Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosja wzmocni armię "w każdych okolicznościach"

Rosyjski czołg T-14 Armata, w tle wozy T-72B3M (zdjęcie ilustracyjne). Fot. kremlin.ru.
Rosyjski czołg T-14 Armata, w tle wozy T-72B3M (zdjęcie ilustracyjne). Fot. kremlin.ru.

Rosja będzie nadal rozwijać swoje siły zbrojne i bez względu na okoliczności zrealizuje plany wzmocnienia wszystkich rodzajów wojsk oraz wyposażenia ich w nowoczesną broń - zapowiedział prezydent Władimir Putin w przesłaniu do absolwentów szkół wojskowych.

Treść przesłania opublikował w niedzielę Kreml. Putin nawiązał w nim także do Dnia Zwycięstwa przypadającego 9 maja, gdy Rosja obchodzi rocznicę zakończenia II wojny światowej.

"Lekcja Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, cała historia kraju uczy nas, że nasza armia powinna być zawsze silna, zdolna do odpowiedzi na wszelkie wyzwania i zagrożenia, do zapewnienia suwerenności i interesów narodowych Rosji" - oświadczył Putin.

"Z tego względu będziemy dalej rozwijać i doskonalić siły zbrojne" - zapowiedział. Podkreślił, że Rosja urzeczywistni "w każdych okolicznościach założone plany wzmocnienia wszystkich rodzajów wojsk", w tym - "wyposażenia ich w nowoczesną broń oraz sprzęt, włączając w to strategiczne systemy precyzyjne i hipersoniczne". Putin ocenił, że systemy te nie mają jeszcze odpowiedników na świecie.

Deklaracja o wzmocnieniu armii "w każdych okolicznościach" może być odczytywana jako sygnał, że Moskwa będzie kontynuować rozbudowę i modernizację armii nawet, jeżeli sytuacja gospodarcza ulegnie pogorszeniu wskutek pandemii koronawirusa.

Rosyjski prezydent wyraził też przekonanie, że w najbliższych latach rosyjska armia powinna zwiększyć intensywność wyszkolenia. Zapewnił, że państwo uczyni wszystko, co potrzebne, by zapewnić absolwentom uczelni wojskowych należyte warunki życia i służby.

PAP/Defence24.pl

Komentarze (17)

 1. Palmel

  nie dodał albo redaktor nie napisał że będzie mieszać i wtrącać wszędzie gdzie się da amerykanom

  1. Davien

   Wow, toz juz Rosja prosi USA o nowa kontrole zbrojeń i popatrz objecie nia broni hipersonicznej:) Wiec jak widac mieszac to moga sobie:)

 2. Hmmm

  Podobno wyciekło przemówienie Putina jakie ma być skierowane do marynarzy z Kuzniecowa przed ich wypłynięciem, jest krótkie i zwięzłe, Władimir mówi tylko "zapewne wielu z was zginie, ale jest to poświęcenie na które jestem gotów...".

  1. ... bo holowników już nam brakuje.

 3. Maciek

  W te akurat zapewnienia Wołodii wierzę. Choćby mieli trawę i pokrzywy żreć, na armię nie pożałują.

  1. Fanklub Daviena

   Rosja zbroi się za swoje i w porównaniu do USA, prawie nie ma zadłużenia. To USA zastawia ostatnie srebra rodowe i na zbrojenia wydaje co drugiego dolara z niesztywnych wydatków budżetowych. USA bankrutują na zbrojeniach jak Sowiety. W zasadzie już są bankrutem. :)

  2. Wania

   W zasadzie gdyby USA zaprzestały wydatków na nowe technologie to Rosja mogłaby ich dogonić może za 30 lat, co w dobie kryzysu i tak jest nierealne. Lotniskowców niet, samolotow 5 generacji niet, o bombowcach 5 generacji Rosja już nawet nie pisze. A że wydatki na wschodzie idą na armię kosztem społeczeństwa to wszyscy wiedzą od dawna. Od rewolucji. W końcu to kraj rad. Tam człowiek jest najmniej ważny.

  3. Davien

   Wow funku ale to wy musicie ciać wydatki na zbrojenia jak pokazuje los Liderów i 20380M, to wy prosicie USa o nowa kontrole zbrojeń i popatrz nałożenie ograniczeń na broń hipersoniczna, to u was wali sie budzet i musicie wydawac miliardy by utrzymac rubla na jako takim poziomie (75 rubli za dolara):) A codo zadłuzenia to krajom mającym jak Rosja status smieciowy sie nic nie pozycza.

 4. Major Major

  Hmm, zastanówcie się jakiej Rosji byście chcieli. Silna, jest zagrożeniem dla Polski i Europy, ale słaba jest podatna na wewnętrzne wojenki oligarchów i ewentualny atak Chin. Nie ma złotego środka w przypadku państwa o takiej wielkości i ze sporym potencjałem atomowym. Mnie bardziej interesuje, czy Rosja będzie neutralna w tym widocznym już gołym okiem konflikcie Chin i USA. W dużym stopniu od tego zależy nasza przyszłość a samo pisanie zjadliwych komentarzy na FR jest mało poważne. Uczmy się rozumieć politykę wielkich mocarstw. Ps. Chętnie bym widział na Defence24 podsumowanie tygodnia pana Jacka Bartosiaka. Ot, taki pomysł.

  1. Adam S.

   Co za pytanie. Przecież wiadomo, że Rosja nigdy nie będzie neutralna, że odbierze ostatni kęs chleba swoim obywatelom ( jak w 1933 roku) i kupi kolejny czołg, albo kolejnego trola, żeby szkodził Amerykanom, Hiszpanom, Brytyjczykom. Nam. Przecież przerabialiśmy to w historii wielokrotnie. Rosja musi się rozpaść, co najmniej na Rosję europejską i postkolonialne republiki azjatyckie. Straszenie Chinami niczego nie zmienia, bo Rosja - cała, czy w kawałkach - i tak cały czas jest przeciwko Zachodowi.

 5. Szach mat w jednym ruchu

  Jeszcze jedna mało uwaga z mojej strony w tym temacie. Od tamtego roku u mojego operatora tv w ofercie jest ukraiński kanał muzyczny. Zdziwiony byłem w piątek 8.05 kiedy w prawym dolnym rogu ekranu przez cały dzień widniała data 1939-1945! Byłem ciekaw co będzie następnego dnia. Nie było nic! Ot taki znak czasów. I zmian, które następują. Mam wrażenie, że to też dzięki kremlowi.

 6. Niuniu

  A jak tam zbrojenia nad Wisłą? Zatrzymane i kasa na walkę z recesją? Zamiast F35 - pomoc dla setek tysięcy prywatnych firm? Może odszkodowania dla restauracji i zakładów fryzjerskich/kosmetycznych które są zamknięte decyzją rządu RP? Strasznie się przejmujemy finansami FR i jej sposobem walki z kryzysem. A swoich problemów nie dostrzegamy.

  1. mac

   my nie udajemy mocarstwa jak wy

  2. Strasznie Cię uwiera krytyka Rosji, co?

  3. antyrrk

   Przyjedź nad Wisłę to się przekonasz.

 7. Janek

  No to zaczynamy odliczać czas do rozbicia wewnętrznego Rosji. Od ok miesiąca dopłacają do wydobycia ropy Ural średnio 10 dolarów za baryłkę. Zatrzymali całą gospodarkę ze względu na pandemię od 16.04 do 15.05 co kosztuje ich dziennie 1,3 mld dolarów, czyli ok 40 mld dol w plecy (a to dopiero początek) . Do tego by utrzymać kurs 75 rubli za dolara wyprzedają dziennie 2,5 mld dol rezerw walutowych . Czyli jest dobrze bo jak na razie 18.04 Rosjanie wstrzymali budowę 15 niszczycieli atomowych, będziemy obserwować dalej co się dzieje. Wszystko wskazuje na to że do 2024 r Rosja zacznie się rozsypywać, czego oczywiście Rosji życzę, nie żebym miał coś przeciw, po prostu nie lubię jak ktoś Polsce się odgraża i nas próbuje zastraszać .

  1. Hanys

   5 lat temu po przyłączeniu Krymu do Rosji, też tak pisaliście, że do 2020 r. Rosja się rozleci, albo nawet szybciej no

  2. Wwp

   No i się rozpatruje tylko trochę wolniej - z czym masz problem ?

 8. Olgino

  Fantastyczna wiadomość: to oznacza zero pieniędzy na rozwój gospodarczo-społeczny rassiji ... Od dziś Rosjanie będą znani nie tylko jako mistrzowie strzału w plecy oraz w tył głowy ale i mistrzowie strzału w kolano

  1. nie Rosjanie ale bolszewicy. U morderców to był stan umysłu,

  2. sff

   nie Rosjanie tylko bolszewicy. U morderców to był stan umysłu, nie kwestia narodowości.

  3. Wania

   Politkowska i Niemcow polemizowali by z tobą. Ale rzeczywiście. W Rosji modne jest teraz wypadanie z okien czy wdychanie nowiczoka. Nowa jakość na wschodzie.

 9. Szach mat w jednym ruchu

  Tak jak na spokojnie się zastanowić to zostaje pytanie co dalej? Trudno jest nam zrozumieć mentalność ludzi i władzy w państwie takim jak rosja. Nie ulega wątpliwości, że tak naprawdę putin robi dokładnie tak samo i to samo co robiło zsrrr? Czyli jest mit stałego zagrożenia! To warunkuje potrzebę stałego rozbudowywania armii i służb specjalnych! Ba pod tym płaszczykiem koryguje się prawo. W wyniku czego np. za krytykę władzy idzie się siedzieć? Przy okazji w tym miejscu pozdrawiam serdecznie naszych rosyjskich kolegów. Tak tak gdybyście pisali takie rzeczy w rosji o rosji to siedzicie ! Do tego dochodzi specyficzna narracja historyczna. Wypisz wymaluj jak w zsrr. Może taki przykład pierwszy z brzegu. Talin podczas 2woj.św został zbombardowany przez bohaterskich lotników radzieckich. W mieście nie było wielu celów militarnych a przy okazji zrównali z ziemią zabytkową część miasta. Po woj.o to oskarżono Niemców! Ci tłumaczyli się,że to niemożliwe bo wtedy Talin był zajęty przez nich? Oficjalna nauka w zsrr przez blisko 50-lat oskarżała o to Niemców. Nie wiem jak teraz, ale jeszcze kilka lat temu w centrum miasta był wielki mural na ten temat. Wracając do tematu zobaczcie, że oficjalna narracja wojskowa jest dokładnie taka sama mamy sprzęt o którym inni mogą tylko pomarzyć ! Sytuacja ekonomiczna większości rosjan jest delikatnie mówiąc zła. Mam wrażenie, że nawet gorsza niż w czasach zsrr. Sami rosjanie nazywają obecne czasy beznadzieją. Po wczorajszym przemówieniu wiemy, że modernizacja armii będzie kontynuowana. Szczerze mówiąc nie dziwię się jemu. Bo przecież nie przyzna się do porażki. Tylko, że z armią jest tak jak z komputerami. Kupujesz nowy b.dobry a po roku już jest lepszy! Modernizacji nigdy nie będzie końca. ZSRR tak modernizował i rozbudowywał armię,że w końcu zbankrutował i rozpadł się. A więc.......?

  1. Olo

   ogólnie, czym to się różni od działań w Chinach czy USA? Każdy moloch państwowy o ukierunkowanych aspiracjach boryka się z podobnymi problemami. Jedne są typowe, inne dla niego specyficzne.

  2. sża

   Po pierwsze, to Rosja faktycznie jest okrążana, bo ma już NATO na rzut beretem od Petersburga, a i na Kaukazie są tacy co za obce pieniądze chętnie by tam utworzyli Kalifat Kaukaski. Do tego mają jeszcze Chiny na Dalekim Wschodzie, a więc nie bardzo mają powód aby się jednostronnie rozbrajać. A po drugie, to ja się bardziej martwię o naszego sojusznika z za oceanu, bo bezrobocie u nich już osiągnęło poziom tego z czasów wielkiego kryzysu, a końca nie widać...

  3. Adam S.

   No tak, nieśmiertelna sputnikowa teza o okrążaniu Rosji przez NATO, czyli Łotwę i Estonię. Szczególnie Estonia zaraz zamknie pierścień okrążenia wokół Rosji.

 10. Gts

  A kasy na to pójdzie, że ho ho. Popieram, szkoda tylko, że ludzie mięso zobaczą raz na miesiąc, jak sobie upolują jakiegoś szczura albo gołębia.

  1. Rty

   obyś ty nie miał takich dylematów

 11. easyrider

  Bardzo słusznie. Trzymajmy kciuki za takie działania naszego wroga. Tak jak ekonomia, demografia i zbankrutowana ideologia rozwaliły Sowiecki Sojuz, te same elementy rozsadzą Rosję. Za duże terytorium w stosunku do liczby nie rozmnażających się Rosjan.

  1. gustaw

   Za to u nas wszyscy się mnożą jak chomiki w ramach 500+. Brakuje państwowych przedszkoli. Rodzice pretensjonalnie żądają więcej i więcej...Jak przedszkoli państwowych brakuje bo rząd tego nie wspiera a tylko wydaje polecenia samorządom a te pieniądze niby z księżyca mają wziąć. Rodzice żądają miejsc w przedszkolach tylko państwowych bo 500+ przeznaczają nie tyle za to aby ponosić koszty ale po to aby spłacić raty za dom, samochód i inne towary zbytku...Każdy tylko żąda i ma pretensje o coś...Zobaczymy ile ten cyrk to pociągnie...

  2. dawo

   LOL, to zobacz co się dzieje w waszym pięknym kraju (często, służbowo podróżuję po Rosji- to piękny kraj). Rząd zamiast wspierać obywateli, to zapowiada finansowanie nikomu nie potrzebnych zbrojeń. Przestańcie jątrzyć, to nie będziecie musieli budować atmosfery zagrożenia przez NATO. Przyjmijcie stan rzeczy jaki jest, i integrujcie się z Europą- to dla was szansa. Nikt w Polsce, Niemczech, czy Norwegi nie ma zamiaru was atakować- po co komu wasza bieda i problemy? U nas, żyje się coraz bardziej dostatnio, poziom zadowolenia społeczeństwa rośnie... Przecież wasz naród widzi zachód, obserwuje jak można żyć. Zobaczcie najpopularniejsze instagramerki, większość to piękne Rosjanki, które żyją na zachodzie bo chcą cieszyć się dobrobytem i luksusem. Nie chcą pijanego Siergieja z pasem w ręku i dywanów powieszonych na ścianach.

 12. Fgu

  Jak ludzie nie wezmą spraw w swoje ręce to w tym dziwnym państwie nic się nie zmieni...

 13. Hanys

  No to będzie niektórym przykro... a tak liczyli że Rosja przestawi się w całości na produkcję toalet i zainstaluje u siebie bazy amerykańskie, bo tak robią prawdziwi patrioci i wolne narody, a tu taka kicha.

  1. Davien

   Hanys juz raz tak zrobiliscie i upadliscie z takim hukiem ze do dzis go słychac:)) Ateraz będzie powtórkaz rozrywki i znowu na wasze własne zyczenei;)

  2. kokosz

   Tak szanowny kolego przykladem takich krajow z toaletami w produkcji i bazami USA sa Niemcy, Japonia, Korea Poludniowa, Wlochy, Turcja. Natomiast tam gdzie byly bazy ZSRR/lub sa obecnie Rosji np. Nadniestrze (Moldawia), Bialorus, Gruzja, Ukraina i cala europa srodkowo/wschodnia to potegi ekonomiczne i technologiczne... Zacytuje klasyka "...po owocach ich poznacie..."

  3. Trelek

   Nie, u was będą Chińskie bazy -spokojnie.

 14. haha

  No plan super ale proponuję lepszy: czołg i panzerfaust dla każdego obywatela.

 15. FR technologiczne imperium

  Rosja przeznaczyła najmniej środków w stosunku do PKB na wsparcie swojej gospodarki bo ciosie jakie zadał jej korona wirus, a te środki które trafiły na ten cel w 70 % został skierowane do dużych przedsiębiorstw, niemal pomijając małe firmy. Putin kolejny raz wybrał dobro Rosji zamiast dobra Rosjan co w przypadku tego państwa często nie jest tożsame a nawet sprzeczne.

  1. nefig

   koronawirus jeszcze nie skończył zadawać ciosów, i to nie tylko Rosjanom, ale także pozostałym.

 16. Leon

  Boso ale w ostrogach.

 17. Danisz

  budżet się sypie, kasy na idiotyczne zbrojenia nie ma, ale nie ma też w Rosjanach niczego prócz mieszanki zadęcia i kompleksów - nic dziwnego że obietnicami o rychłej wielkości maskuje się nieudolne rządy, które za Putina zamiast wprowadzić FR w XXI wiek cofnęły ją do lat 70.