Rosja: „Nieśmiertelna Flotylla” - pomysł na promocję patriotyzmu

26 lipca 2021, 07:08
po-rekam-i-kanala-goroda-na-neve-proshla-bessmertnaya-flotiliya_16205783411225824326__2000x2000
Parada jednostek pływających 9 maja 2021 roku w Sankt Petersburgu – w tym tzw. „Nieśmiertelnej Flotylli”. Fot. 78.mchs.gov.ru/
Reklama

Z okazji święta rosyjskiej marynarki wojennej w Sankt Petersburgu odbyła się akcja „Nieśmiertelna Flotylla”. Celem tej inicjatywy społecznej (podobnie jak majowego „Nieśmiertelnego Pułku”) jest popularyzację historii Wojenno-Morskiej Floty i kształtowanie wysokiej świadomości patriotycznej młodzieży.

„Nieśmiertelna Flotylla” to inicjatywa w założeniach bardzo przypominająca inną akcję społeczną: „Nieśmiertelny pułk” („Biessmiertnyj połk”), która już od kilkunastu lat stała się nieodłączną częścią uroczystości organizowanych każdego 9 maja. Uczestnicy tej akcji w Dzień Zwycięstwa, przechodzą ulicami miast niosąc zdjęcia swoich przodków, walczących w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Teraz Rosjanie postanowili zorganizować coś podobnego w święto rosyjskiej marynarki wojennej. Pojęcie „Nieśmiertelna Flotylla” pojawiło się jednak po raz pierwszy wcześniej - 9 maja 2021 roku w czasie uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa w Sankt Petersburgu. Uzupełnieniem defilady lądowej i powietrznej była wtedy parada zorganizowana na rzekach Newy i kanałach miasta.

Wzięły w niej udział niewielkie, udekorowane statki i małe jednostki pływające oraz ponad sto skuterów wodnych, z których, z których każdy w tym dniu otrzymał nazwę jednego z okrętów biorących udział w bitwach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Zorganizowano w sumie pięć kolumn kutrów, motorówek i łodzi, które przepłynęły od Twierdzy Piotropawłowskiej wzdłuż Nabrzeża Pietrowskiego i zakończyły swój pokaz obok krążownika „Aurora”.

Cztery z tych kolumn nazwano na cześć wszystkich Flot wchodzących w skład rosyjskiej marynarki wojennej: Północnej, Oceanu Spokojnego, Bałtyku i Morza Czarnego. Piąte zgrupowanie jednostek pływających poświecono bohaterom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i przez analogię do „Pułku Nieśmiertelnych” nazwano „Nieśmiertelną Flotyllą”.

image
Parada jednostek pływających 9 maja 2021 roku w Sankt Petersburgu – w tym tzw. „Nieśmiertelnej Flotylli”. Fot. 78.mchs.gov.ru/

Trzy miesiące później postanowiono kontynuować tą inicjatywę, ale w nieco odmienny sposób. Nowa akcja społeczna, też pod nazwą „Nieśmiertelna Flotylla”, została zorganizowana z inicjatywy dowództwa rosyjskiej marynarki wojennej, Regionalnego Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Sportów Motorowodnych oraz charytatywnej organizacja publicznej „Mjata” (zajmującej się przede wszystkim pomocą dla dzieci, którym brakuje wsparcia i opieki rodzinnej).

Jak na razie w jej ramach, dla podopiecznych Centrum pomocy społecznej rodzinom i dzieciom Obwodu Admiralicji oraz Centrum pomocy i edukacji rodzinnej nr 3 zorganizowano: wycieczki do Centralnego Muzeum Floty Rosji, pogadanki połączone z posiłkiem z oficerami Wojenno-Morskiej Floty, a także rejs statkiem motorowym po rzekach i kanałach Sankt Petersburga z przejściem wzdłuż okrętów, które przypłynęły by uczestniczyć w paradzie z okazji święta rosyjskiej marynarki wojennej.

Generalnie celem akcji „Nieśmiertelna Flotylla” ma być popularyzacja historii rosyjskiej floty i kształtowanie wysokiej świadomości patriotycznej młodzieży. Jak na razie ograniczono się jednak do stworzenia święta dla sierot, by zgodnie z komunikatem resortu obrony „zwrócić ich uwagę na chwalebną historię Rosji, zapoznać ich z tradycjami okrętowymi i zaszczepić zainteresowania rosyjską marynarką wojenną”.

„Chcemy, aby każde dziecko miało poczucie uczestniczenia we wspaniałym święcie rosyjskiej floty. Chcemy dzielić się z młodymi ludźmi naszą pasją do morza i przybliżać im wspaniałe morskie tradycje. Jestem pewien, że wielu facetów zainspiruje pomysł związania swojej przyszłości z morzem!”

Artiem Gołubiew - prezes Regionalnego Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Sportów Motorowodnych.

W rzeczywistości uważa się, że lipcowa akcja „Nieśmiertelna Flotylla” może się rozwinąć w coś o wiele większego. Jest bowiem możliwe również zorganizowanie w czasie dni Wojenno-Morskiej Floty również specjalnej parady setek małych jednostek pływających, żaglowych, motorowych i wiosłowych kanałami i rzekami Sankt Petesburga, które miałyby na sobie symbole rosyjskich sił morskich, nazwy historycznych jednostek pływających, jak również zdjęcia rosyjskich marynarzy.

image
Parada jednostek pływających 9 maja 2021 roku w Sankt Petersburgu – w tym tzw. „Nieśmiertelnej Flotylli”. Fot. 78.mchs.gov.ru/

Trzeba bowiem pamiętać, że akcja „Nieśmiertelny pułk” powstała tak naprawdę z niewinnej inicjatywy studentów w Noworosyjsku w 1965 roku. Ostatecznie coroczne przemarsze w Rosji ludzi ze zdjęciami swoich przodków-weteranów rozpoczęły się dopiero w 2008 roku (jeszcze pod nazwą „Parada Zwycięzców”). Dopiero w 2012 roku cała akcja opisywana jest jako przemarsz „Nieśmiertelnego Pułku” i odbywa się praktycznie w całej Rosji.

W przypadku „Nieśmiertelnej Flotylli” zadanie jest jednak trudniejsze. W czasie pierwszego „przemarszu” jednostek pływających trzeba było np. zapewnić bezpieczeństwo jego uczestników wykorzystując do tego znaczne siły Państwowej Inspekcji Małych Statków petersburskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, Służby Poszukiwawczo-Ratowniczej Sankt Petersburga, policji wodnej i innych służb. Przez cały czas trwania imprezy załogi dyżurnych łodzi nadzorowały tory wodne objęte paradą jednocześnie pilnując zachowania ludzi, którzy obserwowali wydarzenie na nabrzeżach, wałach i mostach. Ograniczono w tym czasie również normalny ruch na rzekach i kanałach miasta.

Decyzja o przekształceniu lipcowej akcji dla sierot w Sankt Petersburgu w imprezę ogólnorosyjską może być jednak podjęta bardzo szybko, o ile oczywiście rosyjski aparat propagandowy uzna, że może mu się to do czegoś przydać.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
Cyber Will
poniedziałek, 26 lipca 2021, 23:08

Edukacja patriotyczna w szkołach i centralne administrowanie krajem jest KLUCZEM do budowy silnego państwa . Społeczeństwo powinno mieć wysoką ŚWIADOMOŚC globalnej "gry". Dzięki temu może rozumieć i akceptować działania rządu. Osoby nie znające takich pojęć jak "polska racja stanu" czy "atak pod fałszywą flagą" itp. nie powinny zdać matury .

Eee tam
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:16

Jaki młody Rosjanin będzie się bił za interesy miliarderów Putina?

A przed wojną polski * szydził z niemieckich czołgów ze sklejki
wtorek, 27 lipca 2021, 09:48

Pomyliłeś miliarderów USraela z Rosją gdzie Putin oderwał od koryta największych złodziei typu Gusiński, Bierezowski, Chodorkowski, itd, którzy w większości uciekli do Londynu

On
wtorek, 27 lipca 2021, 10:45

Nawet jeżeli kilku złodziei wsadził do więzienia to dla tego że mu zaczęli posmakować. Reszta złodziei ma się w Rosji bardzo dobrze o ile dzieli się zyskami z carem!

yaro
poniedziałek, 26 lipca 2021, 18:54

Za to 30 lipca 2021 będzie wodowanie Krasnojarska ....

ubawiony
poniedziałek, 26 lipca 2021, 15:24

ta ich flota jest tak niesmiertelna jak niesmiertelny mial byc ich najnowszy cud techniki KURSK a jak to sie skonczylo wszyscy dobrze wiemy takze bajdurzenie o ich niesmiertelnosci jest chora propaganda w ktora juz nawet zwykli ludzie nie wierza w sojuzie

A przed wojną polski * szydził z niemieckich czołgów ze sklejki
wtorek, 27 lipca 2021, 11:21

Nie znając historii * nie ma pojęcia o nieprawdopodobnych, dokonaniach rosyjskiej floty w walce z Turkami które podziwiły cały świat.

Valdore
środa, 4 sierpnia 2021, 08:32

Taak, pod dowództwem angielskich oficerów

lizol
poniedziałek, 26 lipca 2021, 19:02

od tamtego czasu zwodowali już nowe okręty podwodne

Wania
poniedziałek, 26 lipca 2021, 14:37

Sowiecka marynarka wojenna stoczyła w czasie II wojny światowej jakąś bitwę morską z krajami, z którymi była w stanie wojny czyli z Polską, Fińską, Niemiecką bądź Japońską? Jakąś zwycięską bitwę z okrętami wroga? Bo mam braki w wiedzy...

Hanys
poniedziałek, 26 lipca 2021, 17:06

Zatopienie dwóch liniowców z uciekającymi nazistami to jednak duży sukces, w porównaniu z jedynym "sukcesem" Marynarki RP czyli ORP Orła który dał sie rozbroić w Tallinie i cudem zwiał na Atlantyk i słuch po nim zaginął. Pewnie na Atlantyku był równie skuteczny co na Bałtyku.

Davien
wtorek, 27 lipca 2021, 06:02

Hanysku, zatopienie dwóch bezbronnych przeciw OP jednostek to istotnie"sukces" Bo jakoś PMW odniosła wielokrotnie większe sukcesy od "gierojów" Stalina

Matt
poniedziałek, 26 lipca 2021, 20:53

Hanys.Proponuję jednak nie wypisywać bzdur i doedukować się.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 27 lipca 2021, 07:38

Przecież on tu jest po to właśnie, żeby wypisywać bzdury.

Just
poniedziałek, 26 lipca 2021, 14:36

Dlaczego w czasie parad wojskowych w rosji nie ma inwalidôw wojenych ?? Polecam artykol Nieznosny chalas protezy

a
poniedziałek, 26 lipca 2021, 19:04

taaak to się dobrze przyjrzyj a nie wypisuj głupot

say69mat
poniedziałek, 26 lipca 2021, 09:41

@defdence24.pl: Z okazji święta rosyjskiej marynarki wojennej w Sankt Petersburgu odbyła się akcja „Nieśmiertelna Flotylla”. Celem tej inicjatywy społecznej (podobnie jak majowego „Nieśmiertelnego Pułku”) jest popularyzację historii Wojenno-Morskiej Floty i kształtowanie wysokiej świadomości patriotycznej młodzieży. ... z quasipatriotyczną mitologią nikt nie wygra. Z reguły wszyscy przegrywają. Niezależnie czy mamy na myśli quasipatriotyczną indoktrynację w USA, FR czy RP.

Autor
poniedziałek, 26 lipca 2021, 18:47

Oby wszyscy wygrali z unijno kosmopolityczno antypatriotyczną fanaberią

Polak
poniedziałek, 26 lipca 2021, 14:52

Ta ich flota jeszcze NIGDY Z NIKIM NIE WYGRAŁA :)

znafca
poniedziałek, 26 lipca 2021, 19:58

Nie licząc Turków i Szwedów po parę razy.

Polak
poniedziałek, 26 lipca 2021, 23:49

Najlepszy wynik z Japoniom :)

pytajnik
poniedziałek, 26 lipca 2021, 09:28

A jakie my mamy pomysły na promocję patriotyzmu ?

Ef
poniedziałek, 26 lipca 2021, 12:07

U nas jest od wieków

Matt
poniedziałek, 26 lipca 2021, 11:49

No właśnie artykuł mówi jaki Wy macie pomysł,to co się pytasz .

Tweets Defence24