkę jak to USA powstało i urosło pasąc się na tureckim miodku? Komu w regionie poza Erdoganem zależy na wskrzeszeniu tureckiego Imperium? Raczej nie Kurdom i Arabom, zdecydowanie nie Persom, Grekom i szerzej całej UE też nie, Rosji długofalowo też nie. Nawet nie wszystkim Turkom, bo wielu wciąż woli dziedzictwo Ataturka. Wystarczy, żeby USA wzmacniały kraje niechętne planom Erdogana, a sprawa imperium się rypnie. Ale na razie wystarczy silne poparcie dla opozycji w Turcji. Do następnych tureckich wyborów zostały 3 lata. Ludzie Bidena będą mieli co robić.

SZEPTUN
środa, 16 grudnia 2020, 14:01

opozycja Turecka..to marginalna diaspora cywilów tureckich w USA ...Erdogan natomiast ma poparcie w resortach siłowych ,bankach , w diasporach tureckich rozproszonych po Europie ..jest ulubieńcem krajowych koncernów przemysłowych , i co istotne religijnych mentorów

Davien
środa, 16 grudnia 2020, 20:02

Co ładnei pokazały wybory w Stambule mimo wysiłków Erdogana by ukryc wynik:)) Przerypał z kretesem:)

Szept
wtorek, 15 grudnia 2020, 13:48

To się Turcy przerażą, bo wszyscy wiedzą że taki Turek to tylko marzy o wczasach w USA :P Pokaz jak nakładać sankcje tak aby naprawdę ich nie nałożyć.

Marek
środa, 16 grudnia 2020, 11:16

Tym się może i nie przerażą, ale na przykład z tego, że ich Altay ma napęd taki jak miał "samochód" Freda Flinstona nie są zbyt zadowoleni jak przypuszczam.

Fanklub Daviena
wtorek, 15 grudnia 2020, 13:18

"jest także NATO, którego dowódcy twierdzą" - tak jakby ci dowódcy nie byli Amerykanami... Komu operacyjnie podlegają wojska NATO (za wyj. Francji)? :D

bender
wtorek, 15 grudnia 2020, 18:11

Dowódcy innych nacji też pełnią służbę w NATO, w tym na kluczowych stanowiskach. Ale autor mógł mieć na myśli ogólnie dowódców z pozostałych państw NATO. Zakup niekompatybilnego systemu OPL z Rosji nikogo w Sojuszu nie ucieszył.

jestem pod wrażeniem :)
wtorek, 15 grudnia 2020, 13:13

"Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na szefa i trzech pracowników działu przemysłu obronnego ministerstwa obrony Turcji za zakup rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400 ..."

Polak
wtorek, 15 grudnia 2020, 21:33

Czy f 35 zrobiły się raptem widzialne skoro były niewidzialne....

Herr Wolf
środa, 16 grudnia 2020, 06:26

No i jeszcze łatwe do odstrzału jak same nie spadną..

Davien
środa, 16 grudnia 2020, 10:56

Jakie ładne podsumowanie Su-57:) Istotne jak nie zestzrela to same spadają co juz udowodniły:)

Tweets Defence24