Reklama

Geopolityka

Rosyjskie Kalibry zaatakowały cele w Syrii [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o wykonaniu przez okręty Eskadry Śródziemnomorskiej kolejnego ataku rakietami manewrującymi systemu „Kalibr” na obiekty zajmowane przez bojowników tzw. państwa islamskiego w Syrii.

Pociski wystrzelono z okrętu podwodnego „Krasnodar” (projektu 636.6 typu Warszawianka) oraz dwóch okrętów nawodnych: fregaty „Admirał Essen” i fregaty „Admirał Grigorowicz (obie projektu 11356). Każda z tych jednostek wystrzeliła po dwie rakiety manewrujące 3M14 systemu „Kalibr”.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem celem rosyjskich pocisków były stanowiska dowodzenia i składy amunicji tzw. państwa islamskiego rozlokowane w okolicach miejscowości Akerbat w prowincji Hama w Syrii.

Zgodnie z oceną rosyjską, ugrupowania terrorystyczne próbują nocą wydostać się z rejonu Rakki do Palmiry wykorzystując tzw. „południowy korytarz”. Przegrupowanie odbywa się w prowincji Hama, gdzie znajduje się jeszcze wiele magazynów broni, amunicji i paliwa oraz stanowiska dowodzenia islamistów z Daesh. Są one systematycznie rozpoznawane przez wywiad rosyjski, a później niszczone za pomocą lotnictwa lub rakiet manewrujących.

O ataku przeprowadzonym z wykorzystaniem okrętów Rosjanie poinformowali wcześniej Izrael i Turcję.

Reklama

Komentarze (17)

 1. janusz

  ruskie tymi pukawkami nic nie zrobia

 2. gosc

  Ciekawe dlaczego nikt z was nie zauwazyl, ze to jest typowy pokaz sily i odpowiedz na zestrzelenie Su-22. Dlaczego akurat teraz skoro dawno nie uzywali Kalibrow? Macie odpowiedz. Aby Amerykanie uwazali bo oprocz S-400 maja tez Kalibry w Syrii.

  1. PL

   Mają tam swoje s-400 ale jak amerykańskie rakiety leciały na syryjską bazę to ani jednej nie zestrzelili :)

 3. SEA

  Ta akurat rakieta, z takim ładunkiem to jakieś nieporozumienie. Koszt rakiety, jej transportu i dostarczenia w cel, (jeżeli nie jest to np centrum bojowe) nijak się ma do końcowego efektu czyli skutków zniszczenia.

 4. Woron

  Są już zdjęcia ze skutków ataku, tylko jeden kalibr doleciał do celu i dokonał niewielkich uszkodzeń.

  1. oron

   Woron - poprawka już na znanym ...... są aktualne zdjęcia z stacji amerykańskiej pokazujące skutki tych 6 rakiet . Żadna nie chybiła sukces 100% .

 5. ja

  Ciekawe ujęcia zdjęciowe jak z lat ataku na Irak usa . Uczą się robić przekaz dla opinii lub wroga . Kto to wie - my możemy tylko zazdrościć że sami nie posiadamy takiego lub podobnego uzbrojenia . Kołderka za krótka i tyle .

  1. Polanski

   Jak się zazbroją na śmierć to zobaczymy.

 6. jaro

  Nowe rosyjskie okręty wyglądają ogólnie dość współcześnie, tylko te maszty jakby żywcem ściągnięte z okrętów radzieckich. No i jakby nieco przeciążone - coś chyba za dużo tych Kalibrów pakują w stosunku do tonażu. Ciekawe, jaką mają dzielność. Nasuwa mi się analogia do rosyjskich pancerników z czasów wojny z Japonią. Kto się interesuje, to zrozumie, o co mi chodzi. Oczywiście, to tylko takie "wizualne" przemyślenia.

  1. Davien

   Jaro, fregaty przenoszą 8 rakiet, OP do 8 więc nie są przeciażone. Inna spraważe te 8 rakiet to ich całe uzbrojenie tej klasy i muszą wybierac czy pociski przeciwokrętowe czy do ataku na cele naziemne.. co do masztów zgoda, troche dziwnie to wyglada.

 7. Pomijając pokaz siły i możliwości jakim niewątpliwie był ten ostrzał, można odnieść wrażenie, że tylko Rosja walczy z ISIS w Syrii tak na poważnie, bo cała reszta próbuje tam coś ugrać dla siebie...

 8. Polanski

  Zaatakowały. Ale czy zniszczyły?

 9. Riddler

  Ten przedostatni atak na video wygląda, jak po uderzeniu zwykłej bomby, z góry, może OFAB-250? Natomiast ostatni atak kalibrem najlepszy.

  1. yaro

   To chyba ten arsenał wybuchł… na innych stronach podali… ze zniszczono arsenał.

  2. mux

   Może ten przedostatni wybuch to efekt uderzenia wersji balistycznej, a nie manewrującej, bo przed wybuchem nie widać, żeby nadlatywał z którejkolwiek strony pocisk Z drugiej strony na ujęciu nie widać nawet spadającej bomby, więc nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że to detonacja podłożonego ładunku wewnątrz budynku.

  3. gFX

   Na wszystkich jest atak od strony mniej więcej północnej. A na przedostatnim eksplozja następuje od zachodu, i to zupełnie nie wygląda na atak kalibrem (którego nigdzie nie widać na żadnej klatce). Wygląda to na jakaś doklejkę.

 10. konwoj

  Eksplozja tego ostatniego robi wrazenie. Calkowita destrukcja celu.

  1. Butan

   Gdyby Tomahawki tak potrafiły to z tego lotniska została by czarna dziura po tym jak wleciało w nie 59 sztuk.

 11. jizek

  to sie im oplaca? bo totnisko maja niedaleko, taniej bylo by samolotem zi bombami. pokazowe juz raz robili. dziwne

  1. yaro

   Może gdyby samoloty leciały w to miejsce to by ktoś ich ostrzegł, więc woleli rakietami te lecą nisko i gorzej je zobaczyć.

 12. Polanski

  Jak by tak ze 100 wystrzelili to może by coś było. Upsss! Zapomniałem. 100 to oni mają wszystkich w całej Rosji.

  1. Polanski II

   ale te sto wali tak jak 10000 amerykańskich rakiet, zawsze trafiają w cel i to jest cała tajemnica skuteczności rosyjskich rakiet

  2. Bb

   Dobrze, że my mamy więcej... To co mają wystarczy do cofnięcia nas do czasów 18-19 wieku. Pozdrawiam.

  3. Azza

   Nawet jeśli to i tak więcej niż pozostałe 140 armii świata razem wzięte.

 13. Lp33lp33

  Pokaż siły. Wojna się zbliża .Rosjanie pokazują że jak dojdzie do konfliktu to mają czym działać. Chodzi o dostrzeżenie,

 14. KrzysiekS

  I dlatego SkyCeptor+AMRAAM-ER byłby idealnym duetem w NARWI.

 15. AWU

  Zastanawia mnie fakt że prowincja Hama kilka minut lotu na wschód od rosyjskiej bazy w Latakii? Jaki więc cel bombardowania celów tam znajdujących się pociskami z okrętów? Marketing? Nieudolność lotnictwa używającego niekierowane bomby z zapasów ZSRS?

  1. Davien

   Albo chęć pokazania się po ataku rakietami balistycznymi przez Iran. bardziej ciekawe jest czemu musza używać aż trzech okrętów do wystrzelenia 6 pocisków.

  2. UWA

   wystrzelono tylko 6 więc jest jeszcze trzecia ewentualność, ćwiczenie współdziałania załóg okrętów tym bardziej, że odpalano również z pod wody

  3. Jazzon

   Trening. Możliwe też że rakietom konczył się okres 'przydatności do spożycia' i trzeba bylo coś z nimi zrobić.

 16. yaro

  Podają, że udało się wysadzić cały arsenał z bronią.

 17. testy praktyczne

  Rosja podała, że do 2022 co drugi rosyjski okręt będzie wyposażony w Kalibry.

Reklama