Strona główna

Rosja wzmocni armię "w każdych okolicznościach"

Rosyjski czołg T-14 Armata, w tle wozy T-72B3M (zdjęcie ilustracyjne). Fot. kremlin.ru.
Rosyjski czołg T-14 Armata, w tle wozy T-72B3M (zdjęcie ilustracyjne). Fot. kremlin.ru.

Rosja będzie nadal rozwijać swoje siły zbrojne i bez względu na okoliczności zrealizuje plany wzmocnienia wszystkich rodzajów wojsk oraz wyposażenia ich w nowoczesną broń - zapowiedział prezydent Władimir Putin w przesłaniu do absolwentów szkół wojskowych.

Treść przesłania opublikował w niedzielę Kreml. Putin nawiązał w nim także do Dnia Zwycięstwa przypadającego 9 maja, gdy Rosja obchodzi rocznicę zakończenia II wojny światowej.

"Lekcja Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, cała historia kraju uczy nas, że nasza armia powinna być zawsze silna, zdolna do odpowiedzi na wszelkie wyzwania i zagrożenia, do zapewnienia suwerenności i interesów narodowych Rosji" - oświadczył Putin.

"Z tego względu będziemy dalej rozwijać i doskonalić siły zbrojne" - zapowiedział. Podkreślił, że Rosja urzeczywistni "w każdych okolicznościach założone plany wzmocnienia wszystkich rodzajów wojsk", w tym - "wyposażenia ich w nowoczesną broń oraz sprzęt, włączając w to strategiczne systemy precyzyjne i hipersoniczne". Putin ocenił, że systemy te nie mają jeszcze odpowiedników na świecie.

Deklaracja o wzmocnieniu armii "w każdych okolicznościach" może być odczytywana jako sygnał, że Moskwa będzie kontynuować rozbudowę i modernizację armii nawet, jeżeli sytuacja gospodarcza ulegnie pogorszeniu wskutek pandemii koronawirusa.

Rosyjski prezydent wyraził też przekonanie, że w najbliższych latach rosyjska armia powinna zwiększyć intensywność wyszkolenia. Zapewnił, że państwo uczyni wszystko, co potrzebne, by zapewnić absolwentom uczelni wojskowych należyte warunki życia i służby.

PAP/Defence24.pl

Komentarze