Siły zbrojne

Rosja modernizuje stare śmigłowce pokładowe

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że proces modernizacji pokładowych śmigłowców Ka-27 zwalczania okrętów podwodnych będzie trwał do momentu, aż wszystkie helikoptery w linii zostaną unowocześnione.

Prace nad modernizacją śmigłowców Ka-27 są realizowane przez zakłady OAO „Kumiertauskoje awiacionnoje proizwodstwiennoje priedprijatije” (KumAPP). To właśnie stamtąd przekazano w 2016 r. pierwszych osiem zmodernizowanych helikopterów oznaczonych jako Ka-27M. W 2017 r. ma być już ich dziesięć. Minoborona planuje, że co roku rosyjskie siły morskie będą otrzymywały dziesięć śmigłowców Ka-27M do czasu całkowitej modernizacji floty tych statków powietrznych.

Każdy z nowych helikopterów ma mieć unowocześniony pokładowy system elektroniczny, nową stację hydroakustyczną pozwalająca nie tylko na wyszukiwanie okrętów podwodnych, ale również na kierowanie uzbrojeniem ZOP oraz nową stację radiolokacyjną, zwiększającą prawdopodobieństwo wykrycia nawet niewielkich obiektów nawodnych (np. peryskopów).

Rosjanie zadbali także o wymianę systemu łączności i wprowadzenie modułu transmisji danych z systemami kierowania umiejscowionymi na okrętach lub na ladzie. Zmiany są tak głębokie, że załogi zmodernizowanych śmigłowców muszą przejść specjalny cykl szkolenia w centrum bojowego przygotowania lotnictwa morskiego w Jejsku.

Komentarze (3)

 1. jan22

  Znów mamy następny temat - HELIKOPTERY , jego unowocześnienie ( moderka ) ! Co tu opisywać - skoro według rusofobów złom jaki dysponują wojska Rosji nie nadaje się do dalszej eksploatacji a nowinki które sobie rosjanie w nich montują - amerykanie już dawno posiadają a na do datek są lepsze rozwiązania zachodu ? Putin chyba nie czyta D24 i jego fachowców ( forowiczów ) gdyż kasa pochłaniana przez ten złom nie odda w przyszłości na polu walki tego co zachodni sprzęt ? A tylko pogłębia biedę swoich rodaków - przeznaczając cały czas swoje dochody na granicy ubóstwa tylko na wojsko ? A już na poważnie to dalej nowości wkładają do swoich sprawdzonych modeli - konsekwentnie modernizują każdy element uzbrojenia . Po samolotach , BMP przyszedł czas na helikoptery a może i następne modele ? Nie wszystkim się ochoczo chwalą - choć aby wystraszyć państwa zachodnie specjalnie nagłaśniają każdą moderkę - taki typ państwa ( władz ) !

  1. CB

   W Afryce czy Azji niektórzy używają jeszcze np. T-55 i nawet jeżdżą! Czy to znaczy, że są nowoczesne? A to co piszesz o śmigłowcach, to tylko propaganda, bo nie znamy przecież żadnych szczegółów. Nie wiesz z jakich lat pochodzą te konkretne egzemplarze, jakie mają resursy, jakie naloty, jaki jest stopień zużycia itd. itp. Może nadają się jeszcze do modernizacji, a może "z braku laku" też tylko reanimują trupy. Wiemy za to dokładnie jaki jest stan naszych śmigieł, bo wszystkie informacje są znane, więc wiemy również, że Mi-2, Mi-14 i Mi-24 nadają się do natychmiastowej wymiany.

 2. fdfdfdfdfd

  zmodernizujmy Mi-2 do przenoszenia HELLFIRE

  1. aster

   To juz lepiej z sw4 zrobic nosciela pociskow spike , cos w stylu MH6 "little bird"

 3. fx

  Wszystko fajnie tylko wieku nie uszukasz. Ale jak się nie ma $$ na nowe to stare trzeba remintować.

  1. xf

   mówisz o 40 letnich F16 w USA ?

  2. tak tylko ... na marginesie

   @fx Masz racje wieku nie oszukasz, USA modernizuje B-52, Polska "modernizuje" szyłki i t-72, ups i lotnictwo pokładowe czyli "kaman-y" A Izrael do dnia dzisiejszego używa "Achzaritów", czy innych pochodnych "centuriona", M-113, Turcy M-60 a3 Finlandia używa Hawk-ów itd... Trzeba postępować racjonalnie ...