Geopolityka

Rosjanie rozpoczynają modernizację indonezyjskich śmigłowców Mi-35P

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Rosyjski koncern „Wiertoliety Rossii” poinformował o rozpoczęciu przygotowań do organizacji transportu indonezyjskich śmigłowców bojowych Mi-35P do Rosji, gdzie rozpocznie się ich remont i modernizacja. Prace będą prowadzone w lotniczych zakładach remontowych w Obwodzie Kaliningradzkim.

Umowa na remont helikopterów Mi-35P została zawarta przez koncern „Wiertoliety Rossii” (wchodzącego w skład korporacji Rostiech) we wrześniu 2016 r. Prace mają być zrealizowane w 150. ARZ (lotniczych zakładach remontowych) w miejscowości Lublino w Obwodzie Kaliningradzkim.

W ramach przygotowań, od 28 listopada 2016 r., trwa demontaż, konserwacja i przygotowanie śmigłowców wraz z wyposażeniem do wysłania do Rosji. Remont ma polegać m.in. na dostawie nowych łopat wirnika, co ma zostać zrealizowane do końca drugiego kwartału 2017 r.

Kontrakt „indonezyjski” jest w Rosji przedstawiany jako sukces, jednak w rzeczywistości przypomina o niepowodzeniu, jaki koncern „Wiertoliety Rossii” odniósł w Indonezji. Kraj ten bowiem wprowadził do służby jedynie pięć śmigłowców bojowych Mi-35P, które zostały przekazane w 2003 i 2010 r.

Pomimo tego, że Indonezyjczycy mieli możliwość zapoznania się z możliwościami rosyjskich helikopterów, ostatecznie zdecydowali się na zakup kolejnych tej klasy maszyn nie w Rosji, ale w Stanach Zjednoczonych. Wybrano osiem śmigłowców AH-64D Apache Block III Longbow, za które zdecydowano się zapłacić 1,42 miliarda dolarów.

Komentarze (3)

 1. Baza49

  Bądźmy szczerzy. Nie ma odpowiednika klasy Mi24/35.

  1. Davien

   Był taki odpowiednik czyli S-67 Blackhawk, pod wieloma względami lepszy do Hinda ale z powodu zmiany założeń nie wszedł do słuzby, na to miejsce kupiono AH-64.

 2. yaro

  Myślałem, że kontrakt na Apache był rzędu przynajmniej 30 sztuk, a tu wyszło, że Mi35 kupiono 5 a Apache'y 8 --- Mi jest śmigłowcem bojowo transportowym a nie czysto bojowym Apache jak najbardziej bojowy w sumie uzyskali co chcecie desant przeniosą i będą chronić śmigłowcami Mi a Apache posłużą do pełnego ataku. Dla mnie zakup jak najbardziej racjonalny.

  1. vvv

   zapomnieli dodac ze ah-64d konkurowal z mi-28n

  2. Davien

   Mi-35P jest eksportowa nazwą Mi-24P ,( Mi -35 to zupełnie inna maszyna), to dośc stary śmigłowiec, który wszedł do służby 30 lat temu więc na pewno nie mógł startowac razem z Apache-ami w przetargu

 3. Anty c-cal przed 500 +

  Ot i tyle w temacie "platform do wszystkiego. Nie grozi im raczej armia pancerna ale na 5" bwp-35" - 8 niszczycieli +hellfire sztandarowego od Australii po France