Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Nowy pojazd inżynieryjny dla wojsk strategicznych

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o wprowadzenie na uzbrojenie w rosyjskich wojskach inżynieryjnych i dopuszczeniu do użytkowania pojazdu KDM – kołowej maszyny drogowej, której zadaniem ma być przygotowanie dróg i stanowisk dla mobilnych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet strategicznych.

Informacja resortu obrony oznacza, że ośmiokołowy pojazd KDM (koliosnaja dorożnaja maszyna) przeszedł z powodzeniem badania państwowe i będzie mógł być wykorzystywany w siłach zbrojnych Rosji. Zgodnie z oficjalnym komunikatem maszyny tego typu mają w pierwszej kolejności otrzymać rakietowe wojska strategicznego przeznaczenia (RWSN). Plany zakładają dostarczenie w 2017 r. aż 30 pojazdów KDM.

Jest to o tyle zrozumiałe, że KDM-y powstały na wyraźne zapotrzebowanie RSWN i według opracowanych w tych wojskach wymagań taktyczno-technicznych. Zgodnie z nimi zadaniem tych maszyn ma być przygotowania i utrzymanie dróg oraz pozycji po których będą przemieszczały się i stacjonowały mobilne naziemne systemy rakietowe strategicznego przeznaczenia „Jars” i „Topol-M”.

Rosjanie chwalą się, że jeden taki pojazd może zastąpić pięć typów wcześniej wykorzystywanych maszyn: przestarzałe gąsienicowe i kołowe maszyny drogowe BAT-M, BAT-2 i PKT, buldożery BJT-PK2 oraz uniwersalne maszyny drogowe UDM (z których część była opracowana jeszcze w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej). Przy czym KDM-y nie tylko przewyższają je pod względem możliwości ale również pozwalają na wykonywanie nowych zadań – w tym na prowadzenie operacji załadunku i rozładunku. Ta liczba misji może jeszcze zostać zwiększona przez zastosowanie specjalnych przystawek, które np. pozwalają na karczowanie pni, rozbieranie zawałów oraz pokonywanie żelazobetonowych i stalowych zapór drogowych.

Przyjęcie na uzbrojenie pojazdu KDM zbiegło się ze świętem rosyjskich wojsk inżynieryjnych RWSN. Przy tej okazji główny specjalista inżynieryjnej służby RWSN podpułkownik Gienrich Gajdukiewiczа potwierdził, że do 2020 r. do rakietowych wojsk strategicznego przeznaczenia ma być dostarczonych ponad 300 sztuk wojskowej techniki inżynieryjnej, w tym ciężkie rozkładane mosty, dźwigi samochodowe i KDM-y. Przy czym te ostatnie mają stanowić ponad połowę nowego sprzętu.

Informacja o tak dużych inwestycjach, jeżeli chodzi o zabezpieczenie inżynieryjne może oznaczać, że Rosjanie ponownie zaczęli nastawiać się głównie na naziemny segment atomowego systemu odstraszania, zmniejszając nacisk na lotnictwo strategiczne (ze względu na brak pieniędzy na budowę bombowców nowej generacji) oraz na strategiczne okręty podwodne (z powodu opóźnień programu nowych boomerów). Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania zaplecza i wprowadzenie w tym celu nowego systemu zabezpieczenia inżynieryjnego. Jednym z jego elementów są właśnie nowej generacji pojazdy KDM. 

Reklama

Komentarze

    Reklama