Reklama

Siły zbrojne

Rozpoczęto ćwiczenie Renegade/Sarex

Fot. www.mw.mil.pl
Fot. www.mw.mil.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o rozpoczęciu ćwiczenia Renegade/Sarex- 15/II, które - prowadzone przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych - potrwa do 15 października. Jego celem jest sprawdzenie stopnia przygotowania podmiotów cywilnych i elementów resortu obrony narodowej do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz przeciwdziałania atakom terrorystycznym na terytorium Polski.

Zakres ćwiczenia obejmuje prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach morskich i lądowych, a także przeciwdziałanie atakom terrorystycznym z powietrza. Scenariusz zakłada wystąpienie rozmaitych zdarzeń o zróżnicowanym charakterze. Uczestniczące w ćwiczeniu elementy resortu obrony narodowej i podmioty cywilne będą prowadzić, między innymi, akcję poszukiwawczo-ratowniczą po katastrofie samolotu pasażerskiego, działać w przypadku naruszenia strefy ograniczenia lotów, czy też przeciwdziałać próbie ataku na ważne obiekty użyteczności publicznej z wykorzystaniem opanowanego przez terrorystów statku powietrznego. Częścią ćwiczeń będzie przeprowadzona w wielu regionach Polski próba systemu powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności przed zagrożeniami.

Gotowość do reagowania na powyższe wydarzenia będą ćwiczyć następujące podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie: Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami, Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmeria Wojskowa, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego SZ RP, Straż Graniczna, Policja, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Państwowa Straż Pożarna, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, Urząd ds. Cudzoziemców, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego, Grupa Karkonoska GOPR, Urząd Morski w Gdyni oraz administracja rządowa.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ZIXER

  Ciągle ćwiczą powiadamianie, a ja się pytam gdzie zwykły obywatel ma się udać gdy usłyszy prawdziwy sygnał ( nie ćwiczebny ) na cmentarz?? Swoi ludzie listy ewakuacyjne z przydziałami do schronu już dawno dostali, to po co syreny??? nie można ich SMS powiadomić? Wyją syrenami żeby zachować pozory.

 2. Kilo

  Fajnie, ze beda cwiczyc. Zobaczymy, kto bedzie oceniac wyniki. Obstawiam, ze znowu sie uda I wygraja.

 3. mł referent ds niejasnych

  #Przeciwdziałanie atakom terrorystycznym??! no ale w Polsce jest 100 tyś Policjantów to jest za mało żeby dbać o porządek? Takie ćwiczenia zrobili ostatnio w USA #jade helm zwykli ludzie szybko zorientowali się że nie są to zwykłe ćwiczenia przewidywano tam ćwiczenie polegające na tłumieniu zamieszek masowych aresztowaniach i wybudowano obozy "koncetracyjne" Ruchy wojsk były we wszystkich stanach południowych w usa A teraz Polska i dziwne działania rządzących z ugrupowania PO tajemnicze zakupy transporterów opancerzonych dla Policji ( czyżby ZOMO reaktywacja? ) teraz zaangażowanie wojska do działań zupełnie innych niż WP jest powołane do tego udział w tych ćwiczeniach wojsk obcych krajów ( to kolejna zagadka po ustawie 1066 ) Zbyt dziwaczne to wszystko na fb i YT aż się gotuje czasem nie wiadomo co o tym myśleć Nie ostrzegają przed tymi ćwiczeniami ludzie są w strachu syreny wyją, helikoptery nad głowami latają, Niemcy na ulicach to dla starszych ludzi jest mocne przeżycie.

  1. lechu

   Bredzisz gościu!

  2. Viktor

   Przypadek? Nie sądzę.

  3. alamo

   Czytanie ze zrozumieniem się kłania, czy celowa dezinformacja? 1. Mowa jest o przeciwdziałaniu terroryzmowi z POWIETRZA (tego dotyczą te ćwiczenia). 2. Jak nie wiadomo co o tym myśleć, to czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł ( informują o tym i ostrzegają): http://lodz.uw.gov.pl/page/3506,komunikaty-rso---ogolne.html

Reklama