Geopolityka

Rosja: podwodny "Krasnodar" rozpoczął próby morskie

Okręt podwodny "Krasnodar" w stoczni. Fot. A. Nitka
Okręt podwodny "Krasnodar" w stoczni. Fot. A. Nitka

Okręt podwodny "Krasnodar" (B-265), zbudowany przez stocznię Admirałtiejskije Werfi z Sankt Petersburga, rozpoczął próby morskie na Morzu Bałtyckim. 

Jest to już czwarta z sześciu zamówionych dla Floty Czarnomorskiej jednostek proj. 636.3 (06363), będących najnowszymi przedstawicielami bardzo popularnego typoszeregu 887/887EKM/636 Warszawianka (Kilo). Budowa tego okrętu rozpoczęła się 20 lutego 2014 r., zaś zwodowano go 25 kwietnia bieżącego roku. Jeżeli próby przebiegną pomyślnie, bandera z krzyżem św. Andrzeja zostanie na nim podniesiona prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Należy przy tym zauważyć, że pomimo równoległego realizowania zamówień eksportowych na budowę okrętów podwodnych dla Wietnamu i Algierii, czas budowy kolejnych jednostek dla WMF FR w tej stoczni ulega systematycznemu skróceniu. W przypadku prototypu i drugiego okrętu serii czas od położenia stępki do wodowania wyniósł, odpowiednio, 39 i 31 miesięcy, w przypadku trzeciego 24 miesiące, zaś "Krasnodara" jedynie 14 miesięcy.

(AN)

Komentarze