Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Seryjne haubice Koalicja w 2020

Fot. Vitaly V. Kuzmin, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin, Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat, w którym poinformowano o planowanym bliskim rozpoczęciu prób państwowych haubic 2S35 Koalicja.

Ponad dwa lata temu zakończono produkcję serii pilotażowej nowych haubic, liczącej dziesięć egzemplarzy (podawana jest też liczba dwunastu egzemplarzy). Pojazdy skierowano do testów wojskowych, prowadzonych przez dywizjon artyleryjski 1. Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Obecnie rosyjskie ministerstwo informuje, że nowa broń zostanie skierowana do prób państwowych, mających zakończyć się w 2019 r.

Czytaj też: Rosyjskie haubice Koalicja-SW ruszają na poligon

Początek dostaw seryjnych haubic 2S35 Koalicja planowany jest na rok 2020. Początkowo dostawy pojazdów seryjnych planowano rozpocząć w roku 2016, zmiana daty spowodowana jest, najprawdopodobniej, wynikami prób wojskowych.

Reklama

Komentarze (8)

 1. shercann

  @Nojatotamnwm Jeszcze raz info ze strony Raytheona: "The Excalibur projectile is a true precision weapon, impacting at a radial miss distance of less than two meters from the target. Unlike “near precision” guidance systems, the Excalibur weapon provides accurate first-round effects at all ranges in all weather conditions. This weapon system also extends the reach of .39-caliber artillery to 40 km and .52-caliber artillery to more than 50 km." Pisałem że Excalibur z działa L52 może strzelać na odległość ponad 50km. Paladin z pociskiem Excalibur strzela na odległość ponad 40 km. Def24.pl: "Pocisk Excalibur wystrzelony ze szwedzkiego systemu artyleryjskiego Archer osiąga zasięg 50,7 km natomiast amerykańska haubica samobieżna Palladin osiąga nieco słabszy wynik 40,5 km." Zasięg nowej haubicy Msta-S wynosi maksymalnie 29km. Cyt: "Donośność działa to 29 kilometrów, z tym że przy wykorzystaniu pocisków korygowanych 30F39 Krasnopol kształtuje się ona na poziomie dwudziestu kilometrów." Podsumowując... Paladin strzela na odległość maksymalną pociskiem precyzyjnym sterowanym GPS/INS Excalibur LB na odległość ponad 40 km. MSTA-S strzela pociskami niekierowanymi (wysokie CEP) na odległość maksymalną 29 km. Jaka armatohaubica jest lepsza panie Nojatotamnwm biorąc pod uwagę tylko kryteria donośności i precyzję strzelania. Armata Paladina to kaliber 155 mm, Msta to 152 mm. Światowa czołówka to przede wszystkim zasięg ok. 40 km przy wykorzystaniu precyzyjnej amunicji programowalnej i kaliber działa 155-mm. W pojedynku haubic zawsze górą będzie ta która ma większy zasięg, nie szybkostrzelność. Cóż z tego że Msta może wystrzelić na minutę 12 pocisków skoro nie będą w stanie dolecieć do stanowisk Paladina bo ten ogniem na odległość 40 km będzie trzymał rosyjską haubicę na bezpieczny dystans. Coś jeszcze? "Kontrakty z ostatnich lat: Msta- Iran, Azerbejdżan Paladyn- 0" Malezja kupuje w USA jednak haubice zmodernizowane do wersji M109A6 Paladin. Cyt:" "Malezyjskie armatohaubice mają zostać zmodernizowane do standardu M109A6. Prace modernizacyjne zostaną wykonane bezpośrednio w USA lub na terenie jednego z państw Azji Południowo-Wschodniej." Malezja jest krajem który ma jednak wysokie wymagania co do sprzętu wojskowego. Cena M109A6 jest zbliżona do ceny niemieckiej haubicy panie Nojatotamnwm. Obecnie ok. 30 państw używa haubic M109. Oprócz Łotwy i Malezji także Brazylia zamawia modernizację 40 haubic M109 do standardu M109A5+. Haubicę M109 (najnowsze M109A6 i A7 Paladin są wyłącznie dla US Army) cieszą się nadal dużym zainteresowaniem za granicą USA. Niewiele krajów się ich pozbywa i zamienia na nowe np. PzH 2000. Wprawdzie obecnie jest mało chętnych na nowe M109 (przypominam Paladin tylko dla USA), ale obecni użytkownicy jak np.Brazylia, Pakistan i Portugalia zamawiają pakiety modernizacyjne.

  1. Nojatotamnwm

   "Pisałem że Excalibur z działa L52 może strzelać na odległość ponad 50km. Paladin z pociskiem Excalibur strzela na odległość ponad 40 km." Wreszcie zrozumiałeś. " Cóż z tego że Msta może wystrzelić na minutę 12 pocisków skoro nie będą w stanie dolecieć do stanowisk Paladina bo ten ogniem na odległość 40 km będzie trzymał rosyjską haubicę na bezpieczny dystans." Msta wystrzeliwuje serię 4 pocisków. Podczas prowadzenia serii naprowadzany jest Paladyn na położenie Msty. Paladyn strzela, a Msta zmienia położenie po wykonanej serii. Pocisk precyzyjny trafia w dawne położenie Msty, a ta jest 50 m dalej. Wnioski: pocisk z samym GPS nie nadaje się do ostrzału mobilnej artylerii. Malezja nie kupiła A6 tylko starsze A5 (na poziomie lat 50) "Industry sources told Malaysian Defence that despite this, the M109s faced a stiff competition, from another excess SPH, the PzH2000s, most likely from ex-German Army stocks. The PzH2000 is a more modern design than the M109s offered by the US. It is fitted with a L52 artillery gun, with a maximum range of 30 km with the standard L15A2 round,about 35 km with base bleed rounds, and at least 40 km with assisted projectiles.However even used PzH2000s is more expensive than the M109s. It was reported that Croatia paid 41 million Euros (RM184 million) for twelve PZh2000 – modernised and overhauled with three used for spare parts together with a simulator and training and support trucks." Modernizacja nic tu nie znaczy. Wielokrotnie taniej jest wykonać moderkę niż kupić nowe.

 2. obalaczmitow

  Lepsze od naszych składaków - to inna liga. Nowa Koalicja nie będzie na podowoziu T90 tylko na podwoziu Armaty , z zalogą UWAGA - 3 OSOBY !!!, automat ładujący, łącze danych co pozwala prowadzić ogień autonomicznie bez udziału operatora - czyli koordynaty strzału ustala zdalnie dowódca, możliwa synchronizacja strzału czyli kilka ustawionych w różnych punktach haubic strzela z zadanym opóźnieniem tak aby pociski uderzyły w cel jednocześnie , korygowanie ognia przy pomocy danych z bezzalogowców, szybkość strzału UWAGA nie mniej niż 15/ min - na testach osiąniągnięto 22 !!!/min , zasięg strzału przy zwykłych pociskach do 40 km przy reaktywnych naprowadzanych na Glonass - 70 km I o czym tutaj dalej dyskutować. Oni od dawna robią MSTA, która jest na poziomie obecnego Kraba a to co prezentuje Koalicja to dekada do przodu

  1. prpr

   w niecałe 3 sec na strzał? Chyba jakaś pomyłka

  2. Ad_summam

   Te specjalista. Zastosowanie podwozia od czołgu niesie plusy i minusy. Jest tańsze, ale poza tym to już minusy. Choćby silnik z tyłu. I wszystko co się z tym wiąże. Automaty ładujące to też plusy i minusy. Plus mniej ludzi do obsługi i szybkostrzelność. Minusy, może się zaciąć... Raczej więcej plusów. Zasięg strzału jest porównywalny. Elektronika która może być decydująca, nigdy nie była mocną stroną Rosjan, a polska jest dobra. Do tego trzeba dodać poprawkę na ruską propagandę. Co do jakości 2s19... To jaki ona sukces eksportowy osiągnęła że taka dobra? Używa jej 8 krajów w tym russja.

  3. Stefan

   Pracowałem 4 lata w Rosji... Co by nie wymyślili, zawsze dają radę wg planu... Szpital miał być oddany w 2 lata... i był... tylko wykończenie trwało jeszcze 2 lata... Ruska propaganda co do parametrów nowych rodzajów broni... nasze aruże (broń) zawsze przewyższa zapadnyje (zachodnie) analogi (odpowiedniki) 2, 3 raza... Chcą dobrze, wychodzi tak jak zawsze... Broń znacznie gorsza, ale znacznie tańsza, jest jej więcej... I to jest ich sposób na wygraną... w sumie skuteczny... a że zgnie więcej chłopców, cóż ludzi w Rosji nigdy nie brakowało...

 3. Anty Rus

  Ciekawe jak się ma w porownaniu do naszego Kraba? Na pewno Krab lepiej się prezentuje :) Bo ten Rosyjski to taki kloc.

  1. siegfried

   to poczytaj sobie jak starsza wersja działała m-sta w czeczeni. w sumie to fajny taśmociąg ma do automatu załadunku zewnetrznego.

 4. kosmita.

  To mają być te dwulufowe strzelające seriami.?

  1. Davien

   Rosjanie coś takiego planowali, ale wyszło jak zwykle i musieli z jednej lufy zrezygnować.

 5. :)

  Mocarstwo :). To chyba mamy więcej Krabów :)

  1. ciekawy wesołka

   Tylko że Rosjanie mają ok. 750 szt. Msta-S - też lepszych od naszych Krabów. Dalej taki rozbawiony jesteś?

 6. Olaf

  Pływają?

  1. Polanski

   Tak, ale w płynnym ołowiu.

 7. ef16

  Swego czasu ogladałem film o tej haubicy.Swietny sprzet, pociski ładowane automatycznie z wozu amunicyjnego,ładowniczy nie musi dzwigac i wkładac w magazyn tak jak w Krabie.Generalnie oprócz tego praktycznie te same walory.

 8. jfskdlsja;flkd

  Lepsze od naszych?

  1. Hofo

   Od naszych nic nie jest lepsze.

  2. Totem

   Gorsze.

  3. pr rp

   Ciezko powiedziec bo o haubicy 2S35 wiemy tyle co Rosjanie nam powiedzą. Haubica 2S35: szybskostrzelnosc 8-10 (u Kraba 6- max 12). Zasieg zalezy od amunicji jaka zostanie użyta ale deklaruja że osiąga ok 70km (amunicja specjalistyczna) i 30km (zwykła). Wieża jest bezzałogowa. 3 żołnierzy załogi zajmuje przednia cześć kadłuba (naszego Kraba obsługuje 4). Na pewno lepiej Haubica 2S35 lepiej chroni żołnierzy (co zdaje sie byc zbedne jak strzela do wroga oddalonego o 30-70km). Pytanie jak ta locha sprawdza sie w terenie.

Reklama