Bezpieczeństwo najważniejszym tematem wizyty prezydenta Dudy w Turcji

26 maja 2021, 09:27
dwnld1252803376
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Reklama

W rozmowach prezydentów Andrzeja Dudy z Recepem Tayyipem Erdoganem kwestia bezpieczeństwa była stawiana bardzo mocno – podsumował wizytę w Turcji rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

W poniedziałek przebywający w Ankarze prezydent Dudy podpisał umowę ze stroną turecką dotyczącą zakupu czterech zestawów z 24 uzbrojonymi dronami Bayraktar TB2. Umowa obejmuje także szkolenie i logistykę. Dostawy nastąpią do roku 2024, a pierwszy zestaw Polska otrzyma w przyszłym roku.

Spychalski w rozmowie w TVP Info podsumował wizytę prezydenta w Turcji w kontekście bezpieczeństwa i uzbrojenia polskiej armii. „To jest bardzo dobra decyzja, która zdecydowanie zwiększa możliwości obronne Wojska Polskiego i to jest decyzja, która była decyzją oczekiwaną” – ocenił. „Dobrze, że te negocjacje prowadzone przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przez ministra Mariusza Błaszczaka, jego współpracowników, były toczone w tak szybkim tempie” – dodał.

„Te drony, które Polska kupuje, to są najnowocześniejsze drony dostępne na rynku” – podkreślił rzecznik prezydenta. „Dobrze się dzieje, że taki sprzęt trafia do polskiej armii, bo prezydent oczekuje przede wszystkim tego, że polska armia będzie wyposażona w sprzęt najbardziej nowoczesny, jaki jest tylko dostępny, i ta umowa pomiędzy Polską a Turcją w tym zakresie na pewno nas do tego zbliża” – dodał.

Jak zaznaczył, „współpraca polsko-turecka w zakresie obronnym jest bardzo istotna”. „Podczas rozmów pana prezydenta Dudy z panem prezydentem Erdoganem taka kwestia była bardzo mocno stawiana: bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego, kwestie relacji NATO-Rosja, kwestie tego, co się dzieje na Kaukazie, kwestie działań rosyjskich podejmowanych na wschodniej Ukrainie” – wymieniał Spychalski i dodał, że Polska i Turcja nie uznają aneksji Krymu. „Kwestie bezpieczeństwa były bardzo silnie podnoszone podczas tej wizyty” – zaznaczył.

Rzecznik prezydenta podkreślał też, że Turcja jest strategicznym sojusznikiem. Ankara zdecydowała się w kwietniu na rozmieszczenie w Malborku myśliwców F-16 w ramach wzmocnionej misji Air Policing. Od ubiegłego miesiąca rozpoczęto też loty patrolowe tureckich samolotów wczesnego ostrzegania E-7T nad Rumunią.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
andys
sobota, 19 czerwca 2021, 12:33

Kraj , który mysli tylko o bezpieczeństwie nie ma przyszłosci, popada w paranoję. Prezydent powinien zawieźć do Ankary pakiet propozycji współpracy gospodarczej i z podobnym pakietem załatwionych spraw wrócić do Warszawty.

Zator
czwartek, 3 czerwca 2021, 10:59

Erdogan dał mi do zrozumienia ze sztab generalny Coś knuje

rob ercik
piątek, 28 maja 2021, 08:22

Turcja strategicznym sojusznikiem ... następna Korea (Północna).

andys
poniedziałek, 31 maja 2021, 00:33

A kiedy wizyty w Paryzu, Madrycie, Londynie, Berlinie, Waszyngtonie, Pekinie i Moskwie? Ciagle te stolice krajów drugorzędnych (przepraszam za szczerość)!

KAR
środa, 26 maja 2021, 22:23

Strategiczny sojusznik? Pytanie tylko czy Turcy o tym wiedzą... :)

stary realista
środa, 26 maja 2021, 20:13

Ależ oni się miotają .Chyba dotarło, że jeśli interes będzie korzystny, to USA mogą nas przehandlowac .

Ppp
piątek, 28 maja 2021, 18:41

Z panicznych działań rządu wynika, że chyba już przehandlowali...

Oszołom
środa, 26 maja 2021, 16:12

Nawet szkoda komentować...

Tweets Defence24