Reklama

Geopolityka

Rosja wyśle żołnierzy na Wzgórza Golan?

Putin chce, aby rosyjskie "niebieskie berety" trafiły na Wzgórza Golan - fot. kremlin.ru
Putin chce, aby rosyjskie "niebieskie berety" trafiły na Wzgórza Golan - fot. kremlin.ru

Rosja zaproponowała wysłanie żołnierzy na Wzgórza Golan, gdzie w ostatnich dniach dochodzi do coraz poważniejszych starć między syryjskimi siłami rządowymi i rebeliantami. Czytaj: Syria: wojsko wycofuje się ze Wzgórz Golan – czy ich miejsce zajmą ekstremiści?

Rosyjscy żołnierze mieliby zastąpić Austriaków, którzy wycofali się z sił pokojowych UNDOF stacjonujących na spornych wzgórzach. Z propozycją taką wystąpił prezydent FR Władmir Putin, po tym jak Wiedeń zdecydował o wycofaniu 380 swoich żołnierzy z obawy o ich bezpieczeństwo.

Putin powiedział, że siły rosyjskie "przyczyniłyby się do stabilizacji sytuacji w całym regionie".  Rosyjski prezydent podkreślił jednak, że nastąpi to tylko jeśli zgodę wyrażą siły regionalne a Sekretarz Generalny ONZ zwróci się o to do FR z oficjalną prośbą.

W tym kontekście, w piątek zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ. Tymczasem rzecznik ONZ Farhan Haq w wywiadzie dla RIA Novosti zapytany o propozycję Putina, odpowiedział dyplomatycznie, że "każdy wkład społeczności międzynarodowej w wysiłki pokojowe na Wzgórzach Golan jest mile widziany".

Czytaj: Rosja chce sprzedać Syrii samoloty Mig-29

Biorąc pod uwagę układ sił w Radzie Bezpieczeństwa, do której należy uchwalanie i przedłużanie mandatu misji pokojowych, dopuszczenie Rosji, aktywnie wspierającej Syrię, do zaangażowania na Wzgórzach Golan, nawet w ramach sił ONZ jest mało prawdopodobne.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama