Rowhani chce przekazać światu przesłanie "pokoju i stabliności"

24 września 2019, 12:40
oz57kp_d59559857adf80c365372b5d05f29946
Prezydent Iranu Hasan Rowhani / Fot. Mohammad Ali Marizad / Wikimedia Commons/CC BY 3.0
Reklama

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział w poniedziałek w Nowym Jorku, że chce przekazać światu przesłanie "pokoju i stabilności". Natomiast irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył na Twitterze, że nie ma możliwości zawarcia nowej umowy nuklearnej ze światowymi mocarstwami.

"Naszym przesłaniem dla świata podczas debaty w ONZ będzie pokój i stabilność. Chcemy jednak powiedzieć światu, że sytuacja w Zatoce Perskiej jest bardzo napięta" - powiedział Rowhani po przylocie do USA w przeddzień debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Rowhani już dwa dni temu zapowiedział, że na forum ONZ zaprezentuje plan współpracy państw regionu w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa w ważnym dla eksportu ropy regionie Zatoki Perskiej.

Za pomocą inicjatywy <<Koalicja nadziei>> chcemy zaprezentować w ONZ plan pokojowy dla Zatoki Perskiej, cieśniny Ormuz i Morza Arabskiego

Hasan Rowhani, prezydent Iranu

 Tymczasem szef irańskiego MSZ oświadczył, że Iran wyklucza możliwość negocjowania nowego porozumienia atomowego z głównymi mocarstwami. Zdaniem Zarifa partnerzy europejscy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań, wynikających z umowy nuklearnej z 2015 r.

"Paraliż E3 w wypełnianiu ich zobowiązań bez zgody USA jest wyraźny od maja 2018 r. ... Żadna nowa umowa nie jest możliwa, obowiązuje obecna" - napisał Zarif na Twitterze.

Umowa nuklearna została zawarta w 2015 roku, ale w maju 2018 r. wycofały się z niej USA. Od tamtej pory wszyscy pozostali sygnatariusze niejednokrotnie potwierdzali chęć utrzymania jej w mocy, zadanie to jest jednak trudne. Irański rząd wprawdzie deklaruje gotowość do rozmów, ale zapowiedział też, że jeśli nie otrzyma zezwolenia na eksport swojej ropy, co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania, zawarte w porozumieniu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
i tyle ...
piątek, 27 września 2019, 13:52

O czym jest ten artykuł ? o Irańskim przesłaniu przedstawionym na forum ONZ czy o porozumieniu atomowym, z którego wycofały sie tylko i wyłącznie USA ?? Prezydent iranu przedstawił projekt, którego głównymi założeniami to poszanowanie a takze WYCOFANIE z tamtego rejonu WOJSK USA, które stanowią główne zagrożenie pokoju w tamtym rejonie. Warto by było na ten temat artykuł popełnić...

Tweets Defence24