Rosja wzmocni armię "w każdych okolicznościach"

10 maja 2020, 17:45
T-14 Armata T72B3 Moskwa 2017
Rosyjski czołg T-14 Armata, w tle wozy T-72B3M (zdjęcie ilustracyjne). Fot. kremlin.ru.
Defence24
Defence24

Rosja będzie nadal rozwijać swoje siły zbrojne i bez względu na okoliczności zrealizuje plany wzmocnienia wszystkich rodzajów wojsk oraz wyposażenia ich w nowoczesną broń - zapowiedział prezydent Władimir Putin w przesłaniu do absolwentów szkół wojskowych.

Treść przesłania opublikował w niedzielę Kreml. Putin nawiązał w nim także do Dnia Zwycięstwa przypadającego 9 maja, gdy Rosja obchodzi rocznicę zakończenia II wojny światowej.

"Lekcja Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, cała historia kraju uczy nas, że nasza armia powinna być zawsze silna, zdolna do odpowiedzi na wszelkie wyzwania i zagrożenia, do zapewnienia suwerenności i interesów narodowych Rosji" - oświadczył Putin.

"Z tego względu będziemy dalej rozwijać i doskonalić siły zbrojne" - zapowiedział. Podkreślił, że Rosja urzeczywistni "w każdych okolicznościach założone plany wzmocnienia wszystkich rodzajów wojsk", w tym - "wyposażenia ich w nowoczesną broń oraz sprzęt, włączając w to strategiczne systemy precyzyjne i hipersoniczne". Putin ocenił, że systemy te nie mają jeszcze odpowiedników na świecie.

Deklaracja o wzmocnieniu armii "w każdych okolicznościach" może być odczytywana jako sygnał, że Moskwa będzie kontynuować rozbudowę i modernizację armii nawet, jeżeli sytuacja gospodarcza ulegnie pogorszeniu wskutek pandemii koronawirusa.

Rosyjski prezydent wyraził też przekonanie, że w najbliższych latach rosyjska armia powinna zwiększyć intensywność wyszkolenia. Zapewnił, że państwo uczyni wszystko, co potrzebne, by zapewnić absolwentom uczelni wojskowych należyte warunki życia i służby.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 67
Reklama
Maciek
poniedziałek, 11 maja 2020, 16:36

W te akurat zapewnienia Wołodii wierzę. Choćby mieli trawę i pokrzywy żreć, na armię nie pożałują.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 11 maja 2020, 18:33

Rosja zbroi się za swoje i w porównaniu do USA, prawie nie ma zadłużenia. To USA zastawia ostatnie srebra rodowe i na zbrojenia wydaje co drugiego dolara z niesztywnych wydatków budżetowych. USA bankrutują na zbrojeniach jak Sowiety. W zasadzie już są bankrutem. :)

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 23:27

Wow funku ale to wy musicie ciać wydatki na zbrojenia jak pokazuje los Liderów i 20380M, to wy prosicie USa o nowa kontrole zbrojeń i popatrz nałożenie ograniczeń na broń hipersoniczna, to u was wali sie budzet i musicie wydawac miliardy by utrzymac rubla na jako takim poziomie (75 rubli za dolara):) A codo zadłuzenia to krajom mającym jak Rosja status smieciowy sie nic nie pozycza.

Wania
poniedziałek, 11 maja 2020, 22:30

W zasadzie gdyby USA zaprzestały wydatków na nowe technologie to Rosja mogłaby ich dogonić może za 30 lat, co w dobie kryzysu i tak jest nierealne. Lotniskowców niet, samolotow 5 generacji niet, o bombowcach 5 generacji Rosja już nawet nie pisze. A że wydatki na wschodzie idą na armię kosztem społeczeństwa to wszyscy wiedzą od dawna. Od rewolucji. W końcu to kraj rad. Tam człowiek jest najmniej ważny.

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:01

Jeszcze jedna mało uwaga z mojej strony w tym temacie. Od tamtego roku u mojego operatora tv w ofercie jest ukraiński kanał muzyczny. Zdziwiony byłem w piątek 8.05 kiedy w prawym dolnym rogu ekranu przez cały dzień widniała data 1939-1945! Byłem ciekaw co będzie następnego dnia. Nie było nic! Ot taki znak czasów. I zmian, które następują. Mam wrażenie, że to też dzięki kremlowi.

Palmel
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:52

nie dodał albo redaktor nie napisał że będzie mieszać i wtrącać wszędzie gdzie się da amerykanom

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 02:08

Wow, toz juz Rosja prosi USA o nowa kontrole zbrojeń i popatrz objecie nia broni hipersonicznej:) Wiec jak widac mieszac to moga sobie:)

Major Major
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:51

Hmm, zastanówcie się jakiej Rosji byście chcieli. Silna, jest zagrożeniem dla Polski i Europy, ale słaba jest podatna na wewnętrzne wojenki oligarchów i ewentualny atak Chin. Nie ma złotego środka w przypadku państwa o takiej wielkości i ze sporym potencjałem atomowym. Mnie bardziej interesuje, czy Rosja będzie neutralna w tym widocznym już gołym okiem konflikcie Chin i USA. W dużym stopniu od tego zależy nasza przyszłość a samo pisanie zjadliwych komentarzy na FR jest mało poważne. Uczmy się rozumieć politykę wielkich mocarstw. Ps. Chętnie bym widział na Defence24 podsumowanie tygodnia pana Jacka Bartosiaka. Ot, taki pomysł.

Adam S.
poniedziałek, 11 maja 2020, 15:49

Co za pytanie. Przecież wiadomo, że Rosja nigdy nie będzie neutralna, że odbierze ostatni kęs chleba swoim obywatelom ( jak w 1933 roku) i kupi kolejny czołg, albo kolejnego trola, żeby szkodził Amerykanom, Hiszpanom, Brytyjczykom. Nam. Przecież przerabialiśmy to w historii wielokrotnie. Rosja musi się rozpaść, co najmniej na Rosję europejską i postkolonialne republiki azjatyckie. Straszenie Chinami niczego nie zmienia, bo Rosja - cała, czy w kawałkach - i tak cały czas jest przeciwko Zachodowi.

Hmmm
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:12

Podobno wyciekło przemówienie Putina jakie ma być skierowane do marynarzy z Kuzniecowa przed ich wypłynięciem, jest krótkie i zwięzłe, Władimir mówi tylko "zapewne wielu z was zginie, ale jest to poświęcenie na które jestem gotów...".

wtorek, 12 maja 2020, 00:05

... bo holowników już nam brakuje.

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 11 maja 2020, 09:02

Tak jak na spokojnie się zastanowić to zostaje pytanie co dalej? Trudno jest nam zrozumieć mentalność ludzi i władzy w państwie takim jak rosja. Nie ulega wątpliwości, że tak naprawdę putin robi dokładnie tak samo i to samo co robiło zsrrr? Czyli jest mit stałego zagrożenia! To warunkuje potrzebę stałego rozbudowywania armii i służb specjalnych! Ba pod tym płaszczykiem koryguje się prawo. W wyniku czego np. za krytykę władzy idzie się siedzieć? Przy okazji w tym miejscu pozdrawiam serdecznie naszych rosyjskich kolegów. Tak tak gdybyście pisali takie rzeczy w rosji o rosji to siedzicie ! Do tego dochodzi specyficzna narracja historyczna. Wypisz wymaluj jak w zsrr. Może taki przykład pierwszy z brzegu. Talin podczas 2woj.św został zbombardowany przez bohaterskich lotników radzieckich. W mieście nie było wielu celów militarnych a przy okazji zrównali z ziemią zabytkową część miasta. Po woj.o to oskarżono Niemców! Ci tłumaczyli się,że to niemożliwe bo wtedy Talin był zajęty przez nich? Oficjalna nauka w zsrr przez blisko 50-lat oskarżała o to Niemców. Nie wiem jak teraz, ale jeszcze kilka lat temu w centrum miasta był wielki mural na ten temat. Wracając do tematu zobaczcie, że oficjalna narracja wojskowa jest dokładnie taka sama mamy sprzęt o którym inni mogą tylko pomarzyć ! Sytuacja ekonomiczna większości rosjan jest delikatnie mówiąc zła. Mam wrażenie, że nawet gorsza niż w czasach zsrr. Sami rosjanie nazywają obecne czasy beznadzieją. Po wczorajszym przemówieniu wiemy, że modernizacja armii będzie kontynuowana. Szczerze mówiąc nie dziwię się jemu. Bo przecież nie przyzna się do porażki. Tylko, że z armią jest tak jak z komputerami. Kupujesz nowy b.dobry a po roku już jest lepszy! Modernizacji nigdy nie będzie końca. ZSRR tak modernizował i rozbudowywał armię,że w końcu zbankrutował i rozpadł się. A więc.......?

Adam S.
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:28

@Szachmat, Chyba nie ma tu wątpliwości, że współczesna Rosja jest kontynuatorką linii ZSRR, a ten - carskiej Rosji. Rosja nie realizuje innej linii, niż imperialna, agresywna, ekspansywna ( wyjątkiem jest parę lat z okresu Jelcyna, ale nie dlatego, że nie chcieli ekspansji, tylko nie mieli kasy). Dlaczego? Nasuwa się wniosek, że po prostu nie może. Że jeśli odpuści przemoc, to się po prostu rozpadnie. Przecież to nie jest państwo narodowe, a ogromny obszar podbitych terytoriów. Rosja nie ma stanu stabilnego, bo albo podbija nowe kraje, albo wyzwalają się narody podbite wcześniej. I to jest właśnie "zagrożenie", o którym mówi Putin. Że trzymane pod butem narody Rosji wyzwolą się i wielki "dorobek" wszystkich rosyjskich imperialistów pójdzie "na marne". I to jest właśnie scenariusz optymalny. Że wielka rosyjska biała plama na mapie świata zniknie i ukaże, co tam jest naprawdę.

Kosmo
poniedziałek, 11 maja 2020, 15:45

Według organizacji Lekarze bez Granic w 21 wieku od 2000 roku w wyniku działania Armii Amerykańskiej zginęło ponad 2.5 miliona ludzi głównie na Bliskim Wschodzie a w wyniku działań Armii Rosyjskiej zginęło około 180-220 tys. Czeczenia Kaukaz Abchazja czy Ukraina i Gruzja . Wnioski niech sobie wyciągnie każdy jakie chce

bender
poniedziałek, 11 maja 2020, 18:39

Raport na który się powołujesz nie może przedstawiać wniosków jakie prezentujesz, bo są zwykłym kłamstwem. Ale jeśli życzysz sobie myślowego eksperymentu, to zrób tabelkę Rosja vs USA i wpisz w nią listę XXI wiecznych wojen, w których te państwa były lub są bezpośrednio zaangażowane. Co widzimy? Po jednej stronie sankcjonowane przez społeczność międzynarodową militarne próby powstrzymywania krwawych dyktatorów walczących z własnymi (ale nie tylko) obywatelami, po drugiej próby ratowania tych dyktatorów oraz klasycznie imperialne podboje nowych terenów (ogromna powierzchnia Rosji zwiększyła się w XXI wieku).

Adam S.
poniedziałek, 11 maja 2020, 16:45

@Kosmo, jak to łatwo wrzucić jakąś nieprawdziwą informację, i niech sobie rozmówca udowadnia, że to nieprawda. Niestety, to tak nie działa. Już na pierwszy rzut oka widać, że rosyjskie bombardowania ludności cywilnej w Syrii przypisałeś Amerykanom. Zatem jesteś rosyjskim trolem. Jeśli twierdzisz, że "lekarze bez granic" coś takiego opublikowali, to musisz podać źródło. Poza tym, Twój wpis nijak się ma do mojego, bo z faktu, że Amerykanie coś narozrabiali, nie wynika, że moje słowa o Rosji są nieprawdziwe.

chateaux
wtorek, 12 maja 2020, 00:10

Ty wiedziałeś kiedyś podane źródło przez któregoś z nich?

sża
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:05

Po pierwsze, to Rosja faktycznie jest okrążana, bo ma już NATO na rzut beretem od Petersburga, a i na Kaukazie są tacy co za obce pieniądze chętnie by tam utworzyli Kalifat Kaukaski. Do tego mają jeszcze Chiny na Dalekim Wschodzie, a więc nie bardzo mają powód aby się jednostronnie rozbrajać. A po drugie, to ja się bardziej martwię o naszego sojusznika z za oceanu, bo bezrobocie u nich już osiągnęło poziom tego z czasów wielkiego kryzysu, a końca nie widać...

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:00

A zaraz bedzie miała NATO dookoła bo to właśnie bandytyzm i rozrabianie rosji powoduja ze jej sasiedzi wstepuja do NATO dla ochrony przed rosyjskimi "gierojami"

Palmel
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:03

Davien niespełnione marzenia i masz fantazję a oni tylko pilnują swojego interesu i strefy wpływów jak USA a te gieroje wytłukły Napoleonowi i Hitlerowi odpowiedz sobie na pytanie dlaczego Nataniahu tak często lata do Moskwy

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 02:13

Odpowiedz jest prosta: lata by przekazac Putinowi że ma siedziec cicho i nie przeszkadzać Izraelowi i jak widac działa:) A i waszi gieroje bez pomocy Aliantów w wojnie jaka sama Rosja rozpetała nic by nie zdziałali .

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 11 maja 2020, 16:38

a te gieroje wytłukły Napoleonowi i Hitlerowi Ktoś kto podpisuje się pod takimi głupotami. Zaświadcza tylko,że pojęcia nie ma o tym o czym pisze!

sża
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:04

Jest tylko taka różnica, że strefa wpływów USA rozciąga się tysiące kilometrów od amerykańskiego kontynentu i obejmuje cały świat, a rosyjska strefa wpływów, z dwoma małymi wyjątkami, rozciąga się bezpośrednio u ich granic...

bender
poniedziałek, 11 maja 2020, 18:16

Geograficzna bliskość rosyjskiej strefy strefy wpływów nie jest jednak pochodną mniejszego apetytu, tylko technologicznego zacofania. Mają największe państwo na planecie, bo podbili niemal wszystkie tereny, na które mogli dojść z buta. Ba, są jedynym państwem w tzw. Europie, którego powierzchnia zwiększyła się w XXI wieku (Krym).

mac
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:21

nie martw się Wania, poradzą sobie bez twojej troski

Adam S.
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:13

No tak, nieśmiertelna sputnikowa teza o okrążaniu Rosji przez NATO, czyli Łotwę i Estonię. Szczególnie Estonia zaraz zamknie pierścień okrążenia wokół Rosji.

chateaux
wtorek, 12 maja 2020, 00:13

:)))

Palmel
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:06

porównaj sobie mapy z bazami NATO i USA wokół Rosji z 1990 roku i 2020 roku które pokazuje sputnik

chateaux
wtorek, 12 maja 2020, 00:15

Od 1989 roku, do roku 2010 liczba amerykańskich baz wojskowych na świecie spadła z ponad 700 do niecałych 200.

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 23:39

Palmelku a teraz sie zapytaj czemu te wszystkie kraje wstepuja do NATO, czemu nawet te które były neutralne a nawet przyjazne Rosji chcą do NATO za wszelka cene? Bo tam trzeba chciec, trzeba tez samemu zaprosić USa dozałożenia bazy. A teraz odpowiedz na pytanie czemu nikt nie chce do Rosji ale ucieka od neij jak najdalej. Czekam.

T7g
wtorek, 12 maja 2020, 03:11

Ja też tego nie rozumiem przecież Rosja to wolny i bogaty kraj !

wolny człowiek
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:02

Estonia i Łotwa to nie NATO, to także NATO. NATO to takze USA, NIemcy, UK i kilka innych państw. Panie Adamie, przed pisaniem tutaj należy nabyć nieco wiedzy.

Adam S.
poniedziałek, 11 maja 2020, 15:39

Estonia i Łotwa to jedyne kraje NATO, które graniczą z "kontynentalną" Rosją. Przypomnę, że ani Niemcy, ani UK nie są sąsiadami Rosji, więc nie mogą jej "otaczać". ( Polska i Litwa graniczą jedynie z niezatapialnym lotniskowcem Kaliningrad). Wbrew pozorom ani USA, ani nawet Turcja lądowej granicy z Rosją nie mają. Więc jak najbardziej przychylam się do sugestii, aby nabyć trochę wiedzy.

Olo
poniedziałek, 11 maja 2020, 10:43

ogólnie, czym to się różni od działań w Chinach czy USA? Każdy moloch państwowy o ukierunkowanych aspiracjach boryka się z podobnymi problemami. Jedne są typowe, inne dla niego specyficzne.

X
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:27

Nie rozumiesz różnic pomiędzy tymi krajami? Dla nas Polaków to w sumie dobrze.

Fgu
poniedziałek, 11 maja 2020, 02:54

Jak ludzie nie wezmą spraw w swoje ręce to w tym dziwnym państwie nic się nie zmieni...

haha
poniedziałek, 11 maja 2020, 01:44

No plan super ale proponuję lepszy: czołg i panzerfaust dla każdego obywatela.

Niuniu
poniedziałek, 11 maja 2020, 01:12

A jak tam zbrojenia nad Wisłą? Zatrzymane i kasa na walkę z recesją? Zamiast F35 - pomoc dla setek tysięcy prywatnych firm? Może odszkodowania dla restauracji i zakładów fryzjerskich/kosmetycznych które są zamknięte decyzją rządu RP? Strasznie się przejmujemy finansami FR i jej sposobem walki z kryzysem. A swoich problemów nie dostrzegamy.

y
poniedziałek, 11 maja 2020, 15:22

Nie martw się o nas. My sobie damy radę. Ambicji mocarstwowych nie mamy. Napadać na nikogo nie chcemy. A nasza gospodarka i nasi obywatele dadzą sobie radę. W gorszej sytuacji dawaliśmy sobie radę to i teraz wyjdziemy na swoje. Byle by tylko Rosja nam "nie pomagała".

abc
poniedziałek, 11 maja 2020, 20:36

Z tym nie atakowaniem innych krajów to chyba za bardzo nie wyszło: Irak, Afghanistan, Republika Mali. Poparcie rozwalenia Jugosławii a potem oderwania Kosowa od Serbii . loty nad Syrią ( bez zezwolenia ich władz) . Na swoją drobną skalę tak samo mamy w poważaniu prawo międzynarodowe jak Rosja. Tylko możliwości zdecydowanie ( na szczęście bo mniejszy wstyd a przywódcy głupsi) mniejsze

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 02:17

Noi mamy znowu poplecznika terrorystów i ludobójców. Mali to walka z terroryzmem Francja jest tam za zgoda malijskeigo rzadu, Irak to obecnie ISIS powstała z wspieranej przez Rsje partii BAAS,Afganistan to talibowie. Jugsosławia to masowe mordy serbskie i rozpadłasie sama po smierci Tito, Syria to wojna z terroryzmem i ISIS czyli cos czego Rosja wcale nie robiła mordujac w tym casie tysiace cywilów w Aleppo i Doumie

antyrrk
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:28

Przyjedź nad Wisłę to się przekonasz.

poniedziałek, 11 maja 2020, 12:05

Strasznie Cię uwiera krytyka Rosji, co?

mac
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:21

my nie udajemy mocarstwa jak wy

easyrider
niedziela, 10 maja 2020, 23:13

Bardzo słusznie. Trzymajmy kciuki za takie działania naszego wroga. Tak jak ekonomia, demografia i zbankrutowana ideologia rozwaliły Sowiecki Sojuz, te same elementy rozsadzą Rosję. Za duże terytorium w stosunku do liczby nie rozmnażających się Rosjan.

gustaw
poniedziałek, 11 maja 2020, 01:17

Za to u nas wszyscy się mnożą jak chomiki w ramach 500+. Brakuje państwowych przedszkoli. Rodzice pretensjonalnie żądają więcej i więcej...Jak przedszkoli państwowych brakuje bo rząd tego nie wspiera a tylko wydaje polecenia samorządom a te pieniądze niby z księżyca mają wziąć. Rodzice żądają miejsc w przedszkolach tylko państwowych bo 500+ przeznaczają nie tyle za to aby ponosić koszty ale po to aby spłacić raty za dom, samochód i inne towary zbytku...Każdy tylko żąda i ma pretensje o coś...Zobaczymy ile ten cyrk to pociągnie...

dawo
poniedziałek, 11 maja 2020, 10:38

LOL, to zobacz co się dzieje w waszym pięknym kraju (często, służbowo podróżuję po Rosji- to piękny kraj). Rząd zamiast wspierać obywateli, to zapowiada finansowanie nikomu nie potrzebnych zbrojeń. Przestańcie jątrzyć, to nie będziecie musieli budować atmosfery zagrożenia przez NATO. Przyjmijcie stan rzeczy jaki jest, i integrujcie się z Europą- to dla was szansa. Nikt w Polsce, Niemczech, czy Norwegi nie ma zamiaru was atakować- po co komu wasza bieda i problemy? U nas, żyje się coraz bardziej dostatnio, poziom zadowolenia społeczeństwa rośnie... Przecież wasz naród widzi zachód, obserwuje jak można żyć. Zobaczcie najpopularniejsze instagramerki, większość to piękne Rosjanki, które żyją na zachodzie bo chcą cieszyć się dobrobytem i luksusem. Nie chcą pijanego Siergieja z pasem w ręku i dywanów powieszonych na ścianach.

Leon
niedziela, 10 maja 2020, 21:36

Boso ale w ostrogach.

FR technologiczne imperium
niedziela, 10 maja 2020, 21:25

Rosja przeznaczyła najmniej środków w stosunku do PKB na wsparcie swojej gospodarki bo ciosie jakie zadał jej korona wirus, a te środki które trafiły na ten cel w 70 % został skierowane do dużych przedsiębiorstw, niemal pomijając małe firmy. Putin kolejny raz wybrał dobro Rosji zamiast dobra Rosjan co w przypadku tego państwa często nie jest tożsame a nawet sprzeczne.

nefig
poniedziałek, 11 maja 2020, 01:23

koronawirus jeszcze nie skończył zadawać ciosów, i to nie tylko Rosjanom, ale także pozostałym.

Hanys
niedziela, 10 maja 2020, 21:20

No to będzie niektórym przykro... a tak liczyli że Rosja przestawi się w całości na produkcję toalet i zainstaluje u siebie bazy amerykańskie, bo tak robią prawdziwi patrioci i wolne narody, a tu taka kicha.

Wania
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:21

No w Rosji toalety by się przydały. Już deputowana do Dumy pytała dwa lata temu, czy te 2.500 szkół w Rosji otrzyma w końcu toalety w budynku czy za toaletę nadal będzie robiło wiadro w kącie sali. Do tej pory nic nie drgnęło w temacie choć poprzedni premier obiecał poprawę.

Adam S.
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:35

Rosjanie przypisują innym własne cechy - jak my nie podbijemy jakiegoś kraju, to podbiją amierikańce. Nie mieści się im w głowach, że Amierikańce po zakończeniu Zimnej Wojny nie napadły na Rosję, tylko zmniejszyły budżet na armię. Że ludzie mogą chcieć po prostu żyć w pokoju i nie wydawać ostatniego rubla na kolejny czołg.

Ukulele
poniedziałek, 11 maja 2020, 10:27

Nikt nie pisał o bazach amerykańskich w Rosji. Zresztą po co one miałyby tam być. W końcu podobno z Chinami mają jeszcze dobre relacje.

Trelek
poniedziałek, 11 maja 2020, 02:51

Nie, u was będą Chińskie bazy -spokojnie.

kokosz
poniedziałek, 11 maja 2020, 01:49

Tak szanowny kolego przykladem takich krajow z toaletami w produkcji i bazami USA sa Niemcy, Japonia, Korea Poludniowa, Wlochy, Turcja. Natomiast tam gdzie byly bazy ZSRR/lub sa obecnie Rosji np. Nadniestrze (Moldawia), Bialorus, Gruzja, Ukraina i cala europa srodkowo/wschodnia to potegi ekonomiczne i technologiczne... Zacytuje klasyka "...po owocach ich poznacie..."

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 01:37

Hanys juz raz tak zrobiliscie i upadliscie z takim hukiem ze do dzis go słychac:)) Ateraz będzie powtórkaz rozrywki i znowu na wasze własne zyczenei;)

Janek
niedziela, 10 maja 2020, 20:56

No to zaczynamy odliczać czas do rozbicia wewnętrznego Rosji. Od ok miesiąca dopłacają do wydobycia ropy Ural średnio 10 dolarów za baryłkę. Zatrzymali całą gospodarkę ze względu na pandemię od 16.04 do 15.05 co kosztuje ich dziennie 1,3 mld dolarów, czyli ok 40 mld dol w plecy (a to dopiero początek) . Do tego by utrzymać kurs 75 rubli za dolara wyprzedają dziennie 2,5 mld dol rezerw walutowych . Czyli jest dobrze bo jak na razie 18.04 Rosjanie wstrzymali budowę 15 niszczycieli atomowych, będziemy obserwować dalej co się dzieje. Wszystko wskazuje na to że do 2024 r Rosja zacznie się rozsypywać, czego oczywiście Rosji życzę, nie żebym miał coś przeciw, po prostu nie lubię jak ktoś Polsce się odgraża i nas próbuje zastraszać .

Hanys
poniedziałek, 11 maja 2020, 05:13

5 lat temu po przyłączeniu Krymu do Rosji, też tak pisaliście, że do 2020 r. Rosja się rozleci, albo nawet szybciej no

Wwp
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:38

No i się rozpatruje tylko trochę wolniej - z czym masz problem ?

Danisz
niedziela, 10 maja 2020, 20:48

budżet się sypie, kasy na idiotyczne zbrojenia nie ma, ale nie ma też w Rosjanach niczego prócz mieszanki zadęcia i kompleksów - nic dziwnego że obietnicami o rychłej wielkości maskuje się nieudolne rządy, które za Putina zamiast wprowadzić FR w XXI wiek cofnęły ją do lat 70.

Olgino
niedziela, 10 maja 2020, 20:27

Fantastyczna wiadomość: to oznacza zero pieniędzy na rozwój gospodarczo-społeczny rassiji ... Od dziś Rosjanie będą znani nie tylko jako mistrzowie strzału w plecy oraz w tył głowy ale i mistrzowie strzału w kolano

sff
poniedziałek, 11 maja 2020, 10:49

nie Rosjanie tylko bolszewicy. U morderców to był stan umysłu, nie kwestia narodowości.

Wania
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:23

Politkowska i Niemcow polemizowali by z tobą. Ale rzeczywiście. W Rosji modne jest teraz wypadanie z okien czy wdychanie nowiczoka. Nowa jakość na wschodzie.

poniedziałek, 11 maja 2020, 10:48

nie Rosjanie ale bolszewicy. U morderców to był stan umysłu,

Gts
niedziela, 10 maja 2020, 19:53

A kasy na to pójdzie, że ho ho. Popieram, szkoda tylko, że ludzie mięso zobaczą raz na miesiąc, jak sobie upolują jakiegoś szczura albo gołębia.

Rty
poniedziałek, 11 maja 2020, 10:50

obyś ty nie miał takich dylematów

Tweets Defence24