Reklama

Geopolityka

Rozkwit stosunków azerbejdżańsko- węgierskich. W tle energetyka

Fot. SOCAR
Fot. SOCAR

28 listopada br. podczas swojej wizyty na Węgrzech azerbejdżański wicepremier Abid Sharifov spotkał się z węgierskim sekretarzem stanu odpowiedzialnym za zewnętrzne stosunki gospodarcze.


To kolejny etap intensyfikacji relacji Budapesztu i Baku. 2 października przedsiębiorcy z Azerbejdżanu dostali zaproszenie do udziału w projektach inwestycyjnych na Węgrzech. W październiku premier Węgier Wiktor Orban zapowiedział dywersyfikację źródeł energii w postaci planu sprowadzania azerskiego gazu przez Rumunię.We wrześniu delegacja azerskiego biznesu na czele z Ministrem Rozwoju Gospodarczego tego kraju Szhinem Mustafajewem odwiedziła Budapeszt i wzięła udział w Węgiersko- Azerskim Forum Biznesu. Wysoka dynamika stosunków bilateralnych wynika z pewnego wydarzenia...


Węgry wydały bowiem niedawno Azerbejdżanowi azerskiego żołnierza, który podczas ćwiczeń Partnerstwa dla Pokoju odbywających się nad Balatonem w 2004 roku zamordował ormiańskiego wojskowego. Po jego ekstradycji i okrzyknięciu go bohaterem przez Prezydenta Ilhama Alijewa (został odznaczony, morderstwo wykorzystano propagandowo w związku z konfliktem o Górski Karabachem) Erywań zerwał kontakty dyplomatyczne z Węgrami. Sytuacja ta jak widać przekłada się na zintensyfikowanie współpracy gospodarczej pomiędzy Węgrami i Azerbejdżanem.


(PAM)

Reklama

Komentarze

    Reklama