Geopolityka

Rosja: ponowna nieudana próba rakiety balistycznej Buława

Następne strzelanie rakiety Buława zakończyło się niepowodzeniem – fot. militaryrussia.ru
Następne strzelanie rakiety Buława zakończyło się niepowodzeniem – fot. militaryrussia.ru

Rosja zawiesiła testy dwóch okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi typu Borei po nieudanym wystrzeleniu rakiety Buława, które przeprowadzono 6 września br.

Rzecznik prasowy ministerstwa obrony Rosji poinformował dodatkowo, że nieudane strzelanie było częścią prób okrętu podwodnego „Aleksander Newski” (projektu 955 typu Borei). Rakieta została wystrzelona w kierunku poligonu Kura na Kamczatce. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu rakiety wykryto po dwóch minutach lotu.

Efektem tego był natychmiastowy rozkaz ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu o przerwaniu prób zarówno na „Aleksandrze Newskim” jak i na okręcie podwodnym „Władimir Monomach”(oba typu Borei) i polecenie wykonaniu pięciu dodatkowych strzelań testowych rakiet Buława.

Natychmiast również rozpoczęła pracę komisja dochodzeniowa pod przewodnictwem dowódcy rosyjskiej marynarki admirała Wiktora Czirkowa, która ma ustalić przyczyny awarii pocisku. Tak pilne działanie wynika z faktu, że okręt „Aleksander Newski” ma wejść do linii 15 listopada a „Władimir Monomach” w połowie grudnia tego roku.

Buława to trzystopniowa rakieta balistyczna, która może przenosić do 10 głowic nuklearnych na odległość większą niż 8000 km. Rosjanie przyznali się, że licząc piątkowe niepowodzenie, 6 na 19 (niektóre źródła podają 20 lub więcej) przeprowadzonych strzelań zakończyło się niepowodzeniem. 

Komentarze