Geopolityka

Rumunia zdecydowała o zakupie portugalskich F-16

Holenderskie F-16, fot. RNAF
Holenderskie F-16, fot. RNAF

Rumunia podpisała umowę na zakup 12 Portugalskich samolotów F-16 Falcon. Umowa została sfinalizowana po zakończeniu negocjacji technicznych oraz finansowych i uzyskaniu zgody na transakcję ze strony Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wartość kontraktu to 628 mln euro.

Umowa obejmuje nie tylko same samoloty. Wartość kontraktu wskazuje iż maszyny przejdą pewną modernizację i remonty. Prace przeprowadzi portugalska OGMA-Indústria Aeronáutica de Portugal we współpracy z brazylijskim Embraerem. Co ciekawe, Portugalia dokupiła 3 samoloty F-16 z zapasów U.S. Army, aby zrealizować ta umowę.

Dostawy zaplanowano na lata 2016-2017. W Portugalii przejdzie też szkolenie 9 rumuńskich pilotów i 75 członków personelu technicznego. Tym samym Rumunia stanie się drugim, po Polsce, krajem byłego Układu Warszawskiego posiadającym samoloty F-16 Falcon. Zastąpią one w Rumuńskich Siłach Powietrznych mocno już przestarzałe myśliwce MiG-21 Lancer.

Komentarze (2)

 1. wurth

  My też powinnismy wymienić Su-22 na F-16. Block 15MLU pewnie ma większe mozliwości niż nasze SU.

 2. grzegorz

  Rumunia stanie się drugim, po Polsce, krajem byłego Układu Warszawskiego.Drugim naiwnym, który wyrzuca pieniądze na przestarzałe nieloty.Notabene czy są to rzeczywiście portugalskie f-16 a może podobnie jak tzw. "nasze" są jednak własnością USA, że muszą się pytać o zgodę na sprzedaż.W dodatku mają mieć przeszkolonych 9 pilotów a kupić 12 maszyn.Jestem ciekaw ile polska zarobiła na sprzedaży Miga 21 do stanów?

  1. gromko pierdziejew

   Nieloty? Skąd to wiesz? Twoja wiedza mnie przytłacza.

  2. Darek

   twa wiedza jest na poziomie ,,dziennikarza" z onetu albo wyborczej, tam jest sporo znafców merytorycznych inaczej. Choć ciekaw jestem sk ad czerpiesz tę wiedzę.... wątek o nielotach i nie naszych F-16 prawie tajemny ;)

  3. kim jong

   sam jest nielotem to pewnie zaświtało w szarych komórkach że inni też...