Reklama

Polityka obronna

Rozbito nielegalną „wytwórnię” okrętów podwodnych

Policja kolumbijska rozbiła organizację narkotykową specjalizującą się w budowę okrętów podwodnych – fot. Wikipedia
Policja kolumbijska rozbiła organizację narkotykową specjalizującą się w budowę okrętów podwodnych – fot. Wikipedia

Policja kolumbijska powiadomiła o rozbiciu organizacji narkotykowej, która specjalizowała się między innymi w budowie miniaturowych okrętów podwodnych.

Zbudowane metodą chałupniczą okręty podwodne były później wykorzystywane do przemytu narkotyków do Stanów Zjednoczonych i miały być również stosowane na kierunku europejskim. Najczęściej są one wysyłane z zatoki Uraba na granicy pomiędzy Panamą i Kolumbią (Morze Karaibskie).

Trwające dwa lata przygotowania do operacji zakończyły się aresztowaniem wielu członków organizacji w tym jej szefa Alexandra Giraldo Santa o pseudonimie „Inżynier”. Jego specjalnością były między mobilne pralnie na samochodach (wykorzystywane jako przykrywka nielegalnej działalności) oraz budowane z włókna szklanego miniaturowe okręty podwodne.

Były to niewielkie jednostki pływające o autonomiczności 48 godzin, obsługiwane przez 4 osoby, które mogły przewieźć ponad siedem ton narkotyków. Jak dotąd władzom udało się przechwycić 3 takie jednostki z 22 tonami kokainy na pokładzie.

Reklama

Komentarze (20)

 1. wodnick

  Dla naszej MW, do działań na bałtyckiej 'kałuży' nic lepszego nie potrzeba. Bywały czasy, że przez zamarznięty Bałtyk saniami do Szwecji i na Bornholm jeżdżono.. A na Bałtyku i tak mamy jednego 'wroga' - nie do pokonania .. Jakie byśmy nie mieli okręty podwodne Bałtyk za płytkim morzem na działanie podwodniaków, na drogim sprzęcie.

 2. JaJakoBYły

  Niestety, jesteśmy daleko za "III ŚWIATEM". Mafia potrafi wybudować łodzie podwodne a Polska?

  1. Alefa

   POLACY WSZYSTKO POTRAFJA TYLKO MUSZĄ WYWALCZYĆ SOBIE MOŻLIWOŚĆ RZADZENIA WLASNYM KRAJEM.

 3. poinformowany

  Narco Subs :) zdjęcie z jednej z kart do Andean Abyss

 4. Siemoniak

  Może pogadać z Kolumbijczykami i dla Polski kupić takie jednostki.

 5. Enoz.

  Piszą, że przechwycili, a gdzieś indziej było napisane, że oni porzucali stare łodzie. Po prostu było ich stać na zrobienie nowych...

 6. polak

  to juz mafia buduje okrety podwodne a my nie potrafimy....

  1. jaan

   Ich mafia ma już 40 lat. A nasza kilkanaście.

 7. Siara

  ,, mają rozmach sku...... "

 8. Wosiu

  Okret to jest wojenny, to były tylko łodzie podwodne.

 9. f666

  "Rozbito nielegalną „wytwórnię” okrętów podwodnych" - SMIESZNE szczególnie to "nielegaląnawet legalnych : ! A u nasz w kraju NATO nie ma nawet legalnych "wytwórni okrętów podwodnych" . Może należy zejśc do podziemia aby wzmocnić sie obronna kraju ?

 10. parsifal

  Szkoda że rozbili, nasz MON mógłby u nich zamówić (taka alternatywa do Scorpene) - byłoby tanio i szybko.

 11. DaVinciRoman

  No tam to sie okrety podwodne nawet w dzungli buduje :-) a u nas gow... !!! okret z wlokna szklanego to jest dopiero pomyslowosc :-D wiadomo ze cisnien duzych nie wytrzyma ale tu chodzi o to ze u nas nawet czegos takiego nie daja rady zrobic . Kolesiostwo , zlodziejstwo , banda , zdrajcy !!!

 12. Kuba

  Zatrudnić ich w polskiej marynarce. Tanio i skutecznie

 13. JaJakoBYły

  Zatrudnić tych SPECJALISTÓW w stoczni (pseudo) Marynarki Wojennej. Ale chyba nie zainteresowałby ICH taki kontrakt. Myśle, ze warunki w kolumbijskim więzieniu maja lepsze niz główny konstruktor w upadłej stoczni MW w Gdyni. Szkoda, nasza MW nadal będzie TRENOWAŁA na SUCHO

 14. JaJakoBYły

  Niestety, jesteśmy daleko za "III ŚWIATEM". Mafia potrafi wybudować łodzie podwodne a Polska?

 15. Sławek

  To wytwarzanie okrętów podwodnych jest nielegalne?

 16. Baja bongo

  A może by tak u nich zamówić kilka takich łodzi i przemycać jabłka do Rosji

 17. PL

  Hmm moze oni mogli by zbudowac OP dla nas

 18. Zaskoczony

  Wohoo! A ja myślałem, że tylko Polak potrafi jak coś chce. Brawa za inwencję i kreatywność !

 19. jaan

  Jeżeli nie planujemy kupować okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi, to może powinniśmy zaprosić do dialogu technicznego tych Kolumbijczyków. Będzie taniej. Pewnie zgodzą się na przeniesienie swoich stoczni do Polski.

 20. ito

  "Nielegalna wytwórnia okrętów podwodnych"? o żeby budować jednostki podwodne trzeba mieć jakieś specjalne pozwolenia? Poza tym z materiału wynika, że były to raczej statki. Więc tytuł powinien brzmieć może raczej: policja rozbiła należącą do kartelu narkotykowego wytwórnię podwodnych jednostek przemytniczych- albo jakoś podobnie?

Reklama