Geopolityka

Rozpoczął się nieformalny szczyt "rosyjskiego NATO" poświęcony Afganistanowi

W stolicy Kirgistanu rozpoczął się nieformalny szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym- fot. OUBZ
W stolicy Kirgistanu rozpoczął się nieformalny szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym- fot. OUBZ

W stolicy Kirgistanu rozpoczął się nieformalny szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) poświęcony tematyce opuszczenia Afganistanu przez siły NATO. Prawdopodobnie wśród poruszonych na nim tematów znajdzie się kwestia powołania wspólnych sił powietrznych i uszczelnienia granicy tadżycko- afgańskiej.OUBZ skupiający Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan jest zaniepokojony perspektywą opuszczenia Afganistanu przez wojska Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego dominującym tematem szczytu będzie konieczność wzmacniania potencjału militarnego całego sojuszu tak, aby był przygotowany na wydarzenia 2014 roku.

Zobacz także: „Rosyjskie NATO” będzie miało własne siły powietrzne

Wiceminister obrony Rosji Anatolij Antonow poinformował wczoraj o wzmocnieniu rosyjskiej bazy lotniczej w Kirgistanie. Chodzi o Kant, które miałoby stanowić element wspólnych Kolektywnych Sił Powietrznych OUBZ. Ich sformowanie jest traktowane priorytetowo przez "rosyjskie NATO" o czym zapewnił sekretarz generalny Nikołaj Bordjuża. Tylko w ten sposób będzie można efektywnie przetransportować i osłonić siły szybkiego reagowania, które są sukcesywnie rozwijane i liczą dziś około 20 tys. żołnierzy. Temat ten zapewne będzie omawiany dziś szczegółowo w Biszkeku.

Przeczytaj również: Rosyjskie NATO wzmocni granice Tadżykistanu

Ponieważ 18 maja OUBZ poinformowało, że Tadżykistanowi zostanie zaproponowana wszelka możliwa pomoc w celu zabezpieczenia jego granic po 2014 roku, również ewentualne rozmieszczenie rosyjskich pograniczników na granicy afgańsko- tadżyckiej znajdzie się prawdopodobnie w agendzie szczytu. Jest to niemal pewne w kontekście rozmów bilateralnych, które po nim nastąpią. Chodzi o spotkania prezydenta Rosji z prezydentami Kirgistanu i Tadżykistanu.

Pozostały katalog spraw omawianych przez państwa OUBZ powinien mieć już standardowy charakter. Będzie zatem dotyczył kwestii wzrastającego przemytu narkotyków w regionie i potencjalnych źródeł niestabilności w tym konfliktów etnicznych.

Piotr A. Maciążek

Komentarze