Reklama

Siły zbrojne

Rosja: zmodernizowane T-72B3 dla Zachodniego Okręgu Wojskowego

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY SA 3.0.
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY SA 3.0.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że do jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego trafiła kolejna partia zmodernizowanych czołgów T-72B3.

Czołgi T-72B3, które trafiły do oddziałów pancernych ZOW, to wersja T-72B3(M) (czasami określana również jako T-72B4), wyposażona w nowy system kierowania ogniem i panoramiczny przyrząd obserwacyjny z termowizorem dla dowódcy czołgu. Czołgi T-72B3 dysponują też możliwością użycia pocisków podkalibrowych nowego typu o zwiększonej przebijalności pancerza, a nowa wersja otrzymała również pancerz reaktywny Relikt w miejsce Kontakt-5. Nowy jest też silnik W92S2 (W92S2F) o mocy 831 kW (1130 KM) z automatyczną zmianą biegów, pozwalający osiągnąć prędkość maksymalną do 75 km/h na drodze utwardzonej i 60 km/h na gruntowej (dane firmy UrałWagonZawod, przeprowadzającej modernizację).

Czytaj też: Najnowsze wersje T-72. Pancerna pięść wojsk lądowych Rosji

Nie podano dokładnej liczby dostarczonych pojazdów, mają one zastąpić pozostające wciąż w służbie czołgi T-72B1.

Rosja w ostatnich miesiącach wzmacnia potencjał pancerny, szczególnie jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego. Na obszarze całego kraju tworzone są także nowe dywizje, powstające na bazie istniejących już jednostek. Co najmniej trzy spośród nowoformowanych dywizji mają zostać rozlokowane na kierunku zachodnim.

Komentarze (9)

 1. pytanie do fanbojów

  Jak te rosyjskie czołgi są takie dziadowskie wg "znafcuf" z tego forum, to dlaczego Kuwejt chce kupić T-90MS zamiast wspaniałych amerykańskich Abramsów czy Leo2?

  1. NN

   Bo T-90MS kosztuje połowę Leo2/Abramsa.

  2. d.

   Może nie tylko czołg, także kontraktowa załoga znacznie tańsza jest rosyjska od europejskiej ?

  3. Davien

   Jak na razie to nic nie kupuje tylko toczą sie podobno rozmowy,

 2. wojak

  U nas jest po prostu gigantyczna biurokracja co hamuje wszystko.politycy, grupy interesu,lobbysci,zwiazki zawodowe,wplywy obce.....duzo by wymieniać.wielkie zamieszanie a efekt koncowy kazdy widzi.

  1. kim1

   To kto doprowadził do takiej biurokracji? Kto głosował za taką biurokracją? Jak mówię znajomym, że trzeba całkowicie zmienić ten kraj to patrzą na mnie jak na człowieka z innej planety. Później nie oczekujmy, że będzie lepiej w temacie obrony naszego kraju.

 3. polak mały

  Modernizacja T73 do wariantu B3, nawet M, to wyraz bezsilności i desperacji. Konstrukcja bazowa jest oparta na koncepcji wymyślonej jeszcze w latach 40tych (T44, T54) - lekki, ciasny. Efektem jest pudełko, które mieści mało amunicji, no chyba, że mówimy o zapasie poza karuzelą, ma niski potencjał modernizacyjny, pancerz - przód do 30 stopni w bok jest w miarę, boki - jak puszka konserw. Nie da się tego nawet dopancerzyć, bo masa będzie za wysoka, ie wytrzyma tego podwozie, a silnika większego wsadzić się nie da, tzn, da się - turbinowy, jak w T80, ale jakoś nieszczególnie był oceniany ten wóz. W efekcie - w latach 80tych czołgi Zachodu górowały nad T72/T80, a teraz znowu górują nad tymi zmodernizowanymi. Nic się nie zmieniło poza tym, że Rosja ma tych T72 jakieś 10x mniej niż za czasów ZSRR. O ile wtedy można było śmiało przypuszczać, że zmasowany atak zakończy się ciężkimi stratami, ale pozwoli na przełamanie obrony (stąd drastyczne pomysły typu miny jądrowe montowane w studzienkach kanalizacyjnych na przesmyku Fulda), to teraz....mogą liczyć tylko na ciężkie straty. Grozę sytuacji powiększa to, że T14 to najwyraźniej ślepa uliczka. Czołg zbyt drogi i skomplikowany do wielkoseryjnej produkcji. Stąd albo w ogóle zarzucą ten projekt i skonstruują zupełnie nowy czołg w konwencjonalnym układzie, albo wypuszczą małą serię (100-200-300?) szt., która będzie służyć nie wiadomo do czego. Może zrobią jednostki mieszane - T14 +T72/90? A może wyposażą jedną dywizję w T14? Osobiście obstawiam, że po cichu wycofają się z projektu a za jakiś czas wybuchnie wielka rewelacja - nowy rosyjski czołg. Oczywiście najlepszy na świecie.

  1. dim

   Może po prostu czołg to tylko nośnik, a ważne jest co się weń włoży, nań założy i jak wyszkolona będzie załoga ?

 4. realista

  I tyle w temcie T14 Armata / Awaria

  1. Davien

   No, w końcu zaczynaja robić te 100 które juz miały dawno być i moze je zrobia do tego 2020r, tylko wtedy miało ich być 2300:))

 5. zęza

  Upadek armii ma swój początek w 1989 r.Wszystkie dotychczasowe rządy przyczyniały się do wywieszania białej flagi nad koszarami i poligonami.Od 2007 wręcz nabrało znamion likwidacji armii. Zacofanie sprzętowe, szkoleniowe widać gołym okiem, nie trzeba być fachowcem by to stwierdzić. Zmienia się to ostatnio ale czas trudno nadrobić, potrzeba na to kilkanaście lat i sporo kasy.

 6. KrzysiekS

  Leo już nie kupimy dlatego modernizacja do PT-17 (plus nowa amunicja) chyba jest zasadna. Pytanie co z czołgiem następnej generacji trzeba już o tym myśleć żeby się nie obudzić za późno.

  1. ZpSo

   Zostaje Hiszpańskie Leo 2a4 zużyte, i tyle, nie ma od kogo odkupić, Abramsy by się przydały, bo Merkava jest po za naszym zasięgiem, zostaje kupno używanych Leo, lub Abramsy. Leo 3 powstanie dopiero w 2030, więc modernizacja tego co jest jest wręcz koniecznością.

 7. Marek1

  W sumie, to imponujące jest jak bardzo udało się Rosjanom zmodyfikować starego T-72B, tworząc z niego naprawdę niezły, b. mobilny i groźny dla każdego współczesnego MBT pojazd.

  1. zzzz

   Oni robią, u nas gadają choć mamy fabrykę t72

 8. dim

  Szczęka opada. Nie, nie na to co robią Rosjanie, oni zachowują się po prostu normalnie. Na dotychczasowe "decyzje" naszego MON szczęka opada. Czy to na pewno nie jest zupełnie planowy sabotaż ? A nawet jeśli nie jest, to czy naprawdę nie możemy my także mieć normalny MON ?

  1. Aro

   rzuć kilkadziesiąt miliardów złotych to może podgonimy, zejdź na ziemie i zauważ że nasza armia praktycznie od lat 80 się zwijała, więc jak byś chciał w 2 lata nadrobić prawie 40letnie opóźnienia? przemysł był sukcesywnie niszczony, kiedyś potrafiliśmy robić T72 a ostatnio nawet kadłuba nie potrafili pospawać, sabotażem to było rozbrajanie Polski w latach ubiegłych, no i trzeba się zdecydować, co chcemy, drogi, szpitale, edukacja? czy większe wydatki na zbrojenia? tu też trzeba iść na kompromis, Ruscy tych problemów nie mają

  2. yaro

   mówisz szczęka opada ? to przeczytaj to: ----------------------- Algierski portal Menadefense poinformował, że w pierwszym kwartale 2018 rozpoczną się dostawy rosyjskich bojowych wozów wsparcia BMPT-72 Terminator-2. Dostawy mają potrwać do końca 2019. Zamówienie dotyczy ponad 300 pojazdów, a kontrakt został zawarty w 2016. z ciekawostek jest to, że Izrael również kupi ten sprzęt

 9. jarkono

  Z naszymi T-72/PT-91 zrobił bym tak: kupić od Ukraińców licencję na 6TD-3 i modernizować sukcesywnie. Najpierw układ jezdny, napędowy, opancerzenie kadłuba i szeroko rozumiana elektronika. Następnie po dopracowaniu armaty 130mm (prace są zaawansowane) wymienić całą wieżę z armatą 130mm. Modernizacja rozłożona w czasie i mamy czołg o dużej mobilności 1500KM, dobrze opancerzony (Duplet lub jego nasz odpowiednik) i z wielką siłą ognia 130mm. Nasz przemysł by miał co robić, nabrał by doświadczenia i zyskał by czas na opracowanie czołgu następnej generacji.

  1. tsooo

   Ja myślę by zamontować ppk spike po bokach wieży u wszystkich t-72

  2. cf251

   obawiam się że zmiana kalibru czy armaty nic nie da bez nowoczesnej amunicji, 5 mm kalibru nic nie zmieni bez technologi pocisków ! potrzebne są pociski o przemijalności jak M829A4 i standardowych armatach

  3. Zet

   Modernizacja w cenie Leo A5